Panele katılan konuşmacılar CHP’nin kuruluşundan günümüze kadar Türk siyasi tarihinde bıraktığı izler hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Önceki Dönem Genel Başkanlardan Altan Öymen CHP’nin kuruluşunun Sivas Kongresi’ne dayandığını belirtirken, Aytuğ Atıcı kurultay süreçlerine değinerek partide bugüne kadar 36 Olağan, 19 da Olağanüstü Kongre yapıldığını kaydetti.

HALA KURTARICI BEKLİYORUZ

Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Aytuğ Atıcı CHP’nin siyasi tarihine yönelik yaptığı konuşmada birçok kurultayın olduğuna işaret etti. Atıcı CHP’de bugüne kadar 36 Olağan 19 da Olağanüstü olmak üzere toplamda 55 kurultayın olduğunu ifade etti. Atıcı CHP’de kurultay süreçlerinin bundan sonra da olacağını belirterek şunları söyledi:“Cumhuriyet Halk Partisi bugüne kadar 36 Olağan Kurultay, 19 Olağanüstü Kurultay yaşandı. 68 yıldır tek başımıza iktidar olamıyoruz ve maalesef bir kurtarıcı bekliyoruz. Kökü Kuvayi Milliye; kendi kurtarıcısını kendi yaratmış bir milletin çocukları, bir partinin neferleriyiz. Bugün hala bir kurtarıcı bekliyoruz. “şöyle bir lider gelse de elini bir sallasa da bize bütün belediyeleri alsak’ diyoruz. Bir daha gel Samsun’dan sarı saçlı mavi gözlü şarkısını nasıl da gururla söylüyoruz. Belki de bu partiye yapılan en büyük ihanetlerden birisidir bu şarkıya inanmak. Atatürk’ün mirasına ihanettir. Her birimiz bir Atatürk olmadığı sürece, her birimiz kurtuluşu kendimizde görmediğimiz sürece ne sarı saçlı gelir, ne mavi gözlü gelir ne de başka bir şey olur. Hiç öyle şeyler beklemeyin. “Bir lider çıksa da şöyle bir elini sallasa da yüzde 60’la iktidar olsak” ne hoş olur değil mi, tadından yenmez. Biz her zaman bir suçlu buluruz. ‘Şu medya var ya şu medya’ ‘ah şu AKP var ya şu AKP, şu gericiler, yobazlar var ya’ der dururuz.”

***

CHP’NİN TEMELİ SİVAS KONGRESİ’NE DAYANIR

CHP’nin önceki dönem Genel Başkanlarından Altan Öymen ise panelde yaptığı konuşmada CHP’nin temellerinin Sivas Kongresi’yle bir atıldığını söyledi. Öymen şunları kaydetti:

“Cumhuriyet Halk Partisi tarihi denilince bugün Cumhuriyetin öncesine kadar uzanır. Milli mücadeleyle; Sivas Kongresi’yle başlar aslında. Erzurum Kongresi’nden sonra başlayan malum işgal harekatına karşı Türkiye’de milli güçler organize olmak için önce Erzurum’da sonra Sivas’ta toplandılar. Başlarında Atatürk vardı ve Sivas Kongresi’nde o zamanki deyimle Temsiliye Reisi seçildi. Ondan sonra da Büyük Millet Meclisi’ne giden yol başladı. 1920’nin 23 Nisanında meclis kurulduktan sonra da hem milli mücadele devam etti, hem de cumhuriyete giden yollar sürdü.”