BALIKESİR’de uzun süredir vatandaşları rahatsız eden kimyasal bir koku var. Zeytin prinası ya da kimyevi bir maddeyi andıran kötü kokuya geçtiğimiz günlerde dikkat çekmiş, nedenini sormuştuk. Ancak ne Valilik’ten, ne Büyükşehir Belediyesi’nden, ne de ilçe belediyeleri ve ilgili kurumlardan bir açıklama yok. Koku şehrin çeşitli noktalarında yoğunlaşırken, Balıkesirliler rahatsız oldukları kokunun nedenini merak ediyorlar.

 BALIKESİRLİLER MERAKTA

RAHATSIZ edici kokunun neden kaynaklandığı bilinmezken, insan ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği de vatandaşlar arasında konuşuluyor. Kimyasal ağırlıklı kokunun kanalizasyon şebekesinin ilaçlanmasından kaynaklanabileceği, ayrıca şehir içindeki yeşil alanlara atılan gübrenin kokusu olabileceği şeklinde fikir yürütenler de var. Bunun dışında kaldırım ve refüjlerde kullanılan boyadan kaynaklandığı da söyleniyor.

 AÇIKLAMA BEKLENİYOR

BİR başka söylence ise, şehir içindeki yeraltı çöp varillerinin ilaçlanmasından kaynaklandığı şeklinde. Ancak Büyükşehir ve ilçe belediyelerinden böyle olduğuna dair açıklama yapılmış değil. Daha doğrusu, görüştüğümüz yetkililer kökü kokunun çok da farkında değiller. Görüştüğümüz yetkili kurumlar kendilerine bu yönde bir şikayet gelmediğini ileri sürdüler. Balıkesir’in çeşitli semtlerinde gazetemizi arayan vatandaşlar kokudan rahatsız olduklarını belirterek bir an önce çözüm bulunmasını istiyorlar.