TÜBİTAK ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan ‘Temel ve Ortaöğretimde Bilim Kültürünün Geliştirilmesine Yönelik Bilim Fuarlarının Düzenlenmesi’ protokolü kapsamında Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’nde Bilim Fuarı düzenlendi. Bilim Fuarı’nın açılışına Balıkesir Vali Yardımcısı Bayram Ali Köse, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, daire müdürleri, veliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

ÖĞRENCİLERİMİZİN UFKU AÇILIYOR

Bilim Fuarı’nın açılışında bir konuşma yapan Okul Müdürü Ramazan Konakbay, özetle şunları dile getirdi; “Milli Eğitim Bakanlığımızın TÜBİTAK ile arasında düzenlediği "Temel ve Ortaöğretimde Bilim Kültürünün Geliştirilmesine Yönelik Bilim Fuarlarının Düzenlenmesi" protokolü bu anlamda çok önemli bir adımdır. Öğrencilerimiz bilim fuarları sayesinde, bilgiye ulaşma, bilgiyi kullanarak daha faydalı hale dönüştürme, yeni bilgiler üretme, alet yapma ve sistem kurma, ana dilinin bütün incelikleri ile kendini ifade edebilme, yakın çevremizin, ülkemizin ve dünyanın sorunlarına duyarlı ve içten gelen bir gayretle çözüm arayabilme; kendi çıkarı ile toplum çıkarı çatıştığında, toplum çıkarı yanında yer alabilme erdemi de dâhil olmak üzere kapsamlı, entelektüel vasıflar kazanmaktadır. Bütün bunların yalnız sınıf ortamlarında kazanılmayacağı ise açıktır. Öğrenmenin hayat tarzı olduğu günümüzde öğrenmeyi kolaylaştıracak, "yüzeysel" öğrenme yerine "kavrayarak derinlemesine öğrenmeyi" destekleyecek, öğrenmeyi zevkli kılacak ve birçok davranışı aynı anda yönlendirebilecek çok amaçlı ortamlara ihtiyaç duyulması kaçınılmazdır. Ümit ediyorum ki bilim fuarımız bütün bu amaçların gerçekleşmesine kapı aralayacak ve öğrencilerimizin ufuklarını zenginleştirecektir. Bu fuarımızın tarih boyunca; matematikten astronomiye, fizikten kimya ve biyolojiye, felsefeden coğrafyaya ve tıbba kadar bütün ilim dallarında dünya mirasına zengin katkılar sunmanın özgüvenine yeniden kavuşmamıza kapı aralamasını ümit ediyorum. Bu vesileyle fuarımızın hazırlanmasına katkı sunan değerli öğretmen arkadaşlarımı ve sevgili öğrencilerimi yürekten kutluyorum”

ÖĞRENCİLERDEN BİLGİ ALDILAR

Daha sonra konuşan Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, bilimin önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından protokol üyeleri TÜBİTAK 49. Liselerarası proje yarışmasında bölge finaline kalan biyoloji, değerler eğitimi, sosyoloji ve tarih alanından 5 proje yanı sıra fuarda sergilenen öğrencilerin birbirinden ilginç projelerini ziyaret ederek çalışmaları hakkında öğrencilerden bilgi aldılar.