Türkiye’nin ufkunun karartıldığı günlerde Uğur Mumcu’nun günümüze ışık tutan uyarılarını nasıl anımsamazsınız?

Değerli yazar Ali Sirmen bir yazısında Uğur Mumcu için şunları yazmıştı:

“Gerçekten eğer toplum Uğur Mumcu gibi olabilseydi veya onun uyarılarından gerekli dersleri çıkarmayı başarabileydi, bugün içinde bulunduğumuz duruma düşmezdi.” (Cumhuriyet, 25 Ocak 2016)

Uğur Mumcu bugün hayatta olsaydı, Lozan’ın intikamını almak isteyen, Sevr’i her dem gündeme getirenlere karşı mücadelesini sürdürürdü.

İşte geçmişte Uğur Mumcu’nun yazdıklarından özetler:

“Nereden bakarsanız bakın, Ortadoğu bir bataklıktır. Ne yazık ve ne acı ki Beyaz Saray ve Pentagon eliyle bu bataklığa saplanmış bulunuyoruz.” (Cumhuriyet, 24 Ocak 1991)

“Ortadoğu’da kimin ne zaman kiminle dost, kiminle düşman olacağı belli değildir. Ortadoğu kum ve petrolün oluşturduğu bir çamur deryasıdır. Türkiye bu çamurun uzağında durmalıydı. Ama ABD siyaseti buna izin vermedi. ABD’nin Ortadoğu’ya getireceği “yeni düzen” Türkiye’ye bundan sonra bakalım nasıl yansıyacak? Türkiye’den neler götürecek; neler getirecek?” (Cumhuriyet, 1 Mart 1991)

“Tampon bölge” “Güvenlik bölgesi” gibi projeler bölgede kurulacak bir Kürt devletinin temel atma törenleridir.” (Cumhuriyet, 20 Nisan 1991)

“Olası bir Kürt devleti, hiç kuşkunuz olmasın, Washington’un desteği ile kurulacaktır.” (Cumhuriyet, 6 Mart 1991)

“Aynı oyun yine sahnededir. Önce “Çevik Güç” sonra “Çekiç Güç”, ABD, Ortadoğu’yu gün geçtikçe egemenliği altına alıyor.” (Cumhuriyet, 25 Aralık 1992)

“Kürt sorunu ülke topraklarından parçalar kopararak değil, din ve mezhep ayrımlarını silahlı çatışmalarla körüklemekle değil, ABD ve CIA destekli Kürtçülükle değil, Edirne’den Ardahan’a, Ağrı’dan İzmir’e, Diyarbakır’dan Antalya’ya kadar her yerde “insan haklarına saygıyla” çözümlenir.” (Cumhuriyet, 1 Nisan 1991)

Uğur Mumcu’nun yirmi beş yıl önce yazdıkları günümüze ışık tutmuyor mu?