Korhan Berzeg olayı ve kırsalın güvenlik sıkıntılarına dair

Büyükşehir Belediyesi’nin, jandarma ve ilçe belediyelerinin tespitleri, raporları doğrultusunda, kırsal mahallelerin güvenliği için daha yaygın bir kamera ağı oluşturmasında yarar var.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GEÇEN yıl Haziran ayında yürüyüş yapmak için evden çıkmış, daha sonra haber alınamamıştı 83 yaşındaki ekonomist Korhan Berzeg’den.

Ekipler 10 aydır Berzeg’i arıyordu. Dağ, bayır, orman, mağara, dere boyu, her yer arandı.

Çok sonra, birlikte yürüyüşe çıktığı köpeği Tina bulundu; ama Korhan Berzeg yoktu.

Ne olmuştu peki; kaçırıldı mı, öldürüldü mü, vahşi bir hayvanın saldırısına mı uğradı, kalp krizi mi geçirdi?

Bilinmiyor.

Neden sonra, 23 Nisan 2024’de Korhan Berzeg’e ait kimlik ve banka kartları ortaya çıktı. Kartların bulunduğu yerde insana ait olabileceği düşünülen kemik parçaları bulunduğu bildirildi.

Ailesinden DNA örnekleri alındı, kemik parçalarıyla eşleştirildi. Bu parçaların, alınan DNA örnekleriyle eşleştiği söylendi.

Bir yıla yakın zaman geçmiş olayın üstünden. Ortada kimlik ve banka kartları var delil olarak; bir de bütünlüğü olmayan kemik parçaları. Bölgede taranmadık yer kalmamıştı; yalnızca güvenlik ekipleri değil, arama kurtarmacılar da didik didik etmişti her yeri.

Aylar sonra kimlik ve banka kartları ortaya çıkıyor.

DNA eşleştiğine göre, bu kemik parçaları Korhan Berzeg’e ait olmalı.

Ama aylar sonra ortaya çıkan deliller, Berzeg’in nasıl kaybolduğuna ilişkin bir veri sunmuyor.

Araştırmalar devam edecek kuşkusuz.

 

***

BERZEG’in yaşadığı yer, Gönen’e bağlı Armutlu köyü. Kırsal bölge.

Kırsalda, şehir merkezlerindeki gibi görüntüleme araçları yaygın değil. Bazı köylerin giriş çıkışlarında belli bir süreyle kayıt yapan kamera sistemleri var; çoğu kırsal mahalle bu hizmetten de yoksun.

Güvenlik amacıyla bireysel olarak kamera sistemi kuran, evinin, bahçesinin, bulunduğu çevrenin sağına soluna görüntü cihazları yerleştiren de çok az.

O yüzden kırsalda bir olay yaşandığında, şehir merkezlerindeki gibi çabucak çözülemiyor. Cinayet, gasp, hırsızlık, vesaire suçlarla ilgili delillere ulaşmak zor.

Yalnızca yerleşim alanlarının giriş çıkışlarına değil, çevresine de kamera sistemleri yerleştirmek şart.

Kırsal mahallelerin güvenliği için daha yaygın bir kamera ağı oluşturulmalı.

Tabi kamerayla ancak suç ve suçluyu tespit etmek mümkün. Olay olup bittikten sonra, canlar yandıktan sonra, can yakanı buluyorsunuz.

Kırsala jandarma bakıyor. Bilmem kaç kilometre uzaklıktaki bir karakolun, bilmem kaç kilometre mesafedeki bir kırsal mahalleye ulaşıp müdahale etmesi hayli zaman alıyor.

Mobil karakollar, daha aktif ve yaygın devriye ağı oluşturulabilir.

Kırsalda yaşayanların hem kendi güvenlikleri, hem birlikte yaşadıkları insanlar ve bölgelerine karşı daha sorumlu ve bilgili olmalarını sağlayacak aktif güvenlik eğitimleri verilebilir.

 

***

ÖRNEĞİN bizim köyde kamera sistemi yoktu.. Civardaki köylerin çoğu aynı durumdaydı.

Kırsal mahallelere yönelik kamera kurulum hizmetini Büyükşehir Belediyesi’nin verdiğini öğrendik. Bazı köylerde kamera montajları yaptıklarını duyduk.

Biz de talep ettik; bir süre sonra giriş çıkışlara birer kamera sistemi kurdular.

Büyükşehir Belediyesi’nin, jandarma ve ilçe belediyelerinin tespitleri, raporları doğrultusunda, kırsal mahallelerin güvenliği için daha yaygın bir kamera ağı oluşturmasında yarar var.

 

Malum Kişi

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Korhan Berzeg olayı ve kırsalın güvenlik sıkıntılarına dair
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!