AK Parti’den Adil Çelik, Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey, Mutlu Aydemir, CHP’den Ahmet Akın, Fikret Şahin, Ensar Aytekin, İYİ Parti’den İsmail Ok Milletvekili seçildi. Bu dönem TBMM’de Balıkesir’e 9 milletvekili temsil edecek.

BALIKESİR’de kesin olmayan sonuçlara göretamamı açılan sandıklardan AK Parti’ye 346 bin 48, CHP’ye 257 bin 345, İYİ Parti’ye 125 bin 205, MHP’ye 63 bin 394, HDP’ye 33 bin 476, Saadet Partisi’ne ise 10 bin 69 oy çıktı. AK Parti Balıkesir’de yüzde 41.08 ile birinci parti olurken, kesin olmayan sonuçlara göre 5 milletvekilliği kazandı.

CHP Türkiye ortalamasının üzerinde bir sonuç aldığı Balıkesir’de sandıktan yüzde 30.57’lik bir oranla çıkarken, CHP’den HDP’ye oy gittiği gözlendi. İYİ Parti Balıkesir’de beklendiği gibi bir sonuç çıkardı. Yüzde 14.87’lik oranla Balıkesir’de bir milletvekilliği kazanan İYİ Parti yüzde 10.07’lik oranla Türkiye genelinde 46 milletvekilliği elde etti.  MHP genelde yüzde 11.19’luk bir oranı yakalarken Balıkesir’de yüzde 7.53’te kaldı.  Saadet Partisi’nde beklenen artışın olmadığı gözlendi. SP, Millet İttifakı içinde girdiği seçimde Balıkesir’de yüzde 1.18 oranında kaldı. Vatan Partisi yüzde 0.32, HüdaPar ise 0.17’lik oranla sandıktan çıktı.

AK PARTİ 5 MİLLETVEKİLLİĞİ KAZANDI

Haber yayına hazırlandığı sırada yüzde 100’ü açılan sandıklardan kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti’nin 5 milletvekilliği kazandı. Buna göre AK Parti’nin ilk beş sıradaki adayları Adil Çelik, Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Mustafa Canbey ve Mutlu Aydemir yeni dönemde Meclis’te Balıkesir’i temsil hakkı elde ettiler. Bu dönemde 600 milletvekilinin görev yapacağı TBMM’de AK Parti 293 Milletvekilliği ile temsil edilecek. AK Parti tek başına iktidar için yeterli çoğunluğu elde edemedi.

CHP 3 MİLLETVEKİLLİĞİNİ KORUDU

Türkiye ortalamasının üzerinde bir oy alan CHP, Balıkesir’deki milletvekili sayısını korudu. Geçen dönem 3 milletvekiliyle temsil edilen CHP, yeni dönemde de 3 milletvekilliği kazandı. Yeni dönemde 9 Milletvekili ile temsil edilecek Balıkesir’de bir milletvekilliğini de İYİ Parti aldı. CHP’de yeni dönemde Balıkesir’i Ahmet Akın, Fikret Şahin ve Ensar Aytekin temsil edecek. İYİ Parti Milletvekili İsmail Ok ise yeniden TBMM’ye gitme hakkı elde etti.