BÜYÜKŞEHİR Meclisi’nin 2017 yılı son oturumunda Bursa yolu üzerinde Büyükşehir Belediyesi’ne ait iki değerli arsanın satış kararı gündemdeydi. Zekai Kafaoğlu Başkanlığı’nda gerçekleşen Meclis toplantısında Bursa yolu üzerinde biri 12, diğeri 6 dönümlük iki arsanın satışı için yetki talebi oylandı. Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı’nın istek yazısı üzerine Paşaalanı Mahallesi’nde Büyükşehir’e ait toplam 18 bin metrekarelik iki arsanın satışı için Büyükşehir Belediye Başkanı ve Encümene yetki verdi.

 

Satış için yapılan oylamada konunun Komisyonda incelenmemesi nedeniyle CHP çekimser oy kullandı. Satış kararı ile birlikte 12 bin 123,92 metrekare büyüklüğündeki İl Özel İdaresi eski binasının bulunduğu arsa ile KİPA ve HİLTON Oteli inşaatının arasında kalan 6 bin 357,45 metrekarelik arsa Büyükşehir Belediyesi’ne  gelir sağlamak amacıyla satılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, arsaların satışından elde edilecek gelirin yatırımların tamamlanması için kullanılacağını söyledi.

 

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2017 yılının son toplantısı önceki gün yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun başkanlık ettiği toplantıda 2018 yılı için iyi dileklerde bulunuldu.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Aralık Ayı 3’üncü birleşiminde arsa satışları dikkat çekti. Büyükşehir Belediyesi’ne ait Paşaalanı Mahallesi’nde bulunan İl Özel İdaresi eski binasının bulunduğu arsa ile KİPA ve HİLTON Oteli’nin arasında kalan arsanın satışı için Zekai Kafaoğlu ve Büyükşehir Belediye Encümeni’ne yetki verildi.

Paşaalanı Mahallesi’nde 12 bin 123,92 metrekare büyüklüğündeki İl Özel İdaresi eski binasının bulunduğu arsa ile KİPA ve HİLTON Oteli inşaatının arasında kalan 6 bin 357,45 metrekarelik arsa 2018 yılında satışa sunulacak. Satıştan elde edilen gelirin Büyükşehir Belediyesi’nin devam eden yatırımlarına kaynak sağlamak için yapıldığı belirtildi.

CHP ÇEKİMSER OY KULLANDI

Gündem maddeleri arasında yer almayan arsa satışı için Emlak ve İstimlak Dairesi tarafından teklif yazısı meclis başkanlığına sunuldu. Teklif yazısının görüşülmesinin ardından oy birliği ile gündem maddelerine alındı. 110’uncu sırada görüşülen arsa satışının komisyonlara gönderilmeden yetki istenmesi tartışmalara yol açtı. Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu arsa satışlarının hemen yapılabilmesi için komisyona havale edilmeden satış için meclisten yetki istedi. CHP Grubu arsaların imar durumlarının incelenerek fiyat tespiti yapılması için komisyonlara havale edilmesi istendi. Yapılan oylama sonucunda Ak Parti ve MHP’li meclis üyeleri komisyona gönderilmeden satış için onay verdi. Oylamada CHP çekimser oy kullandı.

DAİRE BAŞKANLIĞINDAN İSTEK YAZISI

Emlak ve İstimlak Daire Başkanı Ahmet Şahan’ın Büyükşehir Belediye Meclisi’nce görüşülmek üzerine verdiği teklif yazısında şunlar yer aldı:

“İlimiz Karesi İlçesi Paşaalanı Mahallesi’nde mülkiyeti Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait 8970 Ada 3 Parsel ile 7522 Ada 4 Parselin imar planındaki kullanım amaçlarına göre belediye gelirlerini artırmak için satış işlemleri için Büyükşehir Belediye Meclisi’nden yetki alınması gerekmektedir.

Paşaalanı Mahallesi 8970 Ada 3 Parselde 12 bin 123,92 metrekare yüzölçümünde arsa vasfında olup 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planında emsali 2 ve en çoğu mania yüksekliğinde ticaret+konut alanında kalmaktadır. Paşaalanı Mahallesi 7522 Ada 4 Parsel 6 bin 357,45 metrekare yüzölçümlü arsa vasfında olup 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planında emsal 2 ve en çoğu mania yüksekliğinde ticaret ve turizm alanında kalmaktadır.

 Belediyemizin yatırımı devam eden projelerine kaynak sağlamak ve belediye gelirlerini artırmak ve taşınmazların imar planındaki kullanım amaçlarına göre bölgesel ihtiyaçların karşılanması amacıyla 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18/d maddesine göre ilimiz Karesi İlçesi Paşaalanı Mahallesinde mülkiyeti Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait 8970 Ada 3 Parsel ile 7522 Ada 4 Parselin belediye gelirlerini artırmak için satış işlemlerinin görüşülmesi ve satışının uygun görülmesi halinde Büyükşehir Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Encümenine satış yetkisi verilmek üzere evrakımızın Büyükşehir Belediye Meclisi’ne havale edilmesi hususunu bilgilerinize arz ederiz.”

KOMİSYONA SEVK ETMEDEN YETKİ İSTEDİ

Arsa satışı ile ilgili yetkiyi komisyona havale edilmeden alınmasını isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Arsa satışı ile ilgili teklif yazımızı okutmuştuk. Tekrar okunmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Bu konuyu meclis irade buyurursa komisyona sevk etmeden burada oylarınıza sunacağım” diye konuştu. Kafaoğlu ayrıca arsaların satışından elde edilecek gelirin yatırımların tamamlanması için kullanılacağını kaydetti.

ARSALARIN DURUMUNU BİLMİYORUZ

CHP Grubu adına söz alan Bandırma Meclis Üyesi Şerafettin Engüdar ise satışı yapılacak arsalar hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirtti. Engüdar arsaların satışının komisyona havale edilerek komisyonun arsaların imar planlarını inceleyerek fiyat tespiti konusunda çalışma yapmasını istedi. Bandırma Meclis Üyesi Şerafettin Engüdar’ın isteği konunun aciliyeti nedeniyle kabul görmezken yapılan oylama sonucunda Ak Parti ve MHP’nin kabul oylarıyla satış için yetki verildi. Oylamada CHP çekimser oy kullandı.