Şarbon hastalığının Balıkesir’de görülmemesinin hastalığın burada olmayacağı anlamına gelmediğini de belirten Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mustafa Yetkin, hastalıkla mücadelenin hemen başlatılması gerektiğini söyledi. Yetkin ayrıca hastalığın insanlara bulaşmaması için menşei belli olmayan etlerin yenmemesi konusunda da uyarıda bulundu.

ZOONOZ BİR HASTALIK

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mustafa Yetkin şarbon hastalığı ile ilgili şunları söyledi:

“Şarbon özellikle büyükbaş hayvanlarda, sığırlarda keçilerde görülüyor Şarbon hayvanlardan insanlara geçebilen bir hastalık. Bu nedenle çok önemli bir hastalıktır. Genellikle bulaşmada bağırsak yoluyla, solunum ve temas yoluyla oluyor. 120-140 derecede sıcakta kaynatılmadan yenen etlerle mide yoluyla insanlara bulaşa biliyor. Tabi bu oran çok düşük esas görülme oranı yüzde 95 ile deri yoluyla. Buda özellikle meslek hastalığı diyoruz veteriner hekimlerde görülen bir hastalık kurban bayramında kesim yapanlarda görülen bir hastalık. Kesim yaparken hatalı kesim yapan kasaplar yanlışlıkla elini kestiyse ve hayvan mikrobu taşıyorsa bulaşma oluyor ve buluşmaların çoğunluğu bu şekilde oluyor.

HASTALIKLI HAYVANLAR TOPRAĞA GÖMÜLMELİ

Şarbon ölümlere neden olabiliyor. Bunu önlemenin en büyük yolu hastalıklı hayvanların kesilmesinin önlenmesi. Hastalıklı hayvanlar zamanında teşhis edilip kesimi engellenirse itilaf edilmesi gerekir. fark edilmemişse hayvan bir şekilde kesilmişse karşımıza çıkan tablo şu. Ölüm katılığı oluşmaz. Kestiğimiz hayvanın eti koyu, simsiyahtır ve pıhtılaşmaz. İç organlarına baktığınızda dalak normalin 7 misli büyümüştür ve çamur manzarasını almıştır. Bu tür etlerin hemen imhası lazım. 2 metre büyüklüğünde çukur kazıp, oraya gömmek mümkünse fırında yakmak gerekir. O işlerle uğraşan insanların elini ayağını dezenfekte etmesi gerekir, maske takması gerekir, eldiven giymesi gerekir. İnsanların korunma yöntemi de veteriner hekim olmayan yerlerden gelen etleri yememek gerekir. Doğal olarak kesimlerin mezbahalarda ve yasanın el verdiği yerlerde yapılması gerekir ki insanlara yansımasın. Hastalığın çıktığı bölgede dezenfekte yapılması gerektiği gibi, 4-5 km’de orada da hayvanlara 4-5 sene aşı yapılması gerekir.

İTHAL HAYVANLARDAN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR

Hastalığın ülkemizde çok görülmesinin bir nedeni de dışardan getirilen ithal hayvanlar. Bunlar eskiden Bakanlığın veteriner hekimleri tarafından kontrol edilir, 21 gün karantinada tutulduktan sonra ülkeye sokulurdu. Zannedersem et fiyatlarını düşürmek adına bunlar karantina süreleri bekletilmeden ülkemize sokuldu ve ithal izni verildi bazı şirketlere bu da bu tür hastaların hortlamasına neden oluyor. Bizim bölgemizde şuana kadar ne bize nede kamuya gelen bir şarbon hastalığı yok. Şuan için bölgemizde bu hastalık görülmedi fakat görülmeyecek diye bir şey yok. Önlemlerimizi almalıyız” dedi.