Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında 4 Nisan 2018 günü Ankara’da gerçekleşen kritik zirvede Suriye sorunu ve Suriye’deki gelişmeler gündemin başköşesinde yer aldı.

Zirve sırasında yapılan görüşmelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü vurgusunu yinelemeleri önemli idi. Üçlü zirvenin bitmesinden iki saat sonra basın toplantısında üç lider de “terörizm ve teröristlerle mücadeleye” işaret ederlerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceliğini PYD/YPG, Putin’in önceliğini “kapsayıcı çözüm”, Ruhani’nin önceliğini ise IŞİD’in yanı sıra ELNUSRA oluşturdu. Liderler ince mesajlar verirken ortak deklarasyonda PYD’nin sözcük olarak yer almaması dikkatlerden kaçmadı. İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Afrin’de kontrolün rejime verilmesine ilişkin sözleri ise doğrudan doğruya Esad yönetimine destek anlamına geliyor.

Zirve’de Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve insani yardıma vurgu yapılmasına karşın gerek Rusya’nın ve gerek İran’ın duyarlı konularda dikkatli davrandıkları fark edildi. Üçlü zirvenin, kendilerini biraz olsun yalnızlıktan kurtarmaya çalışan Rusya ve İran için yararlı olduğu söylenebilir. Tüm bu gelişmeler ışığında zirvede siyasi bir çözüme henüz varılamadığını söylemek gerekiyor. Suriye’de kilit ülke Türkiye’dir. Ancak Türkiye’nin Suriye’de ABD, Rusya ve İran kadar söz sahibi olabilmesi için koşullar uygun olduğunda Şam rejimi ile görüşmesi gerekmektedir.