Balıkesir Öğretmenevi Orkide Salonunda gerçekleştirilen toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve merkezi sınav yerleştirme sürecinden sorumlu şube müdürleri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, toplantının açılış konuşmasında bu yıl ilk kez uygulanacak sistemle ilgili Balıkesir'de yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vererek, yeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi ile ilgili ilçe milli eğitim müdürlükleriyle koordineli bir şekilde her türlü tedbirin alındığını ve hiçbir sıkıntının yaşanmayacağını ifade etti.

TERCİHLER PUAN ÜSTÜNLÜĞÜNE GÖRE YAPILACAK

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Merkezi yerleştirme; merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır. Yerleştirme işlemlerinde öncelikle merkezi sınav puanı üstünlüğü; devamında da “okulların bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, öğrencilerin ortaokullarda bulunuşlukları, tercih önceliği, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık” kriterleri göz önünde bulundurulacaktır. Merkezi Sınav Yerleştirme Sürecinin başta Balıkesir'imiz olmak üzere tüm ülkemizde başarıyla tamamlanmasını temenni ediyor, sürecin başladığı günden bu güne emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.”.

 

SUNUMLAR YAPILDI

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’ın konuşmasının ardından toplantıya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Aşık'ın Merkezi Sınav Yerleştirme Süreci ve Tercih İşlemleri konulu bilgilendirme sunumu ile devam edildi.  Sunumun ardından İlçe Millî Eğitim Müdürleri ve şube müdürlerimizin süreçle ilgili sorularının cevaplandırılması ile toplantı sona erdi.