Son yazımda Balıkesir takımlarımızın başarılı gidişatından bahsetmiştim sizlere ve geçen hafta şehir dışında olmam nedeni ile de yazı yazamamıştım. Bu süreçte maalesef takımlarımızdan Best üst üste 3 mağlubiyet alarak hepimizi hem şaşırttı hem de üzdü.

Kendi sahamızda Gediz Ünv. ile başlayan seri deplasmanda Sakarya ve Gelişim maçları ile son bulacaktır umarım. Mete hocanın TBF TV’ye vermiş olduğu röportajda “Ligi domine etmeye hazırız” diye bir başlık kullanılmış ama görünen gidişatta benim yazım için kullandığım başlık daha doğru sanırım(!). Mete hocanın röportajından devam edecek olursak uyum süreci nedeniyle bu yabancı oyuncuları seçtiğini belirtmiş ki benim de hiç anlamadığım bir şeydir uyum süreci. Sonuçta bu oyuncular da bir sezon ilk kez geldiler ülkemize ve ligimize. Kaldı ki basketbol her yerde aynı basketbol ve önemli olan sizin iyi ve doğru oyuncu tercihleri yapmanız. Bu iki oyuncudan çok daha iyileri varken sırf daha önce ülkemizde oynamalılar diye bir ayrıştırmaya gitmek açıkçası bana çok saçma geliyor. Kendisi 24 yıllık süper lig tecrübesinde bir coach ve ben kendisinin o lige Amerikalı bir oyuncu alırken daha önce ligimizde oynayıp oynamadığını göz önüne aldığını hiç düşünmüyorum. Kendisini röportajında bahsettiği 2 konuda eleştirmek istiyorum ki bunlardan biri az önce bahsettiğim yabancı konusu ki bence yabancı oyuncular Best takımının ve ligin kalitesine göre geçen seneki yabancı tercihlerinden daha kötü ve faydasızlar. Diğer eleştireceğim konu da 1takımın başarısı her yıl üzerine koyarak gidiyor” demiş ama bu sene kurduğu takım geçen sen kurmuş olduğu takım ile maç yapsa en az 20 sayı fark yer bana göre (!) o yüzden bu sene geçen seneye göre üzerine koyacağımız bir sene olmayacak ve playoff görürsek büyük başarı olur bence.

Sizlere daha önceki yazılarımda hep vurguladığım ve çok önemli olduğunu söylediğim bir konu vardı ve şimdi yazdığımda ne kadar önemli olduğunu yine anlayacaksınız. Yabancı oyuncuların skor yönünde takıma vereceği katkının her maç en az 30 sayı olması gerektiği ve 40’lı rakamlara yaklaşmadıklarında da mutlaka en az bir Türk oyuncunun o maçta sezon ortalamasının çok üzerinde skor üretmesi olduğunu vurgulamıştım. Şimdi kaybettiğimiz son 3 maçta takımın guardı Dj Thompson Gediz maçında 12 Sakarya da 3 ve Gelişim maçında da 7 sayı ile oynayınca zaten dediğim ortalamaları komple aşağıya çekmiş oldu. Diğer yabancı oyuncumuz Davis ortalama 15 sayı civarı ile oynuyor ve bu 3 maçlık bölümde de aynı ortalamasında devam etti.. o standartta ve ayarda bir oyuncu olduğu için çok ekstra şeyler beklenmiyor kendisinden zaten ama Dj böylesine kötü ve formsuz süreçler yaşatırsa takıma maalesef playoff hayali bile kuramayacak bir pozisyona düşebilir takımımız.

Bu hafta sahamızda oynayacağımız Final maçının çok zorlu geçeceğini düşünmüyorum ve rahat bir galibiyet bekliyorum takımdan tabiî ki dediğim önemli konularda sıkıntı yaşanmaz ise !!! Son bir hatırlatma da savunmamıza olsun ; 72-74 aralığında yediğimiz sayı ortalaması son iki maçta 84-86 aralığına çıktı. Savunmamızın sürekliliğini arttırmak için Mete hocamızın da gerekli çalışmaları yaptırdığını düşünerek takımımıza Final maçında başarılar dileyerek yazımı sonlandırıyorum. Haftaya tekrar yeni bir Best yazısında görüşmek üzere..