Haftasonu Kurtdereli’de oynanan maçta ligden düşmesi kesinleşen Samsun Anakent takımı ile oynadığımız maçı izlerken NBA maçı seyreder gibiydim. NBA maçı ediğime bakmayın basketbolun kalitesi anlamında bu benzetmeyi yapmadım tabiî ki ; bu benzetmeyi yapmamın nedeni iki takımın da ligden kopmuş olduğunun göstergesi bir oyun izledik. İki takım oyuncuları da ellerine gelen her topu potaya atmak için adeta yarış halindeydi, ne bir düzen ne bir ciddiyet vardı. 8-10 saniyede hücumlar edilip şut yarışı yapılan bir maç havası vardı maçın özellikle ilk yarısında. Kimse savunma yapmıyor herkes eline gelen topu kaldırıp atıyordu ve izleyenlerin de bu basketboldan hiç keyif aldığını sanmıyorum.

Gerçi böylesine dan-dun basketbol oynayan iki ekibin kenar yönetimi de bu durumdan hiç şikayetçi değildi ki buna bir müdahalede bulunma gereği dahi duymadılar. Buradan anlaşılan artık onların da söylemleri farklı olsa da yaptıkları söylemleri ile bağdaşmıyor. Özellikle takımımızın antrenörünün maç sonrası kalan 2 maçımızı da disiplinden vazgeçmeden kazanmak için oynayacağız söylemi ile sahadaki disiplinsiz basketbolun bağdaşmaması gibi. Geldiğinden beri kanı yabancı oyuncu Ryan’a ısınmayan ve onu sürekli eleştiren ve seyircilerin önünde azarlamaktan vazgeçmeyen hocamız bütün takım savunma yapmıyorken sadece savunma yapmayan oymuş gibi yine sadece ona bağırıp kızıyordu, ama Allahtan Ryan şanslı günündeydi ve neredeyse hocasının kendisine kızdığı her pozisyonun ardından hücumda skor üretti ve hocasını susturdu. Maçı da 23 sayı 14 ribaund ile double doube yaparak tamamladı. Maçın ve takımımızın en iyi oyuncusu ise Hazer Avcı oldu. Geçmiş sezon performanslarına atıfta yapan oyuncumuz savunma yapmayan, moral motivasyonu düşük ve disiplinden uzak rakibe karşı 32 sayı 11 ribaund ile double double yaptı. Bu performansını görmeyi özlediğimiz Hazer, umarım önümüzdeki sezon ligin sonunda açılan bu performansını sürdürür ve ligin önemli 4 numaraları arasında kalır.

Tüm bunlara rağmen rakibin disiplinsiz basketboluna ayak uyduran takımımızda kenar yönetimin de engel olmaması sonucu maçın son 2 dakikasına girildiğinde maç hala kafa kafayaydı ve kopma yaşanmadı. Maçın son 2 dakikasını daha ciddi oynayan takımımızın son bölümde isabetli dış şutları neticesiyle fark açıldı ve takımımız maçı 99-91 kazandı.

Haftaya deplasmanda Düzce ile karşılaşacak olan takımımız, sıralama olarak kendi gibi rahat durumda olan Düzce’ye karşı yine eminim ki rahat ve disiplinden uzak sakatlanma risklerinden kaçınacakları bir maç oynayacaktır. Yine ciddi anlamda savunma yapılmayacağından şut yüzdesi o gün için daha iyi olan takımın kazanacağı bir maç olacaktır.

Haftaya tekrar görüşmek üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın…