Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında başarılı bulunarak destekleneme hak kazanan Edremit Belediyesi, Edremit Ticaret Odası ve Edremit Ziraat Odası ile ortaklığıyla hazırlanan "Edremit Zeytin Kümelenmesi Kuruluyor!" projesi açılış ve bilgilendirme toplantısı Edremit Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi.

 

         Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı'nın da katıldığı projenin açılışına Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Abdullah Güç, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Onur Süer, Edremit Ticaret Odası Genel Sekreteri Recep Akgün, Edremit Ziraat Odası Başkanı ve Edremit Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş, Ziraat Odası Genel Sekreteri Ali Yılmaz Diker ve zeytine gönül veren üretici, öğrenci ve firma sahipleri katıldı.

 

         Zobu Danışmanlık Proje Program Yöneticisi Pınar Erdil ve Uzman Yardımcı Aslı Ardıçoğlu'nun sunumlarıyla küme kavramı, dünyada ve Türkiye'deki küme konusunda iyi uygulamaların anlatıldığı açılış toplantısında  Edremit'te zeytin kümelenmesinin neden yapılmak istenildiği, projenin bölgemize, ilçemize ve üreticilere ne gibi faydalar getireceği gibi konuları içeren bir sunum gerçekleştirildi.

 

         "Edremit Zeytin Kümelenmesi Kuruluyor" projesiyle ilgili açıklama yapan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı: "Edremit ilçemizde zeytin-zeytinyağı üreticileri ve zeytinyağı sektöründe yer alan firmalar ile “Zeytin Kümesi” oluşturmak amacıyla  hazırlanan projemiz ile sanayi ve tarım açısından, ilçemizin en önemli tarım kolu olan zeytincilik ile kümelenme çalışması yapılacaktır. Yapılacak bu çalışma, Edremit zeytin ve zeytinyağının rekabet gücü ve ihracatının arttırarak hak ettiği pazar payına ulaşmasını sağlayacaktır. Bu nedenle projemizi hazırlayan Edremit Belediyemize ve proje ortakları  Edremit Ticaret Odası ve Edremit Ziraat Odası'na katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

 

         01 - 14 Mart tarihlerinde uygulaması yapılacak olan projede mevcut durum analizi yapmak adına online anket ile belirlenecek 10 firma ve kurum ziyaret edilerek potansiyel küme paydaşları netleştirilecek. Ayrıca projenin bir çıktısı olarak Edremit'in zeytin kümelenmesi konusunda stratejik yol haritası da oluşturulacak. 14 Mart 2018 Çarşamba günü Edremit Belediyesi Meclis Salonunda yapılacak olan katılım toplantısı ile yapılan analiz, rapor ve yol haritası paylaşılacak.