Balıkesir Umum Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın Olağan Genel Kurulu’nda 20 yıldır başkanlığı yürüten İsmail Pala seçimi kaybetti. Oda başkanlığına aday olan Mehmet Kuşçu ve ekibi İsmail Pala’dan 3 oy fazla alarak seçimi kazandı.

 

Zaman zaman gerginlikle geçen Balıkesir Umum Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası genel kurulunda Mehmet Kuşçu 391 oy alarak yeni dönemde başkanlığa getirildi. 20 yıldır oda başkanlığını yapan İsmail Pala ise seçimde 388 oy alabildi.

 

Divan Başkanlığını BESOB Başkanı Fehmi Erdem’in yaptığı kongreye çok sayıda oda başkanı da katıldı. Üyelerin İsmail Pala ile ilgili yaptığı konuşmalar seçimin neticesini değiştirdi. Mehmet Kuşçu özellikle oda binası hakkında yapılan konuşmasıyla rakibine üstünlük sağladı. İsmail Pala ve yönetiminin oda binasını 4 yıldır tamamlayamamasını eleştiren oda üyeleri tepkisini sandıkta gösterdi.

 

RAPORLAR OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Divan teşekkülünün ardından Saygı Duruşu’nda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı operasyonuna desteğin de verildiği genel kurulda Faaliyet ve Denetim Raporları okunarak oylandı. Her iki rapor da üyelerin çoğunluğu ile kabul edildi. Oda Başkanlığına aday olan Mehmet Kuşçu ve ekişi İsmail Pala’nın faaliyet ve denetim kurulu raporlarını kabul etmedi. İsmail Pala ve yönetiminin ibrası sırasında ise Mehmet Kuşçu ve ekibi de kabul oyu verdi.

 

MEHMETÇİĞE TAM DESTEK

Genel kurulun başlamasıyla birlikte Divan Başkanlığına seçilen BESOB Başkanı Fehmi Erdem kısa bir konuşma yaptı. Erdem şunları söyledi:

“ Bizleri divana layık gördüğünüz için hepinize teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz ordumuz Afrin’e bir askeri harekat düzenledi. Ordumuza başarılar diliyoruz. Şehit olan askerlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. İnşallah burunları kanamadan geriye dönerler. Allah hepsinin yardımcısı olsun. İki adayımız var. Benim iki taraftan da ricam bu seçimin akşama kadar sevgi saygı çerçevesinde çizmeyi aşmadan en güzel şekilde geçirip akşam sandıklar açıldıktan sonra kaybeden, kazananı tebrik eder. Çünkü her gün burada yüz yüze bakıyoruz. Kırıcı olmadan sevgi saygı çerçevesi içerisinde inşallah güzel bir seçim geçiririz.”

 

Divan Kurulu’nun gündem maddelerinin görüşülmesine geçmesiyle İsmail Pala 4 yıllık çalışma raporunu okudu. Yaklaşık 25 dakika boyunca Faaliyet Raporu’nu okuyan İsmail Pala, çalışma dönemi içinde yaptıkları hizmetler hakkında üyelerini bilgilendirdi. Pala konuşmasında oda binası ile ilgili gelişmelerle birlikte, Küçük Sanayi Sitesi’nin imar durumu hakkında yaptıkları mücadeleler hakkında konuştu. Pala konuşmasında yeni dönemde de yapacakları hakkında oda üyelerine bilgiler verdi. Pala oda binasının yeni dönemde bitirileceği taahhüdünde bulundu.

 

DURMAK YOK KOŞMAYA DEVAM

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından ise Dilek ve Temenniler Bölümünde Oda Başkanlığı için aday olan Mehmet Kuşçu adaylık konuşması yaptı. Kuşçu şunları söyledi: “Odamızın, Oda üyelerimizin durmadan sürekli koşuşturup bir şeyler yapması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ben şu an diyorum ki durmak yok, yürümeye ve koşmaya devam diyorum.

Hepimizin iş güvenlikleriyle ilgili sıkıntıları var. Bu sıkıntıları giderebilme adına sizler için çalışmalar yapıp, gerekirse kalibrasyon istasyonları kurup bu işi hep birlikte çözmeye talip olduk. Bu konuyla ilgili sorun yaratmaya değil de çözüm olmaya aday olduk.

