CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, 36. Kurultay’ı, Balıkesir delegasyonunun Kurultay’daki tavrını ve Parti Meclisi seçimlerindeki gelişmeleri gazetemize değerlendirdi. Sarı, “Parti Meclisi’nde Balıkesir’den bir temsilcimiz olsun istedik ama bu mümkün olmadı” dedi.

Kurultay’ın ardından Parti Örgütü olarak seçim odaklı çalışmalara başlayacaklarını söyleyen Sarı, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde CHP’nin söz sahibi olacağını, CHP’nin bugünkü ortamda halkın umudu haline geldiğini ifade etti.

 

PARTİ MECLİSİ’NDE

YER ALMAK İSTİYORDUK

Serkan Sarı, şöyle konuştu:

 “Yoğun temaslarımızın sonunda Parti Meclisi’nde biz de yer almak istiyorduk. Ama Genel Başkanımızın temel yaklaşımı daha ziyade milletvekili çıkaramadığımız bölgelerde Parti Meclisi ekseriyetiyle o bölgelerin daha güçlenmesi bakımından temsiliyeti gerekiyordu. Bölgemizde üç tane milletvekili var, temsiliyetimizi sağlayan. Tabi biz Parti Meclisi’nde de temsil edilmek istiyoruz, bu bizim için önemli. Ama bu hassasiyetler ön plana çıktığında bizim istediğimiz listelere yansımadı. Ama mecliste bizi temsil eden milletvekillerimizin oradaki mücadeleleri tam tekmil devam ediyor. Arkadaşlarımızın Parti Meclisi’ne girmemeleri büyük bir kayıp değil. Parti Meclisi’nde olanlar bizim sürekli iletişim halinde olduğumuz, bizim sözcümüz olabilecek, bizim kaygılarımızı dile getirebilecek arkadaşlarımız, dostlarımız, partililerimiz var. Balıkesir’in Parti Meclisi’ne girememesi bir kayıpmış gibi bir hava yaratıldı. Ama kaybedilen bir şey yok. Tabi ki daha iyi temsil edilebilmeyi hepimiz çok istiyoruz Balıkesir adına. Bu dönem hassasiyetler göz önünde bulundurulduğundan zorlu bir dönem. 2019 seçimleri önümüzde artık olmazsa olmaz bir hedef var. Önce yerelde, sonra Türkiye’de iktidar olmak en büyük hedefimiz.”

 

KURULTAY BİTTİ

SEÇİME BAKIYORUZ

Kurultay ile ilgili tartışmaların artık bitmesi gerektiğine dikkat çeken CHP İl Başkanı Serkan Sarı, 2019 seçimlerine odaklanmak istediklerini ifade etti. Sarı şunları ifade etti:

“Artık zaman kurultay gündemiyle harcanacak zaman değil. Bizim bundan sonraki amacımız, hedefimiz sahadaki çalışmalara dönüp, sahadaki etkinliğimizi arttırmak. Hep söylediğim gibi ‘rüzgar hep Ankara’dan esecek, genel merkezimizden esecek, siyaset böyle yürüyor’ söylemlerinin yeterli olmadığını her zaman söylerim. Esen rüzgarı biz burada coşturacağız, daha ileriye taşıyacağız, siz buradan rüzgar estirerek, genel merkezimize, genel başkanımıza, yönetimimizin yaptığı çalışmaları sahaya en iyi yansıtacak olan yine bizler, partililer. Bütün partililerimiz de sorumluluğunu alıp, bu bilinçle sokak sokak, ev ev çalışarak artık iktidarımızı teşkil etmek zorundayız. Şu anda ülkenin üzerinde kara bulut halinde bekleyen bir iktidar var. Hiçbir soruna çözüm olmayan, hiçbir kaygıya umut olmayan bir iktidar var.”

 

CHP HALKIN UMUDU

HALİNE GELDİ

Halkın tek umudunun CHP olduğunu söyleyen CHP İl Başkanı Serkan Sarı şunları kaydetti:

“Toplumun bizlerden umudu var. Bugün baktığımızda gittiğiniz her yerde Cumhuriyet Halk Partisi bir umut olarak görülüyor. Sıktığınız her elden; Cumhuriyet Halk Partisi’nden geliyoruz dediğimizde daha önceden gördüklerimizin üstünde bir istek var. Bu süreçte artık bu umudu örgütlememiz gerekiyor. İktidarı almamız gerekiyor ki vatandaşın bu kaygılarına çözüm bulalım. Yoksa yine aynı iktidarın tekerrür etmesiyle, hangi sorunlara çözüm olacak? Bu iktidar şu anda ülkeyi bataklığa çevirmiş durumda. Yerel yönetimlerde hiçbir vatandaşı mutlu edebilecek bir sonuç doğuramadı.”

