2016-2017 sezonunda Best Balıkesir uzun uğraşlar sonunda çıktığı erkekler süper liginden yönetimsel hatalar ve yanlışlar zinciri nedeniyle hiç vakit kaybetmeden koşar adımla tekrar bir alt lige düştü.

Kurulduğu tarihten itibaren liglerde mücadele etmeye başladıklarında sürekli hatayı antrenörlerde arayan ve hiç bir şekilde kendi hatalarını kabullenmeyen bir yönetim anlayışı hakimdi takımda.

Best gibi dünya piyasasında yer edinmiş bir firmanın senelerden beri Türk Basketbolu için yapmış olduğu maddi desteğin karşılığında doğru düzgün bir altyapı bile kuramayan ve uzun yıllar sonunda tek bir sporcuyu dahi Türk basketboluna kazandıramayan bir organizasyon ve oluşum.

Şimdi, Karesispor ile aynı ligde oynamak istemediklerinden süper ligden takım satın almak gibi bir politika geliştirildiğini duyuyoruz.

 

***

Karesispor hem Balıkesir’in hem de Türk basketbolunun yükselen değeri ve istikrar abidesi oldu. Organizasyon olarak altyapıları ile, okullardaki panelleri ile şehir ile bütünleşmek adına yaptıklarının yanında üst üste gelen sportif başarılar. Bu oluşumun mimarı Anıl Uyanık'ı bu doğru organizasyonun içerisinde önüne çıkan engelleri aşıp doğru hamleler ile devam etmeyi seçtiği için gerçekten canı gönülden kutluyorum. Zaman zaman hataları konusunda uyardığımda hemen görüşlerimi değerlendirip yanlış olduğu yerleri düzeltebilen ve egolarından arınabilen bir kişi olduğu için şimdi kendisine bir doğru için daha uyarım olacak.

Yıllardır altyapılarda hep genç sporcuları veya yeni antrenörleri çalıştırdığımız için sporcu yetiştirmekte zorlanan bir il olduk Balıkesir olarak. Şimdi bu konuda da doğru işler yapma zamanı geldi ve alt yapılarda çalışan genç kardeşlerimizin başına iyi bir antrenör alarak sporcu yetiştirebileceğimiz bir oluşuma geçmenin zamanı Karesispor için geldi artık.

Bu pozisyona bu işin içinden gelen doğru bir altyapı koordinatörü ve bir tane de en az B kartı olan doğru seçilmiş bir antrenörün getirilmesi şart. Karesispor’un kuruluşunun ikinci yılında TBL’ye yükselmesinde emeği büyük olan başarılı antrenörümüz Fahri Güler ile de yola devam edilmesi gerektiğini daha önce yazmıştım ve yazımı yazdığım şu dakikalar içerisinde de kendisiyle tekrar anlaşıldığını öğrenmenin sevincini yaşıyorum.

Bu organizasyon en başından beri yol birliği ettiği ve kenetlendiği başarılı yol arkadaşları işe sürdürülmeliydi ve doğru hamleler yapılmaya devam etmesi beni mutlu ediyor.  Bu yolda gidildiği sürece eminim bu takım çok daha iyi yerlere gelecektir.

 

***

Edremit Belediyesi Gürespor ise süper lige yükselme paralosuyla çıktığı yolda normal sezonu iyi bir sıralamada bitirmesine rağmen sezon içerisinde pek fazla kolay maç kazanamama sıkıntısı nedeniyle ve bazı basit maçları kaybetmesi sonucunda coach değişikliğine gitti.

Sezonun en önemli bölümünü takımdaki bazı sporcuların önderliğinde oluşan istek üzerine, belgesi bile sahaya çıkmaya yeterli olmayan acemi bir antrenör ile devam kararı alınca maalesef bütün emekler heba oldu.

Özellikle kulüp başkanı Ahmet Çetin'in ailesinden ödün verip her şeyi ile iyi olması için çabaladığı bu oluşumda acemi antrenörün kalması konusunda ısrarcı olan bazı sporcuların playoff maçlarında takımı satması ve maç öncesi eşyalarını toplamış olması gerçeğini sonradan öğrenmesi de kendisini fazlasıyla üzmüş ve başkanlığı bırakma kararı almış.

Umarım bu emeklerinin karşılığını göreceği ve doğru antrenör seçimiyle yeni sezonda hak ettiği başarıya yine başkan olarak yürüteceği bir sezon olur 13 Haziran’da yapılacak genel kurul neticesinde.

Bu arada Edremit Belediyesi Gürespor'un altyapı koordinatörü olan kişi ile ilgili özellikle U11'e takım çıkarmaması yönünde aldığım istihbaratların gerçek olduğunu gördüm. Burada da kendi ego ve çıkarları doğrultusunda hareket eden bir şahsın görev aldığını ve bu şahsın altyapılarda sadece başarılı olabilecekleri branşlarda takım çıkardıklarını öğrendim ki Balıkesir'in en köklü kulübü olan Gürespor'a altyapılarda işine gelen branşa katılıp işine gelmeyene katılmamak gibi bir korkaklık yakışmadı. Okul yıllarımda formasını terlettiğim böylesine köklü bir kulübün altyapısını doğru düzgün koordine edemeyen ve kendi egoları yüzünden böylesine bir olayı bu kulübün ismi altında yapmaya hiç kimsenin hakkı yoktur

Sevgi ve basketbol ile kalın, hoşkalın...