5-18 yaş arasındaki çocuk ve gençlere yönelik düzenlenen Yaz Spor Okulları’na katılan öğrencilere düzenlenen törenle spor malzemesi de dağıtıldı. Düzenlenen etkinlikte sporla çocukların v gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutulması hedefleniyor.

Düzenlenen açılış töreninde halk oyunları gösterileri yapılırken, sporcular da karate, Teakwando ve jimnastik gösterilerinde hünerlerini sergiledi. Etkinlikte ayrıca futbol şov da büyük alkış aldı. 

HEDEFİMİZ 10 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞMAK

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu yaptığı açılış konuşmasında sporun önemine değindi. Arıcıoğlu şunları kaydetti:“20 Haziran itibariyle başlatmış olduğumuz Yaz Spor Okullarımız 62 antrenör ile birlikte toplam 15 tesisimizde devam etmektedir. Merkezimizde yaklaşık 2 bin kayıtlı öğrencimizin yanında diğer ilçelerimizle beraber toplam 4 bin 620 kayıtlı sporcuyla Yaz Spor Okullarını açmış bulunuyoruz. Hedefimiz; tüm ilçelerimizde Yaz Spor Okullarını başlatmak üzere inşallah hedefimiz bu sezon 10 bin öğrenciye ulaşmaktır. Bu konuda bugün burada toplanan çok kıymetli velilerimize ve spor okullarımıza katılan çocuklarımıza teşekkür ediyoruz, iyi ki varsınız.

AMAÇLARIMIZ BELLİ

Bu Yaz Spor Okulları, Kış Spor Okulları, Yetenek Taraması ve diğer tüm projelerde hedeflediğimiz iki nokta var. Bunlardan birisi sporu tabana yaymak ve spor kültürünü tüm çocuklarımıza, gençlerimize aşılamaktır. Biz kötü bağımlılıkla mücadele etmek istiyoruz. Biz a-sosyallikle, obeziteyle ve kötü alışkanlıklarla mücadele etmek istiyoruz. Bu mücadelenin adı da spordur. İnşallah bu tür aktivitelerimizi her geçen gün artırarak devam edeceğiz. İkincisi ise yetenekleri keşfetmek. Tabi biz bunu tabana yaydıktan sonra, içlerindeki yetenekli çocuklarımızı tespit edip kulüplerimize ve uzman antrenörlerimize teslim etmek istiyoruz.

BALIKESİR YETENEKLİ SPORCULARA SAHİP

Balıkesir ili tarımda ve turizmde olduğu gibi çok verimli il olmakla birlikte, çok yetenekli çocuklara da sahip. Bunların örnekleri İsmail Akçay gibi, Kurtdereli Mehmet Pehlivan gibi nice bu alanda efsane olmuş isimlerimiz var. Yine günümüzde dünya ölçeğinde, olimpiyat düzeyinde Balıkesir’imizden yetişen Yasemin Adar’ımız var, İlkay Gündoğan’ımız var, Cengiz Ünder’imiz var, Naz Aydemir yine bu şehrin çocuğu, Olcan Adın gibi birçok yıldızın yanında, bugün yıldız olmaya aday bir çok sporcumuz da mevcuttur. Muhsine Gezer özel sporcularımız içerisinde dünya şampiyonu oldu. Yine Selin Demircan, İrem Korkmaz geçtiğimiz gün Akdeniz Oyunlarında üçüncü oldu ve şehrimizin en önemli değerlerinden. Gizem Akgöz Okul Sporlarında dünya üçüncüsü oldu, Süleyman Gürcan dünya ikincisi oldu, Göktürk Balcı, Halil Çimen, Şeydanur Aydın’ımız var ve isimlerini sayamadığım çok sayıda yıldız adayımız var.

TESİSLEŞMEMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ
Biz bunları yaparken aynı zamanda da tesisleşmenin adımlarını atmaya devam ediyoruz. Gençlik Merkezimizin yıkımı gerçekleşti ve yeni merkezimiz inşallah önümüzdeki dönemde faaliyete geçecek. Sındırgı’da, Dursunbey’deki Gençlik Merkezlerimizin yanında birkaç gençlik merkezini faaliyete sokacağız. Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’ni çocuklarımızın, gençlerimizin yarınlarda kendilerini gösterebileceği yer olduğu için yeniliyoruz. Çok önemli bir değerimiz olan Balıkesirspor’umuzun müsabakalarını oynadığı Atatürk Stadyumu’nun 14 yıllık değişmeyen çimlerini değiştiriyoruz. Oralardan çıkan çimlerimizi parklarda, bahçelerde, semt sahalarda hiçbir santimini yazık etmeden kullandık.”