KURTDERELİ Yağlı Güreşleri 10-12 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Geleneksel güreşlerin resmi olarak 38.’si gerçekleşecek. Ama ne hikmetse güreşlerin ev sahibi Karesi Belediyesi 21 yıl ekleyip 59. yıla zıpladı. Belediye’nin güreşlerle ilgili hazırladığı afiş ve broşürlerde 38 yerine 59 yazıldı. Nasıl oluyor da, geçen yıl 37.’si gerçekleşen geleneksel Kurtdere Güreşleri’nin bu yıl 59.’su düzenleniyor?

YÜCEL YILMAZ VE EKİBİ FARKINDA MI?

KARESİ Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve ekibi, Kurtdere Güreşleri’ne ilgiyi arttırmak için her yerde kırmızı dipli mumlar eşliğinde davetiye dağıtıyor. Belediye’nin ev sahipliğindeki bu pahalı organizasyonun kusursuz gerçekleşmesi için çaba sarf edilirken, dikkatli gözlerden kaçmayan hatalar yapılıyor. 59. Yıl olayı bunlardan bir tanesi. Üzerinde 59. Yıl yazılı materyalleri Başkent protokolüne dağıtan, sosyal medyada paylaşanlar da durumun farkında değil. Karesi Belediyesi’nin konuyla ilgili basın bültenlerinde de 59. Yıl ifadesi yer alıyor.

ESKİ BİR GAZETE KÜPÜRÜNE DAYANDIRDILAR…

PEKİ, bu olayın sorumlusu kim? Söyleyelim.. Karesi Basın Servisi’nde görevli Mehmet Örs, eski gazete arşivlerinden çıkardığı bir küpürü dayanak yapıyor. Ellili yılların sonlarında Kurtdere Köyü’nde yağlı güreş yapıldığına ilişkin bir haberden yola çıkarak 59. Yıl görselleri hazırlattırıyor ve paylaşıyor. Ancak bir gerçek var; o yıllarda yapılan yöresel güreşin resmi bir karşılığı yok. Bu durumda, Belediye’nin de yirmi bir yıl birden zıplayıp “59. Geleneksel Kurtdere Güreşleri” deme hakkı yok.