ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 31 Temmuz 2016 günü önce İncirlik’e gelmiş, ardından 1 Ağustos 2016 Pazartesi günü Ankara’da yetkililerimizle kapsamlı bir görüşme yapmış, bu gelişmeyi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın bu yıl Ekim ayında Washington ziyareti izlemişti.

Aradan birkaç ay gibi kısa sayılabilecek bir süre geçmesine karşın ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’un ikinci kez sürpriz bir şekilde 6 Kasım 2016 günü Ankara’ya gelerek Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile 4.5 saat gibi uzun süren görüşme yapmasını (Hürriyet, 7 Kasım 2016) zorlu bir dönemden geçen Türk-ABD ilişkileri açısından önemli bir gelişme olarak yorumlamak gerekiyor.

Görüşmeden sonra Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamadan (Hürriyet, 7 Kasım 2016) Membiç’ten PYD/YPG terör örgütünün çıkarılması, Rakka’daki son durum, Musul’a yönelik yapılan operasyon gibi ülkemizi yakından ilgilendiren yaşamsal önemdeki konuların ele alındığı anlaşılmaktadır.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford’un gönül alıcı açıklamalarına karşın Rakka operasyonunda ABD’nin Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) destek vermeye ve silah yardımı yapmaya devam etmesi ABD’nin SDG’ye yönelik bilinen politikasından kolay kolay vaz geçmeyeceğini göstermektedir. Unutulmamalıdır ki SDG güçleri demek; PYD/YPG, yani Kürt milislerinden oluşan PKK terör örgütünün Suriye’deki kolu olan güçler demektir ve ne acıdır ki ABD, SDG’yi (PYD/YPG) bölgede yeni müttefiki olarak kabul etmektedir.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford’un Ankara ziyaretinin hemen ardından Pentagon’un Türkiye ile ilgili olarak “Uzun vadeli planda birlikte çalışacağız.” (Hürriyet, 7 Kasım 2016) şeklindeki açıklamasının pek de inandırıcı olmadığını söylemek zorundayız. Türk-ABD ilişkilerinde zorlu bir dönem devam ederken ABD Başkanı Obama’nın özel temsilcisi Brett Mc Gurk’un 6 Kasım 2016 gecesi (ABD Genelkurmay Başkanı aynı tarihte Ankara’da idi.) Amman’da El Cezire televizyonu aracılığı ile Rakka operasyonuna ilişkin olarak yaptığı SDG’ye övgüler yağdıran açıklamasının dikkat çekici olduğunu ve önemsenmesi gerektiğini söylemek zorundayız.