BENGİ Projesi kapsamında Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç ile birlikte Edremit Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen kitap okuma etkinliğine katıldılar. Öğrenciler eşliğinde 20 dakika süren okuma etkinliğinin ardından, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı öğrencilerle sohbet ederek, onlara kitap okumanın öneminden bahsetti.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, “Sevgili öğrenciler, nasıl ki spor yapmak vücudumuzu zinde tutuyorsa, kitap okumakta zihnimizi zinde tutar, dikkati ve odaklanmayı artırır, ufkumuzu ve kelime dağarcığımızı genişletir, zamanımızı boşa harcamadığımızı hissederiz. TV seyreden insan pasiftir, resimler süratle gözünün önünden geçer ve düşünmek için yakıt bulamaz. Kitaplar öyle değildir; Kitap okumak demek, beyinde pasif duran altmış milyar hücreyi harekete geçirmek demektir. Ne kadar kitap okursak, o kadar hücre çalışır. Çalışan, açılan beyin her şeyi daha çabuk kavrar. İnsan beyni, en gelişmiş bilgisayardan bile daha üstündür. Önemli olan beyin bilgisayarını kullanmaktır. Bunu kullanmanın birinci yolu da kitap okumaktan geçer. Bilgili olmak, için okumanız gerekir. Günde yarım saat kitap okumanız, sizi müthiş bir şekilde geliştirecek, başarılı birer birey olmanızı sağlayacaktır.’’ dedi.

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç, “Değerli öğrenciler, basit bir hesap yaparsak; her gün on sayfa kitap okuyan bir kişi, bir haftada 70, bir ayda 300, bir yıl sonunda ise 3650 sayfa kitap okumuş olacaktır. Bu ise en azından on kitap demektir. Bu küçük sayfa sayısıyla dahi bir yıl sonunda on kitap okuyan biri, hiç okumayan birinden elbette bilgi bakımından öne geçecektir. Geri kalmış  toplumların karşılaştıkları sorunların bir çoğunun kaynağında eğitimsizlik yer almaktadır. Bu toplumlarda kişiler, okuyarak geçirebilecekleri zamanlarının çoğunu yararsız uğraşılarla geçirmektedirler. Oysa okuma alışkanlığı, öncelikle kişilerin kendisi için edinmesi gereken bir  alışkanlıktır. Kitap okumanın bize kazandırdıkları saymakla bitmez, kitap okumak öğrenmenin en iyi yoludur.’’ dedi.

Öğrenciler ile sohbetin sona ermesinin ardından Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Okul Müdürü Özgür Yenigökçe’den bilgi alarak, öğretmenler odasında okuldaki eğitim-öğretim faaliyetleri ve BENGİ Projesi kapsamında devam eden çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.