Yıllardır balıkçılıkla uğraşan Osman Kantarlıoğlu sezonun açılmasına rağmen hava sıcaklıklarının yüksek olmasının balık bolluğunu etkilediğini belirterek, havaların soğumasıyla balık bolluğunun artacağına dikkat çekti.

HAVALAR SOĞUYUNCA BALIK BOLLAŞACAK

Balıkçı Osman Kantarlıoğlu balık sezonunun açılması ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Yeni sezona başladığımız için balıklar biraz az miktarda çıkıyor. Balık fiyatları maliyetlerden dolayı normalin üzerinde. Ama bu zamanla bollaştıkça balık fiyatlar düşecektir. Havalar sıcak olduğu ve oturmadığı için hem balıkta sıkıntı oluyor hem de müşteri yönünden talep fazla olmuyor. Balık fiyatları sardalye 10 lira, uskumru 10 lira, hamsi 15 lira, palamut 10-15 lira civarında. Çipura ve levrekler geçen seneye nazaran yem fiyatlarının yüksek olmasından dolayı yüksek 30-35 lira civarında. Ama deniz levreği ve çipurası olunca fiyat otomatikman artıyor. Balık geçen sene baya sıkıntılıydı şuan ki duruma göstergelere göre balığın olacağa görünüyor. Marmara’da balık şuan olmadığı için şuan Ege’den çalışılıyor, Marmara’da havaların soğumasıyla devreye girince balık bollaşacak.

KIRMIZI ETTEN KORKAN BALIĞA YÖNELİYOR

 Kırmızı etteki şarbon hastalığından dolayı insanlar kırımızı ete soğuk duruyor, tavukta malum 45 günde kesildiği için insanlar antibiyotikli olduğu için talep olmuyor. Balık tamamen doğal tamamen denizden hiç bir katkı maddesi olmadan tutulan tek varlık. Şuan ki besin kaynağımız balık.”