Cumhuriyet Halk Partisi Sındırgı İlçe Örgütü çevre düzenlemesi kapsamında Cumhuriyet Meydanı’ndan kaldırılan Atatürk Heykeli’nin yerine konması için yürüyüş ve miting düzenledi. CHP’liler heykelin yerine konması için mücadelelerinin süreceğini belirtirken, meydandaki rölyefteki profilin Atatürk’e benzemediğini ileri sürdü.

2015 yılında Sındırgı Belediyesi tarafından başlatılan çevre düzenlemesi kapsamında Cumhuriyet Meydanı’ndaki yerinden kaldırılan Atatürk Heykeli ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Meydandan kaldırılan Atatürk heykelinin bir depoda bakımsız halde korunduğu fotoğraflarının ortaya çıkması ile birlikte harekete geçen CHP’liler heykelin yerine konmasını istedi.

ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ

CHP İlçe binası önünde bir araya gelen CHP’liler Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyüş yaptı. CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Sındırgı İlçe Başkanı Bekir Ertuğrul ve partililerle birlikte İYİ Parti’nin de destek verdiği yürüyüşte ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ‘şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları atarak İzmir Marşı’nı söyledi. Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen kalabalık topluluk burada da şehitler için saygı duruşunda bulunup hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okudu. Ellerinde Türk Bayraklarının bulunduğu vatandaşlar ‘Atatürk’üne ve Sındırgı’na Sahip Çık’ yazılı pankart taşıdı.

 HEYKEL YERİNE DİKİLSİN

CHP İl Başkanı Serkan Sarı Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmada heykelin yerine konması için her türlü mücadeleyi yapacaklarını belirterek, “Şehirlerin ve ilçelerin bir kimliği vardır. Bu meydanlar şehirlerin kimliğidir. Bu meydanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli olmak zorundadır” diye konuştu.

MEYDANA DİKİLECEK SÖZÜ VERİLMİŞTİ

CHP İl Başkanı Serkan Sarı yaptığı konuşmada ayrıca şunları da dile getirdi:

“Bugün burada olma sebebimiz, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin buradan kaldırılmış olması. Bilindiği gibi 2015 yılında başlayan tadilat sebebiyle Atatürk’ün heykeli buradan kaldırıldığı zaman koruma altına alınacağı söylenmişti. Meclis Üyemiz Tuna Demir bu süreci ilk günden itibaren takip etmektedir. 2015’ten bu güne kadar ki geçtiğimiz haftalarda heykelin durumunun ne olduğu, koruma altında olup olmadığına dair soru önergesi verildi ve heykelin koruma altında olduğu, yakın zamanda da meydana konulacağı yönünde de bilgi verilmişti.

SAYGISIZLIĞI YAPANLAR ÖZÜR DİLEMELİ

İlçe örgütümüz ilk günden bu yana süreci takip etmektedir. Bu meydan Sındırgı’nın kalbi, bu meydan Sındırgılıların meydanıdır. Sındırgılılar kendi değerlerine sahip çıkmak istiyor. Bugün biz burada değerlerimize sahip çıkmak için bu meydandayız. Verilen cevaplar Atatürk’ün heykelinin koruma altında olduğu beyanıydı. Fakat 15 gün önce arkadaşlarımız yerinde yaptıkları tespitlerde heykelin bir depoya, molozların arasına atılarak terk edilmiş halde buldu. Bunu bizlerin kabul etmesi mümkün değil. Öncelikle bu saygısızlığı yapanlar, bu meydana çıkıp Sındırgılılardan ve hepimizden özür dileyecekler.

DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Bu konu gündeme taşındıktan sonra belediye başkanı hızlı bir şekilde heykeli bakıma almış, boyatmış, sandıklamış ve fotoğrafını bizlerle paylaşıyor. Evet, yapması gereken buydu. Bunu bizim söylememize gerek yoktu. Bu saygıyı, bu ülkenin her yöneticisi göstermek zorundadır. Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve nezdinde bütün silah arkadaşlarına saygı göstermek zorundayız. Bugün bu belediyede, belediye başkanlığı yapılıyorsa, Atatürk sayesinde yapılmaktadır. Kurtuluş Savaşı’nda kazandığımız zafer sayesinde bu ülke toprakları bizlere emanet edilmiştir. Bizler bu emanete sahip çıkacağız. Bunun değerini bilmeyenlere de yeri geldiğinde hesabını da soracağız.

