Mikdat Kadıoğlu hocam, ülkemizdeki meteoroloji okuryazarlığının düşük olduğunu söyler sık sık. Ben de onun bu görüşüne katılırım. Eğer tersi olsaydı, toplum olarak hava ve su kaynaklı tüm doğa afetlerinin öneminin farkında olurduk ve meteoroloji hayatımızın her alanında bizle birlikte olurdu.

 

Sorarım size, Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) yeri geldikçe uyarılarda bulunur, acaba kaçımız bu uyarıların anlamını bilir ve dikkate alırız?

 

Ya da koca koca bilim adamları, hava ve suyla ilgili doğa afetleri konusunda bizlerin dikkatlerini çekerler. Peki, kaçımız kulak asarız bunlara?

 

Köylümüzün kaçı, gelecek kışın ya da yazın nasıl geçeceği konusunda bilgi talep eder ve bu bilgiye göre ekim yapar?

 

Ya da bizler, meteoroloji radarlarını neden hayatımızın bir parçası haline getiremeyiz? O radarların yağış bilgileriyle yaşamımızı neden planlamayız? MGM’nin her biri için milyon avro ödediği o radarları neden takip etmeyiz? O radarlar süs olsun diye mi alınmıştır?

 

Ülkemizdeki Afet Koordinasyon Merkezleri ya da Birimleri’nin çok büyük çoğunluğu neden bünyelerinde hava ve suyun uzmanlarını barındırmazlar?

 

Ya da Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD’a) ait çoğu il merkezlerinde neden hava ve suyun uzmanları bulunmazlar?

 

Afet deyince akla neden önce itfaiyeciler gelir?  Sadece afet sonrası kurtarma çalışmaları mı önemlidir? Afetin tahmini ve afet öncesi önem arz etmez mi hiç?

 

Belediyeler şehirleri planlarken, neden meteorolojik, klimatolojik ve hidrolojik bilgileri dikkate alarak Şehircilik Meteorolojisi’nin ilminden faydalanmazlar?

 

Vesaire…

Vesaire…

Vesaire…

 

Cevap çok basit, çünkü ülkemizdeki meteoroloji okuryazarlığı oranı çok düşüktür de ondan.

 

Bigadiç’ten bir hortum geçmiş…

 Geçtiğimiz Pazar günü Balıkesir’in Bigadiç ilçesinde bir hortum meydana geldi ve görgü tanıklarına göre 45 saniyede onlarca ağacı köklerinden söktü. Ne muhteşem bir güç değil mi? Ağaçları köklerinden sökebiliyor. Kaldı ki hortumlar, güçlerine göre bundan çok daha fazlasını da yapabilirler. Can kaybı olmaması sevindirici. Peki, bu hortum nasıl oluşur? Basitçe anlatmak gerekirse:

 

Yere yakın havanın sıcak ve nemli, yukarı seviyedeki havanın da soğuk olduğunu düşünelim. Sıcak hava, ısınan hava yükselir misali yukarıya doğru çıkmak ister. Yukarıdaki soğuk hava da ağır olmasından dolayı aşağıya doğru çökecektir. İşte bu birbirinin zıttı 2 eğilim üst üste geldiğinde, aynı suyla dolu bir lavabonun tıpasının açılmasıyla oluşan girdap benzeri bir dönüş başlar ve bu hortumun kendisidir. İsterseniz sizler de yapay bir hortum yaparak bu atmosferik olayı daha iyi anlayabilirsiniz. Bunun için internette yapay hortum deneyi diye bir tarama yapmanız yeterli olacaktır.

 

Ah bu sıcaklar…

Bugünlerde ülkemiz kuzey Afrika’dan gelen bir sıcak hava dalgası etkisi altında ve 14 Ağustos’a kadar bu sıcak hava dalgası üzerimizdeki varlığını sürdürecektir. Önümüzdeki günler için Balıkesir’de, gün içerisindeki en yüksek sıcaklıklar yaklaşık 34 – 36 dereceler seviyesinde gerçekleşecekken, gece sıcaklıkları 20 – 24 dereceler arasında değişecektir. Yüksek nem değerleri nedeniyle de sıcaklardan bunalmaya hazır olun.

 

Sağlıcakla kalın

 

Dr. Ahmet ÖZTOPAL

İTÜ Meteoroloji Müh. Öğretim Üyesi

oztopal@itu.edu.tr