BU dönem CHP’de 3 Milletvekili ile temsil edilen Güney Marmara, 24 Haziran listelerinde ilk sıralarda yer alamadıkları için tepkili. CHP Milletvekilleri Mehmet Tüm ve Namık Havutça aday gösterilmedi. Mehmet Tüm’ün destekçileri Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, apar topar Ankara’ya gidip Tüm’ün listede yer alması için girişimlerde bulundu. Ancak bu girişimlerden sonuç çıkmadı.

MİRZA VE SARI İL BAŞKANI’NA KIZGIN

Güney Marmaralı başkanların CHP İl Başkanı Serkan Sarı’ya tepkili oldukları ileri sürülüyor. CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın liste konusunda müdahil olduğu ve ikinci sırada Fikret Şahin’in yer alması için Genel Merkez’de çalıştığı iddiası ortalıkta dolaşıyor. Güney Marmara’nın CHP listesinde temsil edilmediği iddiasıyla özellikle Bandırma’da bir tepki oluşsa da Ahmet Akın’ın Gönenli olması ve ilk sırada yer alması bu tepkileri haksız çıkarıyor.

 CHP DENGELİ BİR LİSTE YAPTI

2015 genel seçimlerinde CHP’nin ilk 3 sırası Güney Marmara’dan oluşmuştu. Genel Merkez bu kez dengeyi sağladı; ilk sıraya Milletvekili Ahmet Akın’ı yazdı. Akın, Gönenli olsa da merkez ve diğer bölgelerde kabul gören bir isim. 2. Sırada Körfez’den Ensar Aytekin, 3. Sıra ise merkezden Fikret Şahin. Genel Merkez bu kez Merkez ve Körfez’i yok saymadı. Listedeki denge, CHP’nin oylarının başka partilere kaymasını önleyecek gibi görünüyor.

 MEHMET TÜM SOSYAL MEDYADAN VEDA ETTİ
LİSTEDE yer alamayan Milletvekili Mehmet Tüm, Facebook hesabındaki paylaşımıyla veda etti. Tüm şunları yazdı: “Partim 25. ve 26. Yasama Dönemlerinde milletvekili ve parti meclisi üyesi olma onurunu bana yaşattı. Milletvekili olduğum süre boyunca ezilenlerden, mağdurlardan, halkımdan yana siyaset yapmaya çalıştım. Genel Merkezin takdiriyle 27. Dönem’de milletvekilli adaylık listesinde yer bulamadım. 24 Haziran’da önce dikta yönetiminden kurtulacak, sonra da hep birlikte halkın iktidarını kuracağız. Vekilliğim sürecinde, benimle birlikte mücadele eden, yanımda olan, destek olan tüm dostlarıma, yoldaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Yeni aday olan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.”

BİR MESAJ DA NAMIK HAVUTÇA’DAN

24 Haziran listesinde yer alamayan Milletvekili Namık havutça da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, CHP’lilere “hakkınızı helal edin” dedi. Havutça’nın mesajı şöyle: “CHP 24.25.26. Dönemlerde 7 yıl Balıkesir Milletvekili olarak, TBMM’de Adalet komisyon üyesi olarak temsil ettim. Bu onurlu görevi bana veren Balıkesir halkına ve CHP aileme şükranlarımı sunuyorum. Bundan sonra görevim yeni Milletvekili aday arkadaşlarımı desteklemek ve partimizi Balıkesir’de birinci parti yapmaktır. Cumhurbaşkanı adayımız sayın Muharrem İnce’nin seçilmesi için de gece gündüz bütün gücümüzle çalışmaktır. Bu süreçte bana destek olan, olmayan bütün partili aileme teşekkür ediyorum ve haklarını helal etmelerini diliyorum. Sevgi ve saygılarımla.”