İstanbul polisi, Çiftlik Bank'ın Bitcoin tarlası olarak bilinen dijital para üretme merkezine düzenlediği operasyonda 6 şüpheliyi gözaltına aldı. 
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Çiftlik Bank soruşturması kapsamında İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda, Çiftlikbank’ın ‘sanal para’ Bitcoin üreten dijitallerinin Balıkesir’de olduğu belirlendi. İstanbul ve Balıkesir polisinin ortak düzenlediği ortak operasyonda belirlenen adrese baskın düzenlendi. Bitcoin tarlası adı verilen dijitallere ulaşan polis, operasyonda Çiftlik Bank’ın muhasebe müdürünün de aralarında bulunduğu 6 şüpheliyi gözaltına alındı. Şüphelilerden 2’sinin dosya kapsamında arandığı öğrenilirken, gözaltına alınanlar arasında Çiftlikbank organizasyonunda kurulan ‘Fame Game Hayvancılık ile Çiftlik Bilgi İşlem’ adlı firmanın muhasebe işlemlerini yürüten K.K. mali müşavir, ofisinde yakalanarak gözaltına alındı. 
Gözaltına alınan zanlılar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek sorguya alındı. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor. 

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

"Ülke genelinde 80 bin mağduru olan Çiftlik Bank soruşturması ile ilgili yapılan çalışmalarda, ilimizden firar olup yakalanan firari şahsa ait bitcoin üretim merkezi olarak kullanılan Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde bulunan depoya gerçekleştirilen baskında depo içinde 2 şüpheli şahıs daha yakalanmıştır. Her biri 1600 dolar değerinde olan ve bitcoin üretimi için kullanıldığı tespit edilen 250 adet bilgisayar kasası çalışır vaziyette ele geçirilmiştir. Suçtan elde edilen gelir olarak değerlendirilen delillere soruşturma savcılığının talimatları ile el konulmuştur. Soruşturma kapsamında ilimizdeki faaliyetleri dolayısıyla toplam 3 şüpheli şahıs ile ilgili işlemlere devam edilmektedir."