BUGÜN yazıma başlarken sezonun bitmesine bir maç kala Süper Lig’e çıkmayı garantileyen ve ilan eden iki kulübümüzü kutluyorum. Tebrikler Malatyaspor, tebrikler Sivasspor. 

 

TFF Ligi’ni taraflı, tarafsız izleyen herkes bana katılacaktır, ülke futbol liglerinin en keyiflisi, en kora kor mücadelenin yaşandığı, harika tribün şovlarının yapıldığı, atılan muhteşem gollerin, formasının hakkını veren futbolcuların izlendiği, pozisyon zenginliği ve heyecanı ile inanın bana Süper Ligden çok daha seyir zevki olan bir lig. Ve işte her güzel şey gibi bitiyor tabi. Sadece bu sezon için Süper Lige çıkanlar belli, onları kutladık, bir üçüncüsü son maçlardan sonra play-off eşleşmeleri sonucunda başarılı olan ekip olacak. Ve düşme potası dediğimiz  bir yer var ki; Allah orada mücadele edenlerin yardımcısı olsun. Taraftarlarına sabır versin. Bu sene bir takım o da yılların Mersin İdman Yurdu takımı dışında bir alt lige düşen henüz belli değil. Adaylar kim derseniz; fikstürde 35 puan çizgisine kadar tüm takımlar. Bu hafta iki tane  düşen takımımız da belli olacak.

 

Peki, biz BALKESLER olarak neredeyiz ne yaptık?

‘Elveda Meyhaneci’ şarkısıyla anlatayım size bunu:

 

Elveda süper lig.

Sana gelemiyorum.

Bir şaşkınlık içindeyim.

Şampiyon olamıyorum.

Aynı takım.

Aynı kent.

Bir tat alamıyorum.

Allah’ım bu nasıl şey.

Şampiyon olamıyorum.

 

İşte şarkıda anlatmaya çalıştım. Bu sezon şampiyon olamadık, daha doğrusu şampiyon olmak adına gereken transferleri yapamadık. Dar bir kadroyla ‘kendi yağımızla kavrulacağız’ tıraşıyla hakikaten kavrulduk. Allah muhafaza işin başındakiler bizi kendi iç dünyalarında yaşadıkları sıkıntılarla uğraşmaktan ateşte unutup yakacaklardı. Ne demek bu derseniz, bakın puanımıza ve yerimize; iki maç daha olsa aynen kümeye düşmemek için oynarız.

 

***

Maddi destek gelmedi, vaatler  askıya alındı ve olanlar oldu. Takım deplasmana gidecek parayı bulamaz duruma geldi. Bir de buna acemice yapılan yönetim bazındaki yanlışlar eklenince, tamamen ekonomik dar boğaza girdik. Beyler bu futbolcuların bir yaşam standardı var, evi var, eşi var, çocuğu var, geliri? Geliri de kulübünden alacağı maaşı ve  maç başı primleridir, transfer alacaklarıdır. Eğer bunları ödeyemez iseniz nasıl maaş alamayınca alacaklı kapıya dayanınca,  evinizde huzurunuz kaçarsa o misal eğer futbolcu iseniz  bu sahaya yansır, ayaklara  pranga olur. Bu mevzu ekmek parası mevzuna döner. Moralsiz, isteksiz bir takımla karşı karşıya kalırsınız. Sonuçta bu olur. Yine de alınlarından öpmek lazım futbolcu kardeşlerimi çok iyi mücadele ettiler. Belki çok sıkıntıları oldu, idmana çıkmadılar, ‘anlayın bizi’ dercesine ama, dedim ya karakterli oyuncular olduklarını da gösterdiler. Bu kötü günlerde mücadele azimlerini yitirmeden oynadılar. BALIKESİRSPOR TARAFTARLARI  VE BALIKESİRLİLER OLARAK teşekkür etmeliyiz. 

 

Sonrasında psikolojimizi düzelttik. Psikologsuz ve ağır abilerden aracılarla  gönül alınınca durum düzelir gibi oldu, değirmenin suyu akmaya, çark dönmeye, yaralar sarılmaya, FİFA’lık olma aşamasındaki dosyalara ödemeler  yapılarak nefes alınmaya başlandı. Ama bir büyüğümüzün dediği gibi , atı alan Üsküdar’ı geçti.

Ha unutmadan; tüm bu olanlara tuz biber,  bir sezon öncesi TRT televizyonlarında örnek tribün şovlarıyla, tıklım tıklım dolu tribünleriyle rakip takımların oyuncularının ve teknik adamlarının takdirini kazanan BÜYÜK BALKES TARAFTARI ile arayı açtık ve boş tribünlere oynar olduk. Şimdi buradan  sesleniyorum: Lütfen o muhteşem taraftarımızla barışın beyler. Sayın yöneticiler bu sözüm size. 

 

Son dönemde takımın başına geçen Can CANGÖK hocama yeni sezon için teklif yapılmış, o da net cevap vermemiş. Ne yapsın, tünelin ucunda bir ışık göremezseniz siz ne yaparsınız? -Cağız, -ceğizlerle gelenlerin  durumu ortada. Siz yöneticiler olarak güvence veremez, vaat verirseniz gelecek sezon için vay ki vay halimize. Bir an önce toparlanmalı, bu acemilik dönemini atlatıp, ustalık dönemine geçilmeli. Sayın yöneticiler bu şehre, bu taraftara, o özlenen BALKESLERİ yaratın, izlettirin. Zaten bu kentin insanı sizin attığınız her olumlu adımın arkasında durur.

 E bu hafta maç ne oldu derseniz?  5-1 Gakkoşlar’a yenildik.

 Haftaya görüşmek üzere sevgimle.