SİYASET YAPMAYA GELMEDİK

Bugün biz buraya siyaset yapmaya gelmedik. Bugün her yöneticiyi toplumumuzun değerlerine saygı duymaya davet ediyoruz. Görüyoruz ki ülkemizde ‘fesli Kadir’in’ peşine takılmış zümreler; ‘bu ülke keşke Yunanlılar tarafından alınsın’ diye beyanatlarda bulunan şahsın peşine takılmış yöneticiler tarafından yönetiliyor. Bizlerin bunu kabul etmesi mümkün değil. Bu toprakların her karışında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, şehitlerimizin kanı vardır. Bizlerin atalarının kanı vardır. Balıkesir Kuvayi Milliye şehri; bizim atalarımız bu kurtuluş mücadelesinde yılmadan, usanmadan canlarını vermekten çekinmeden en öne atıldılar. Kuvayi Milliye ateşi Balıkesir’de yakıldı. Milli mücadelede ilk kurşun da son kurşun da Balıkesir’de sıkıldı.

SAYGI GÖSTERMEYENE BİZ DE SAYGI GÖSTERMEYİZ

Kuvayi Milliye şehrinin gururlu temsilcisi Sındırgılılar bugün Ata’sına sahip çıkmaya meydana geldi. Bizler de sizlerle beraber olacağız. Belediye başkanımıza bu soruları yönelttiğimizde bize söylediği söz nedir? ’10 metrede 1 heykel mi dikeceğiz’ demiştir. Efendim bu toprağın bırakın 10 metresini her karışında Ata’mızın, şehitlerimizin kanı vardır. O saygıyı göstermek zorundasın. Bu saygıyı göstermeyenlere de biz saygı göstermeyiz.

SINIRLARIMIZA GÖZ KOYANA GEREKLİ CEVABI VERİRİZ

O yüzden bütün yöneticilerimize öncelikle toplumsal değerlerimize sahip çıkmaya, Atatürk’ümüze, canını vermiş şehitlerimize sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bugün hala bu vatan savunması devam ediyor. Afrin’de sınır ötesi operasyonlarda her gün gelen şehit haberleriyle yüreğimiz yanıyor. Buradan gelen haberler hepimizin yüreğini dağlıyor. Bugün biz bu mücadeleyi veriyoruz, yarında vereceğiz ve vermeye devam edeceğiz. Misak-ı Milli sınırlarımız bizim değişmez sınırlarımızdır. Bu sınırlara göz koyana biz de posta koyarız, gideriz hesabını da sonuna kadar sorarız.

YA HEYKELİ YERİNE KOY YA DA İSTİFA ET

Belediye başkanı ‘meydana rölyef koyduk ya’ demiş. Evet, yapmış oldukları rölyef ve Atatürk siluetinden dolayı çok teşekkür ederiz. Ama bu meydanlar şehrin kimliğidir. Bu meydanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykeli olmak zorundadır. Biz törenlerimizi burada; Atatürk’ün huzurunda, onun nazarında çelengimizi de koyacağız, saygı duruşunda da bulunacağız, İstiklal Marşı’nı da okuyacağız. Gelip, onun nazarında bütün şehitlerimize; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e saygımızı bu meydanda sunacağız. Rölyef, siluetlerle değil, yurdumuzun her noktasında olduğu gibi Atatürk’ün heykelinin karşısında yapılacak bunlar. Sizlerle beraber bu sağlanana kadar mücadele yılmadan, usanmadan devam edecek. O zaman buradan belediye başkanına bir daha sesleniyoruz: Bu meydana Atatürk’ümüzün heykeli koyulacak. Eğer bu görevi yerine getirmiyorsa derhal görevinden istifa edecektir. Bu görevini yapmayanlar vebalini ödeyecektir.”