 

2019’a yönelik çalışmalara hızla başlayacaklarını da vurgulayan Serkan Sarı şunları söyledi:

 

“Bizim o dönemde bilindiği gibi bir seçim bildirgemiz vardı. Şu gün de hala geçerli olan her soruna çözüm önerisi mevcut olan bildirgemiz vardı. Burada bize düşen bunları doğru bir şekilde, doğru kişilere anlatmamız gerekiyor. Yerinde ve doğru politika, kişiye özel politika, yere özel, bölgeye özel politika geliştirmemiz gerekiyor. Bununla ilgili de etkin bir çalışma modeli oluşturduk zaten. Ben bir haftadır Ankara’dayım. Ankara’daki MYK’daki yöneticilerimizle, başkanlarımızla, milletvekillerimizle bunun konuşmalarını yaptık. Bölgeye özel çözüm önerilerini ve çalışma programlarını talep ettim. Birçok başkan yardımcımızla beraber bununla ilgili ön mutabakatımız vardır. Bölgemizdeki ekonomik sıkıntılar olsun, kültürel sıkıntılar olsun, coğrafi sıkıntılar olsun, vatandaşların mesleki anlamdaki farklı sektörlerin sıkıntıları da dahil olmak üzere işçisinden emekçisine, işverenine kadar her alanda farklı bir projelendirme çalışması içerisindeyiz.”

 

SAHAYA İNİYORUZ

CHP’nin önce yerelde sonra da genelde iktidar olabilmesi için tüm partililerin birlik içinde çalışması gerektiğini kaydeden Serkan Sarı şunları ifade etti:

“Tüm bunların çalışma düzeyinde kalması yeterli değil. Bu çalışların sahayı çıkıp anlatılması gerekiyor. Şu anda Cumhuriyet Halk Partisi’nin her bir ferdine bu anlamda görev düşüyor. Biz tüm partililerimizi göreve çağırıyoruz. Bugün ben göreve gelirken çalışan ve çalıştıran il başkanı olarak göreve geldim. Bir dakika da durmuyorum. Şu anda süreci toparlıyoruz ve devamında da önümüzdeki hafta da saha çalışmalarına Pazartesi’den itibaren başlıyoruz. İlçelere, sahaya çıkıyoruz. Artık sistemin içerisindeki bütün unsurları mücadelenin içerisine dahil ettik. Bunlar yavaş yavaş çalışmaları hayata geçirecekler. Bundan daha önemli olan da bunları halkımıza anlatabilmek. Siz ne yaparsanız yapın ne anlattığınız veya ne kadar anlaşıldığınız da orantılı olarak sonuç değişiyor. İşin özünde de biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Balıkesir’deki vatandaşlarımızın tek umudu ve tek çözüm noktasıyız. Bunu da herkes biliyor. Burada da geriye sadece gidip insanlara dokunmak kalıyor. O yüzden biz bu göreve hazırız. Bu görevin bilinci ve sorumluluğuyla bu göreve talip olduk. Yakın zamanda da çok güzel şeyler olacak.

 

GELECEĞİ HEP BİRLİKTE KURTARABİLİRİZ

Geleceği hep birlikte kurtarabiliriz. Gelecek sadece şahsıma ait değil. Yanlış giden bir şey var ve bunu da hepimiz görüyoruz. Ama duymadım, görmedim, bilmiyorum demek de bir çözümsüzlük oluyor. Bugün biz Cumhuriyet Halk Partisi İl Yönetimi olarak iletişime her kapıda açığız. Yanlış yaptığımız bir şey varsa bunları bilelim çünkü üstümüzde önemli bir sorumluluk var. Çünkü yapılan her yanlışlık hepimizi etkiliyor. Bu temsiliyeti aşmak için beraber mücadele etmeyi arzu ediyoruz. Herkesi de bu anlamda mücadeleye. Desteğe, omuz omuza olmaya davet ediyoruz. Bunu da bütün alanlarda sağlamak istiyoruz. Yani gönlümüz de açık, kapımız da açık, yüreğimiz de açık. Biz mücadele etmeye geldik. Onun için elimizden geleni sonuna kadar yapacağız.”