Ramazan Ayı’nda sağlıklı beslenme önerileri de sunan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Necati Kelemençe, özellikle iftar sofralarının hafif yiyeceklerden oluşması uyarısında bulundu. Kelemençe, ayrıca kronik hastalığı olanların oruç tutmaları konusunda doktorlarına başvuruda bulunmasını istedi.

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME ÖNEMLİ

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Necati Kelemençe yaptığı açıklamada şunları söyledi:“Ramazan ayı Müslümanlar için en kutsal aydır ve bireylerin günlük yaşantılarında değişiklikler olmaktadır. Ramazan ayında yapılan en önemli beslenme değişiklikleri arasında oruç tutan kişiler günlük beslenme şekli ve öğün sayısını değiştirmekte üç ana öğün olan günlük beslenme düzeni iki öğüne inmektedir. Bu dönemde açlık süresi 15-16 saate uzamaktadır. İftar sofralarının zengin olması ile özellikle hamur işleri, tatlılar, kırmızı et, ekmek, pilav ve makarna tüketiminin arttığı görülmektedir. Oysa oruç tutarken de sağlıklı ve çeşitli besin seçenekleri ile yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması esas olmalıdır. Ramazan ayında bireylerin yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivitelerine göre vücut gereksinimlerinin değişmediği ve bu süre zarfında da sağlığın korunması açısından yeterli ve dengeli beslenmenin gerekli olduğu unutulmamalıdır.

Ramazan Ayı İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ramazan ayında öğünleri; sahur ve iftarda iki ana öğün ile iftardan sonra 1-1,5 saat arayla olacak şekilde bir ya da iki ara öğün olarak düzenlemeliyiz. Sahur öğününü atlamamalıyız. Uzun süre aç kalmak metabolizma hızının iyice düşmesine neden olacağı için sahura kalkmak önemlidir. Sahurda uzun süre tok kalmayı sağlayan kan şekerini daha yavaş farklılaştıran besinleri tercih etmeliyiz; bunlarda yumurta, peynir, süt, kepekli ekmek/ tam buğday ekmeği gibi besinler olabilir. Bunun yanına 1 kase çorba da ekleyebiliriz.  Orucu zeytin, hurma ve su gibi hafif besinlerle açmalı ve ılık bir çorbayla öğüne başlamalıyız. İftarda sütlü tatlılar(sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) veya meyve tatlıları tercih etmeliyiz. Yemeklerimizi yavaş yiyip, çok iyi çiğnemeliyiz. Kepek/ tam tahıllı/ çavdar / yulaf ekmeği, sebze, meyve ve salata gibi posalı besinlerin tüketimine ağırlık vermeliyiz. Oruç sindirim sisteminin dinlendirilmesi içindir. Bunu gereği gibi yaparsak kilo almadan sağlıklı bir şekilde ramazan ayını geçirebiliriz.

 Hangi Durumlarda Oruç Tutmaya Dikkat Etmeliyiz?

Kronik hastalığı, yüksek tansiyonu, böbrek, mide, kalp hastalığı olanlar ile kanser hastaları ve düzenli ilaç kullanan hastaların oruç tutmak istemesi halinde doktorlarına başvurmaları vedoktorlarının  uygun görmesi durumunda oruç tutabilirler.”