Yeni İmar Affı Kanunu ile ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Çağdaş Harita’nın sahibi Mustafa Yılmaz, bu barıştan hem devletin hem de vatandaşların işlerinin kolaylaşacağını ifade etti. Yılmaz ayrıca imar affından devletin kasasına da yüklü bir miktarda paranın gireceğini kaydetti.

İMAR AFFIN TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİNDE

Çağdaş Harita’nın sahibi Mustafa Yılmaz İmar Affı ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Şu anda Türkiye’nin gündemine oturmuş olan imar barışı ile alakalı olarak 14 Kasım 2016 tarihinde Sayın Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza ikişer, üçer kere gerekli başvurularda bulunduk. Bunun neticesinde 8‘inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından zamanında çıkarılan İmar Affı Kanunu’nun henüz yürürlük süresi Mayıs 2018’e kadar devam ettiği düşüncesiyle, vatandaşlarımızın şu anda kullandığı konutlarda, ahır ve samanlıklarda inşaat ruhsatı alınmış ve ruhsat eklerine uymadığı için Yapı Kullanma İzin Belgesi almayan veya hiç inşaat ruhsatı almayan tüm yapılarla alakalı bir af söz konusu.

2016’DAN BU YANA BAŞVURULARIM OLDU

Netice itibariyle bunların yapı kullanma izin belgelerinin veya yapı belgesinin verilmesiyle alakalı başvurularım olmuştu. Ancak bunlar çeşitli kerelerce Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından imar barışı ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğü tarafıma cevap verilmiştir. Şu anda gündemde olan İmar Affı Barışını biz 2016 yılından bu yana çıkması için çalışıyorduk.

 ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKISI OLACAK

Bu imar barışı affının ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı, vatandaşlarımıza büyük katkı sağlayacağını her zaman söylemiştik. En başta her başvuru için başvuru bedelinin alınmasıyla devlet bütçesine çok büyük katkıda bulunacağı, aynı zamanda bunların yapı belgesi verilirken de Maliye Bakanlığının belirlediği rayiç bedeller üzerinden ruhsat harçlarının alınacak. Ayrıca bu yapı belgesini alanların cins değişikliğini yaptırarak vasfını tarla veya arsadan üzerinde kagir yapısı olan arsa veya tarla şekline çevireceği için cins değişikliği olan bir duruma geldiğinden bankaya gittiğinde vatandaşımız ekspertiz neticesi itibariyle o belge karşılığında kıymet takdirini ona göre yapıp kredisini alabileceklerdir. İkincisi devletin alması gereken cins değişikliği harçları veya her yıl Emlak Vergisi yönünden alacağı olan vergileri alınamadığı bilinmektedir. Ayrıca bu tür ruhsat işlemleri sırasında bu işle iştirak eden inşaat mühendisleri, mimarlar, haritacılar ve diğer yetkililerin de bu evrakları hazırlarken ekonomik olarak alacakları bedeller neticesinde onlar da hayatlarını devam ettirebilecek.

HEM DEVLETİMİZ HEM DE VATANDAŞLARIMIZA YARAR SAĞLAYACAK

En önemlisi vatandaşlarımı arasında mağdur olanlar bu belge karşılığı elektrik, su ve diğer ihtiyaçlar devlet tarafından karşılanmakta. Bunlar zaten bağlı ve veriliyor. Bu nedenle bir tek yapı kullanma belgesinin ve yapı belgesinin afetten, depremden veya diğer şeylerden korunması da sağlanacaktır. Dolayısıyla bu tür barışın neticesinde vatandaşlarımızın her birinin işlemlerini yerine getirmek kaydıyla belgesini aldıktan sonra hem vatandaşımız hem de devletimiz bu konuda çok büyük bir yarar sağlamış olacaktır.

VATANDAŞLIK GÖREVİMİ YERİNE GETİRDİM

İmar Barışı Affı konusunda da gerekli belgeleri 2016’dan beri Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Çevre Şehircilik Bakanlığı’na, Kanunlar Kararnameler Daire Başkanlığına kadar bu konuyu ilettik. Bu affın kolay bir tarafı da 2985 Sayılı Kanun Mayıs ayının 18’ine kadar yürürlükte. Dolasıyla bu netice itibariyle hiç olmazsa vatandaşlarımız bu imar barışından faydalanarak yapılarının cins değişikliğini yaptırarak önlerine bir kolaylık çıkmış olacaktır. Biz de yaptığımız başvurular sonucunda imar barışının çıkması için katkıda bulunduysak bu da bizim vatandaşlık görevimizdir.”