Bigadiç’te üretilen ve ülkede önemli bir pazar payına sahip et ve süt ürünlerinin tanıtımını sağlamak amacıyla her yıl Mayıs ayının ilk haftasında düzenlenen Geleneksel Bigadiç Et ve Süt Festivali kapsamında; 11 Mayıs Cuma günü Bigadiç’in Cevizli Mevkii’nde düzenlenen Geleneksel Altıkaraağaç Dedesi Lokma Hayrı yapıldı. Katılımın çok yoğun olduğu program sabah 10.30’da Türbe başında okunan Mevlid-i Şerif ile başlayıp, misafirlere lokma ve çeşitli ikramlarla devam edildi. Daha sonra kortej yürüyüşü ve İlçe merkezindeki Yüzüncü Yıl Parkı’nda öğrencilerin halk oyunları gösterileri ile devam eden program, Bigadiç Belediyesi tarafından düzenlenen fotoğraf yarışmasında dereceye giren fotoğrafçıların ödüllerinin verilmesi ve Fotoğraf Sergisi'nin açılışı töreni ile devam etti.

Akşam Uğur Mumcu Parkı Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda; Hayvan Sağlığı, Buzağı Ölümleri ve Hayvan Besleme Konulu Panel ve Hasan Pekdemir Parkı’nda Grup Muallim’in gerçekleştirdiği konser ile tamamlandı. Festivalin ikinci günü ilçede 45 yıl önce Türkiye şampiyonası olarak düzenlenen ata sporlarımızdan unutulmaya yüz tutan Türk gelenek ve göreneklerinin önemli parçalarından olan; rahvan at yarışları, cirit gösterileri, atlı okçuluk ve Savaş Sanatları gösterileri yapılarak derece girenlerin ödülleri ve yarışmada birinci olan atın altın kemeri takıldı. İlçe açık pazar yerinde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı ve TRT Sanatçısı İstanbul Radyosu’nda görev alan Atik Sahil’in katılımlarıyla konser etkinlik gerçekleştirildi.

YARIŞMALAR FESTİVALİ RENKLENDİRDİ

Festivalin üçüncü günü ise ilçe girişi Cevizli Mevkii’nde  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'nın ve 50 binden fazla vatandaşın katılımıyla yöresel şölene dönüşen festival de  Balıkesir Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün destekleriyle düzenlen et yemekleri ve sütlü tatlı yarışmaları; Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi Turizm ve Veterinerlik Fakülteleri  işbirliği ile düzenlenen en güzel; buzağı, koç, kuzu ve oğlak  yarışmasına kadar birçok yarışma festivali renklendirdi.

ÇEŞMELERDEN SÜT VE AYRAN AKTI

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Cankul  konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “4. Et ve Süt Festivali’nde ülke genelinde meşhur olan Bigadiç'in; etini, sütünü ve ayranını festivalimize gelen 50 bin kişiye ikram ettik. Festival boyunca festival alanlarında kurulan  çeşmelerinden süt ve ayran  aktı. Çocuklarımız doyasıya eğlendi ve gökyüzü uçuş yapan pilotlarımız ile renklendi. Bigadiç'i bütün dünyaya en iyi şekilde tanıtmak için elimizden geleni yapacağız. Bize düşen görev de bu güzellikleri ve lezzetleri en iyi şekilde tanıtmak için çok çalışıyoruz. Yapımı devam eden barajlarımız ile birlikte kısa bir süre sonra 68 bin dekar sulanabilir araziye sahip olacağız. Bu çiftçilerimiz için çok önemlidir. Bu festivalle birlikte yılda bir defa da olsa hep birlikte birlik ve beraberlik içinde bir aradayız. Ayrıca tüm annelerimizin anneler gününü kutluyor, katılımlarınızdan dolayı hepinize şükranlarımı sunuyorum.”

İHA