 

STAJYER ÖĞRENCİ MÜJDESİ

Çırak öğrencilerle ilgili sorun yaşadığımız için hepimizin gördüğüm kadarıyla iş yerlerinde sıkıntılar yaşıyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalar yapacağız. Meslek liselerinden stajyer öğrencileri sizlerin iş yerlerine getirip çalışmaları için yardımcı olacağız. Bunlarla ilgili çalışmalar yapmış bulunmaktayız. Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı içerisinde sizlerin mesleki eğitimlerinizi gerekiyorsa çırak öğrencilerin mesleki eğitimlerini tamamlayabilmeleri adına gerekli girişimlerde bulunup sizin bu sorunlarınıza da çözüm bulmaya aday oldum. Ben görüyorum ki çırak öğrencilerde bazen kayıt yapılırken sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıların bizim dönemimiz içerisinde kesinlikle hiçbir öğrenciye burada kişinin aidat borcu vardır yada buna benzer şeylerle karşılaşacağınızı hiç ummuyorum. Ve bu konuda sizlere yardımcı olmayı sonuna kadar taahhüt ediyorum.

 

FUARLAR UFKUMUZU AÇIYOR

Bütün esnaflarımızın yakından takip ettiği fuara katılmayı, bu fuar alanlarını sizler için oluşturmayı gerekiyorsa belediyelerle birlikte çalışma yapmayı bu alanların sizler adına tahsis edilerek fuar alanlarını hep birlikte açmayı düşünüyorum. Bu konuda da sizlere sonuna kadar destek vereceğim.

 

YENİ SANAYİ SİTESİ SÖZÜ

Talepleriniz doğrultusunda genç arkadaşlarımın saha içerisinde gezerken dikkatimi çeken ve devamlı bize söyledikleri bir talepleri oldu. Çünkü haklılar bu konularda. Sanayi Sitesi içerisinde bazı yerlerde sıkıntılar yaşıyorlar. Kiraların yüksek olduğunu söylüyorlar. Yeni bir sanayi sitesi talebinde bulunuyorlar. Bu sanayi sitelerini hep birlikte talepleriniz doğrultusunda önümüzdeki yıllarda girişimlerimiz neticesinde güzel aşamalara getirerek belediyemizle gerekiyorsa üst kuruluşlarımızla bu çalışmaları hazır hale getirip hep birlikte sizlere bunun sözünü veriyorum. Yeni sanayi siteleri yapılması açısından çalışmalarımızı hep birlikte yürüteceğiz.

 

AŞAMAYACAĞIMIZ HİÇ BİR ENGEL YOK

Bizler yönetime talip olduk, başkanlığa aday olduk. Bizleri seçerseniz inanın bizim sizler için aşamayacağımız hiçbir şeyin olmadığını görecesiniz. Kalibrasyon istasyonunda yaşanan küçük bir sıkıntı vardı. İstasyon yapabiliriz dediğimiz bir yer vardı. Bu eğer bizim elimizde olsaydı zarar değil, kara çevirebilirdik. Arsanın olduğu yerle alakalı tüm itirazlarımızı yaptık. İtirazla neticesinde bu yeri sizlere kavuşturmayı ümit ediyorum. Eğer öyle olursa buraya bir sosyal hizmet binası yapmayı taahhüt ediyorum.”

 

KUŞÇU 391 OYLA BAŞKAN SEÇİLDİ

Dilek ve Temenniler bölümünde yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi. İki liste ile gidilen seçimlerde 391 oy alan Mehmet Kuşçu başkanlığa seçildi. 20 yıldır oda başkanlığını yürüten İsmail Pala ise 288 oyda kaldı.

 

YENİ YÖNETİM

Yapılan seçimlerin ardından Mehmet Kuşçu başkanlığındaki yeni yönetim şu isimlerden oluştu:

“Yönetim Kurulu: Mehmet Kuşçu, Ahmet İşgören, Ramazan Toy, Selçuk Gültekin, İbrahim Şen, Hüseyin Ortakçı, Fatih Ordu, Harun Saran, Ali Yıldız.

Denetim Kurulu: Hüseyin Biçer, Bülent Demirbaş, Halit Bayrak.”