Balıkesir’in Milli Mücadele’deki yerine dikkat çeken Ensar Aytekin, “bu kentin tarihi milli mücadelenin tarihidir” ifadelerini kullandı.

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu üyesi Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:

.”Milli mücadelenin en önemli kentlerinden biri olan Balıkesir’imizin kurtuluşunun 96.yılında, 96 yıllık dayanışma ruhuyla bir arada olan Balıkesir’imiz, yeşilin ve mavinin koynunda sonsuza kadar yaşamaya devam edecektir.

Milli Mücadelenin daha başlarında 16 Mayıs 1919’da Okuma Yurdunda toplananlar, kurtuluş mücadelesinin fitilini ateşlemiştir. Çünkü işgal altında bir Balıkesir, bu toprakları yüzyıllardır yurt bilenlerin ilhakı reddedenlerin eyleme geçmesi için yeter sebeptir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919’da Alacamescit toplantısını yaparak Heyeti Merkeziye’yi kuran Balıkesirliler Milli Mücadelenin tarihini başlatanlardır.  Ayvalık’tan Bandırma’ya uzanan direniş sathında, işgalden kendini kendi mücadelesiyle kurtaran tek kenttir.

Balıkesir tarihi milli mücadelenin tarihidir.

Bu tarihi yazanlar en küçüğünden en büyüğüne Balıkesir’in onurlu geçmişidir.

Kurtuluşun 96.yılında;  Balıkesir’i bize yurt yapanları, Balıkesir’in Nene Hatunu Mücahit Makbule Efe’yi, İbrahim Ethem Akıncı’yı, Köprülü’lü Hamdi Bey’i, Nuri Efe’yi, Tevfik Bey’i, Hasan Basri Çantay’ı ve işgale karşı direnen tüm Balıkesirlileri saygıyla ve rahmetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum.”