Geçen hafta sonu sahamızda oynadığımız Balıkesir derbisinde Banvit’e 102-98 mağlup olduk.  Skorun yüksek olduğu maçta seyir zevki de yüksekti. Taraftarımızın maça olan ilgisi de sevindiriciydi ne var ki kötü olan tek şey takımımızın bu maçtan mağlup ayrılmasıydı.

Derbi stresine rağmen böylesine yüksek skora ulaşılması oyuncuların maça iyi konsantre olduğunun göstergesiydi. Bununla birlikte skorun bu kadar yüksek olması iki takımın da savunmalarının aksaması anlamını da taşımaktadır. Takımımızın daha önce oynamış olduğu maçlarda savunma sorunu zaten gözle görülüyordu, bu sorunun hala devam ediyor olması ileride oynayacağımız maçlarda da bizi sıkıntıya sokacak gibi gözüküyor. Bahsettiğim savunma zaaflarından biri ki en önemlisi hala tepe oyunlarında uzun oyuncularımızın ayaklarının yavaş olmasından kaynaklı kolay geçilmeleri ve boyalı alanda eksik kalmamız neticesinde akıllı bir guard’ın skor üretmesine veya skor servisi yapmasına neden oluyor. Özellikle Amerikalı oyuncuların yeteri oranda yardım savunmasını yapmamaları nedeniyle kaynaklanan bu zaafın, Mete hocanın üzerinde durup çözüme ulaşacağını düşünüyorum. Ayrıca bu seviyedeki oyuncuların yapmaması gereken basit top kayıplarının da maçın sonucuna etkisi olduğu aşikardır.  

Maç içerisinde belli bölümlerde Banvit’in farkı açması sonrasında takımımızın geri dönüşlerine şahit olduk. Bu bölümlerde oynadığımız basketbolu maçın geneline yayabilirsek önümüzdeki maçlarda tüm takımlara karşı kazanma şansımızın olduğunu düşünüyorum.  

Gelelim Gaziantep deplasmanına; Geçtiğimiz sezon yapmış olduğum yorumlarımın ve tahminlerimin yanı sıra öngörülerimin de haklılığı çok net bir şekilde gerçekleşmiştir. Bu sezon takımımızın Spor Toto Süper ligde mücadele ediyor olması, bu ligde başarının tesadüflerle olmayacağı kanaatinin oluşması açısından kalan maçlarımızın da önemini arttırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, hafta sonu oynayacağımız maç kesinlikle kazanmamız gereken bir maçtır. Puan cetveline baktığımızda Gaziantep’in de bizim gibi oynadığı 5 maçtan galip ayrılamamış olması bizim bu hafta kazanmamızın lig sonunda ki sıralamada ne kadar önem taşıdığını sezon sonunda görebiliriz. Bu galibiyetin ayrıca 5 maçtır kaybeden takımımıza bir sıçrama yaptıracağı da kesindir, zira bir hafta sonra evimizde oynayacağımız,  şu anda yine 5 te 0 olan Trabzon maçı içinde önemli bir motivasyon sağlayacaktır. Kaybetmemiz halinde Trabzon maçı daha bir önem kazanır ki o maçla ilgili olumsuz hiçbir şey dahi düşünmek istemiyorum.
Gaziantep sahasında iyi oynayan, iyi savunma yapan, mücadeleci bir takım. Eğer biz Banvit maçında olduğu gibi hücumda organize olur, maçın önemini idrakle iyi konsantre olursak, savunmada yukarıda bahsettiğim hataları en aza indirip,  basit top kayıpları yapmazsak kazanan taraf olmamız işten bile değil. Bahsetmek istemesem bile de içeride oynadıkları Karşıyaka ve Banvit maçlarını göz önüne alacak olursak bu maçı kaybetme ihtimalimiz de var. Eğer kaybedeceksek bile az bir farkla kaybetmeli ve evimizde oynayacağımız sezonun ikinci yarısında ki maçta bu farktan daha fazla bir fark ile kazanıp ikili averajda da rakibin üzerinde olmamız şart. Çünkü sezon sonunda ikili averajların da çok büyük önemi olacak gibi görünüyor...!!! 

Haftaya yeni bir yazıda buluşmak üzere sevgiyle ve basketbol ile kalın.