Samsun deplasmanında açıkçası takımımızın zorlanacağını hiç düşünmüyordum. Gerçi rakibimizin düşme hattından uzaklaşmak için bu maça asılacağı da aşikardı ama yine de gücünün yeteceğini düşünmüyordum.

 

Maç da aynı düşündüğüm şekilde başladı. Hava atışından itibaren takımımız çok istekli başladı ve skor üretmekte hiç zorlanmadı. Maçtaki ağırlığını rakibine hissettirip rakibini iyice sindirmek istercesine yüksek savunma direnci ile başlayan takımımız, periyot sonuna kadar potasında sadece 6 sayıya izin verip rakip potaya 20 sayı bırakınca, maç neredeyse başladığı gibi bitmişti bir çok kişinin kafasında. İkinci periyot bu havada başlayınca iki taraf da savunma prensibini yitirmiş oldu ve tamamen skor bulmaya yönelik oynayınca, karşılıklı basketler ile geçen zevkli bir periyot izledik. Bu periyodu 29-28 önde kapatan Samsun ekibi olmasına rağmen takımımız rahat tempoda götürdüğü maçın ilk yarısında rakibine farkı tek hanelere indirme şansı tanımadı ve devreye 48-35’lik üstünlükle girdi.

İkinci devreye Samsun takımı ikinci periyotta ürettikleri 29 sayının özgüveni ve seyircisinin desteği ile başladı. Özellikle dış atışlarda gününde olan Holston’un önderliğinde toparlanan Samsun ekibinde, boyalı alanda da Hopkins’in etkisini arttırması ile farkı tek hanelere çekerek periyodu 20-12 önde kapatıp maçı da 55-60’a getirdi. Son periyot öncesi tehlike zillerinin çaldığı takımımızda Jerry Smith kolay kolay pes edecek gibi değildi ve neredeyse tek başına skor üreterek rakibin farkı eritmesine izin vermiyordu. Son maçlarda toparlanan Alican’ın da içeriden etkisiz olmasına ve 7/1 isabet ile oynamasına rağmen 3 sayı çizgisinin arkasından 3/3’lük performansı takımımızı maçta tutuyordu. İki takımın uzun oyuncularının faul problemi yaşadığı maçta Samsun ekibinde öne çıkan isim Uluğ oldu ve boyalı alandaki 8/7’lik şut yüzdesi ile takımımızın savunmasını zorlayan isim oldu. Ancak takımımızın en tecrübeli isimlerinden Hazer Avcı’nın özellikle aldığı 4 hücum ribaundu ve yaptığı 5 asistlik performansını 11 sayı ile de süslemesi onun özlediğimiz formuna yaklaşmaya başladığının göstergesi oldu. Maçta belirli oyuncuların ön plana çıkmaya başladığı bu son bölümde Samsun ekibi daha fazla istekli olup aradaki farkı kapatarak bu periyodu da önde kapatıp maçı uzatmaya götürmeyi başardı.

5 dakikalık Uzatma periyodu öncesi takımının dağılan konsantrasyonunu iyi toparlayıp kendilerine gelmelerini sağlayan coach Fahri Güler, maça başladıkları ciddiyetle takımını uzatma periyoduna gönderince fark yine ortaya çıktı. Rahat geçen 5 dakikalık periyodu 14-6 ile geçen takımımız önemli bir galibiyet ile evine mutlu dönmeyi başardı.

Cumartesi günü Kurtdereli’de Düzce Belediye’yi ağırlayacak olan takımımız hem playoff yolunda yerini daha da sağlamlaştırmak hem de 2 maçtır elde ettiği galibiyet serisini sürdürmek için sahaya galibiyet için çıkıp istediğini alacaktır.

Haftaya yeni bir yılda tekrar sizlerle görüşmek ve yeni yılın eskisinden daha güzel şeyler getirmesi dileğimle sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın…