Hukukçu gözüyle: Spor Hukuku perdesini aralamak…

Maalesef sporun çok yönlü faktörleri olmasına rağmen spor hukuku bırakınız Balıkesir'de, ülkemizde tam anlamıyla gelişmesini tamamlayamamış, henüz gelişmekte olan bir alandır. Spor hukuku, sporcuları, hakemleri, antrenörleri, seyircileri maddi ve manevi olarak güvence altına alan, onlara çeşitli haklar tanıyan ve onları yaptıkları işten ve eylemlerden sorumluluk altında tutan spor hukuku adeta uçsuz bucaksız bir derya ve sürekli kendini yenilemesi gereken bir dal olarak karşımıza çıkmaktadır.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KONUK YAZAR /  FURKAN KARACA

 

 

Şehrimiz Balıkesir bireysel ve takım sporları olmak üzere hemen hemen her branşta mücadele eden sporcular ve takımlarıyla birlikte adeta bir spor şehri olarak göze çarpmaktadır. Futbolda Profesyonel liglerde 3 takımıyla boy gösteren şehir, Erkekler Basketbolunda 2 takımının yanı sıra altyapı noktasında da yıllardır süregelen bir istikrarı ile çeşitli Bölge ve Türkiye şampiyonalarında başarılar elde etmektedir .

 

Kadınlar Basketbol liglerinde 2 takımımız şehri temsil etmektedir. Sporun belki de en hassas ve en güzel branşı olan Tekerlekli Sandalye Basketbolu’na özel bir ilgi göstererek Süper Lig’de kalıcı bir yer edinen Balıkesir şehri Erkekler Voleybol Süper Ligi’ne bu sezon itibariyle merhaba dedi.

 

Ülkemizin son yıllarda hem milli takım bazında hem de kulüpler bazında başarılarıyla bizleri gururlandırdığı Kadınlar Voleybolunda 4 takım ile profesyonel mücadelesini sürdürmektedir. Takım sporlarıyla birlikte Bireysel spor branşlarında özellikle boks, güreş, atletizm, masa tenisi gibi dallarda ulusal ve uluslararası müsabakalarda pek çok başarı elde eden sporcularıyla Balıkesir aynı zamanda izleyicisini de tribünlerden eksik etmeyen bir spor şehri olarak göze çarpmaktadır. Tabi ki bu kulüplerin yarışması için vazgeçilmez unsurları olan federasyon ve hakem camiasını söylememe gerek bile yok.

 

Haliyle Balıkesir’de spor kulüpleri çatısı altında yüzlerce sporcu ve antrenör, onlarca başkan, yönetici ve çeşitli görevlileri boy göstermekte, emek harcamakta, kimisi ise bu kulüpler aracılığıyla maddi kazanç sağlamaktadır. Bu kişiler işlerini profesyonel şekilde yapan, bunu meslek haline getiren ve bu işten kazanç sağlayan insanlar oldukları için de sporun vazgeçilmez bir unsuru günümüzde önemli bir hal alması gerekmektedir: Spor Hukuku!

 

Maalesef sporun çok yönlü faktörleri olmasına rağmen spor hukuku bırakınız Balıkesir’de, ülkemizde tam anlamıyla gelişmesini tamamlayamamış, henüz gelişmekte olan bir alandır. Spor hukuku, sporcuları, hakemleri, antrenörleri, seyircileri maddi ve manevi olarak güvence altına alan, onlara çeşitli haklar tanıyan ve onları yaptıkları işten ve eylemlerden sorumluluk altında tutan spor hukuku adeta uçsuz bucaksız bir derya ve sürekli kendini yenilemesi gereken bir dal olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Tabi sporu amatör ruhuyla ve karşılık beklemeden seven, takip eden insanlara bile kimi sorumluluklar ve ödevler yükleyen, gelişmekte olan ancak şu aşamada bile içerisinde çok ilginç detaylar barındıran bu alanı bir tanımlamamız ve irdelememiz gerekmektedir.

 

Spor hukuku kendine has kuralları, tabirleri ve jargonu olan, sportif faaliyetlerle ve sportif örgütlerle ilgili hukuk kurallarını sistematik şekilde inceleyen hukuk dalı olarak tanımlanabilir. Özellikle haberlerde ve sosyal medyada görmüş olduğumuz birçok transferlerin, kulüp borçlarının, kulüp faaliyetlerinin, denetimlerin, tahkim kurullarının, disiplin kurullarının, yaptırımların ve cezaların perde arkasında bir oluşum süreçleri, hukuki basamakları ve yasaları bulunmaktadır. Yeri geldiğinde bahsedeceğimiz, sporun hukuki perdesini açacağımız bu süreçlerin ve yasaların detayları sizler için de ilginç bilgiler olacaktır.

 

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Hukukçu gözüyle: Spor Hukuku perdesini aralamak…
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!