EKONOMİK ömrünü dolduran Gençlik Merkezi’nin yıkılarak yerine modern Gençlik Merkezi yapılması için atılan somut adımlar, AK Parti Milletvekili Ali Aydınlıoğlu engeline takıldı. Aydınlıoğlu, eski tesisle ilgili Bakanlığın yıkım kararının durdurulması için Başkent’te girişimlerde bulundu. Aydınlıoğlu, Müsteşar’la yaptığı görüşmeden sonra eski tesisin yıkımı geçici süreyle durduruldu.

 

PROJENİN yaşama geçirilmesi için çabalayan AK Parti Milletvekili Kasım Bostan ise yaz aylarında Gençlik Merkezi’yle ilgili müjdeyi vermiş, 5 bin 250 metrekare alanda yapılacak Gençlik Merkezi’nin 9 milyon TL’ye mal olacağını söylemişti. Kasım Bostan, yıkım kararının durdurulması için yapılan girişimleri ‘yatırımı baltalamak’ olarak nitelendirdi. Bostan, “eğer proje iptal edilirse Ankara’yı sallarım” dedi.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan, Balıkesir’deki mevcut Gençlik Merkezi’nin yıkılarak yerine daha modern ve kapsamlı bir tesis konuşlandırılması için yaptığı girişimlerden sonuç almış, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı ikna ederek pek çok ilin talep ettiği projenin Balıkesir’de uygulanmasını sağlamıştı. Milletvekili Bostan, geçtiğimiz aylarda bu konuda yaptığı açıklamalarda, Bakanlığın 9 milyon TL tutarındaki Gençlik Merkezi projesinin Balıkesir’in spor, sosyal ve kültürel yaşamına önemli bir katkı sağlayacağını söylemişti. Bostan, 5 bin 250 metrekare alanda uygulanacak yeni projenin 400 günde tamamlanacağını da hatırlatarak “yarınlarımızın teminatı olan gençlerimizi sokaklardan, kahve köşelerinden, oyun salonlarından kurtaracak projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz” demişti.

 

İHALESİ YAPILDI, YIKIM KARARI ÇIKTI

Eski Zirai Donatım Kurumu’nun boşalttığı bina ve müştemilatı Gençlik Merkezi’ne dönüştürülmüştü. Oldukça yıpranmış durumdaki tesis yıllardır Gençlik Merkezi olarak kullanılıyor. Kasım Bostan’ın girişimleriyle Balıkesir’e yapılması kararlaştırılan yeni Gençlik Merkezi, eski tesisin yerine yapılacak. Yani buradaki eski yapılar yıkılacak ve yerine Samsun İlkadım Gençlik Merkezi’nin aynısı olarak hazırlanan yeni proje uygulanacak. Gençlik Merkezi yapım işi Ağustos ayında ihale edildi. Sonrasında eski yapıların yıkımı için karar da çıktı. Ancak bir süredir Balıkesir’de mevcut tesisin yıkılmasıyla 2 bin civarında sporcunun antrenmanlardan yoksun kalacağı, yıkımın bu nedenle durdurulması gerektiği yönünde bir kampanya başlatıldı. Sporcular, antrenörler ve bir grup velinin bu yöndeki talepleri basında da yer buldu.

 

ALİ AYDINLIOĞLU KARARI DURDURTTU

Yenigün Gazetesi, bu konuda ısrarlı yayınlar yaptı. Mevcut tesisten 2 bin civarında sporcunun yararlandığı, antrenman yapılan alanların yıkılmasıyla bu sporcuların antrenmandan yoksun kalacaklarını ileri süren gazete, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün de sporcular için yeni antrenman alanları yaratmadığını, işini iyi yapmadığını sık sık vurguladı. Yenigün, Gençlik Merkezi’yle ilgili manşetlerinde, AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu’na da yıkımın durdurulması için baskı yaptı. Aydınlıoğlu’nun, Bakanlık nezdinde yaptığı girişimlerle yıkım kararının durdurulduğu Yenigün’ün dünkü manşetinde yer aldı. Haberde, Aydınlıoğlu’nun Bakanlık Müsteşarı ile görüştüğü, yıkımın durdurulmasına ikna ettiği, yıkım kararının geçici olarak durdurulduğuna ilişkin kararın da Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne gönderildiği belirtildi.

