Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde başlatılan Ankara (Güvenpark)-İstanbul(Maltepe) “Adalet” Yürüyüşü’nün herkes tarafından aynı bakışla değerlendirilmesi beklenemez ama bu eylemin içi boş, anlamsız, siyasi bir eylem olduğu söylenemez.

“Adalet” Yürüyüşü;

  • demokratik bir hakkın yasalara uygun, uygar ve yüksek düzeyli bir anlayış içerisinde kullanılmasına,
  • toplumun pek çok kesiminde yargıya karşı duyulan ve giderek artan endişeler nedeniyle toplum genelinde olumsuz olarak değerlendirilmeyen, tepki ile karşılanmayan bir eylemin ortaya çıkmasına vesile olmuştur.

Bu eylemde dini, siyasi her hangi bir ideolojik unsur yoktur.

Bu eylem sadece CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutukluluğuna odaklı bir eylem de değildir.

 

Düşünebiliyor musunuz? On yıl önce Ergenekon, Balyoz …gibi ilgi çekici başlıklarla hazırlanan –hukuk rezaleti-iddianamelerde müebbet hapis istemi ile yargılanan aydınlar, komutanlar, şimdi yeniden başlatılan yargılama sürecinde beraat istemi ile ve tutuksuz olarak mahkemeye çıkarılıyorlar!

Türk Yargısı’nın on yılda geldiği nokta bu! Hangi siyasi görüşten olursa olsun asgari düşünme yeteneğine sahip herkesin bu trajediyi görmesi, anlaması gerekir. Sadece sonuç olarak değil, nedenlerini de sorgulayarak…

Peki; İktidar partisi ve Hükümet yetkilileri “Adalet” Yürüyüşü’ne nasıl tepkiler verdiler?

Başbakan Yıldırım’dan:

  • “Kılıçdaroğlu kendini yormasın, yıpratmasın. O bize lâzım”.
  • ”Hızlı trenle gitsin, daha çabuk biter”.
  • ”Bizim yaptığımız yollarda yürüyor. Yapmasaydık dağlarda kaybolurdu”.

Diğer yetkililer: Adalet yollarda değil, TBMM’de aranır”.

Hangi TBMM’de? Muhalefetin hiçbir eleştirisinin, önerisinin dikkate alınmadığı, iktidar partisinin getirdiği her yasa tasarısının parmak hesabı aritmetiği ile değerlendirilip aynen kabul edildiği bir anlayış içinde çalışan TBMM ‘de mi?

Nedense hiç biri; “Türkiye’de adalet vardır ve adil olarak işlemektedir” diyemedi!

Süleyman Demirel olsa en azından;

  • “Adalet vaadı da veemedik mi”?
  • ”Yollar yürümekle aşınmaz” derdi.

Maltepe mitingine ilişkin değerlenmeyi de parmak hesabı anlayışı ile yaptılar. Milyonların yüz bine indirildiği aritmetik kafası ile!

Hiçbiri “Adalet” Yürüyüşü’nün, milyonların verdiği tepkinin özüne değin(e)medi. Gerek görmediklerinden mi yoksa anlayamadıklarından mı?

Düşünen Adam