 

KASIM BOSTAN KARARA TEPKİ GÖSTERDİ

Gençlik Merkezi projesini yakından takip eden AK Parti Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan ise, yıkım kararının durdurulduğu haberlerine tepki gösterdi. Bostan, bu projeyle Balıkesir’e binlerce gencin sportif, sosyal ve kültürel gereksinimine yanıt verecek modern bir tesis kazandırmak için çalıştıklarını söyledi. Bu girişimleri, projenin yaşama geçirilmesinin önünde engelleyici adımlar olarak nitelendiren Kasım Bostan, “Balıkesir’e kazandırdığımız bu proje için çok sayıda il sıraya girmişti. Bakanlık nezdinde yaptığımız girişimlerle projenin Balıkesir’de uygulanması kararı çıktı. Bakanlık burası için ihale yaptı, sonuçta projeyi bu aşamaya kadar getirdik. Eski yapıların yıkımıyla ilgili karar da çıktı. Yıkımın durdurulması yönünde yapılan bu girişimlerin Balıkesir için yararlı adımlar olmadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

BALIKESİR’E YENİ SPOR ALANLARI KAZANDIRMAK İÇİN ÇABALIYORUM

AK Parti Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan, il merkezinin yanı sıra ilçelerde de gençlerin yararlanacağı spor tesisleri kazandırılması için çaba sarfettiğini hatırlattı. Bostan, Gençlik Merkezi projesi için bugüne kadar sürdürdüğü mücadeleye de dikkat çekerken, karşı adımlar atılmasının kendisini son derece üzdüğünü kaydetti.

Bostan, “Eğer bu proje iptal edilirse Ankara’yı sallarım. Buna asla müsaade etmem. Balıkesir için önemli bir kazanım olacağını düşündüğüm Gençlik Merkezi’nin sonuna kadar takipçisi olacağım” dedi.

 

BİRKAÇ ANTRENÖR VE SPORCU VELİSİ YAYGARA YAPIYOR

Kasım Bostan, Gençlik Merkezi içindeki 8 barakada gençlerin spor yapmaya çalıştığını, olumsuz koşullarda çalıştıklarını, bu barakalardan yaklaşık bin 500 sporcunun yararlandığını da belirtti. Gençlik Merkezi içinde ayrıca bir lojman binası bulunduğunu ve burada da 25 çocuğun barındığını hatırlatan Kasım Bostan, “bu lojmanda 25 çocuk yatılı kalıyor. Bu çocuklar için başka bir yer bulunabilir. Barakalarda antrenman yapan sporcu gençlerimiz geçici olarak Balıkesir’deki diğer spor salonlarına yönlendirilebilir. Bu kadar büyütülecek bir durum değil. İzlediğim kadarıyla birkaç antrenör ve sporcu velisi yaygara yapıyor, kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar. Çocukların buradan ayrılıp başka salonlarda antrenman yapmasını istemiyorlar. İşin anahtar teslim süresi 400 gün. Bu süre içinde Balıkesir Valiliği, Spor İl Müdürlüğü çocuklar için antrenman salonlarını ayarlayabilir. Sanırım Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ağır kalıyor, çözüm üretmiyor. Yeni spor salonu var Balıkesir’de; orada antrenman yapabilirler. Belediyemiz de o çocuklar için servis araçları tahsis edebilir. Yeni Gençlik Merkezi tamamlandığında, yeni yerde, daha modern ve sağlıklı koşullarda çalışabilecekler. Bu projenin Balıkesir’e kazandırılması için elimden geleni yapıyorum. Engelleyici adımlar, Balıkesir’e kaybettirir” diye konuştu.