CHP Balıkesir Milletvekili Avukat Namık Havutça iktidarı uyararak, görevden alınan belediye başkanlarıyla ilgili hükümete "adaletli olun" çağrısında bulundu.

TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmayla AKP İktidarını ikircikli politikalarından dolayı eleştiren Havutça, “AKP’li Belediye Başkanları hakkındaki birçok iddiaya rağmen herhangi bir soruşturma veya yargısal süreç yapılmadan görevinden zorla istifa ettiriliyor. Ama CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı ile Beşiktaş Belediye Başkanı hakkında inceleme ve soruşturmalar yapılıyor. AKP’li belediye başkanları zorla istifa ettirilerek inceleme ve soruşturmalardan muaf tutularak adaletten neden kaçırıldı? Bunların işlediği suçlardan dolayı neden soruşturma açılmadı? Ne zaman vicdanlı ve adaletli olacaksınız?” diye iktidara seslendi.

Havutça Genel Kurulda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Geçtiğimiz günlerde TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve çok sayıda AKP’li siyasetçinin ve bakanın katıldığı bir organizasyonda Çorum’un AKP’li Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, 2017 yılının en başarılı belediye başkanı seçilmişti.

Bu Belediye Başkanı hakkındaki birçok iddiaya rağmen herhangi bir soruşturma veya yargısal süreç yapılmadan görevinden zorla istifa ettiriliyor.

CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı ile Beşiktaş Belediye Başkanı hakkında yapılan inceleme ve soruşturmalar neden AKP’li

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü,

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe,

Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Şahan,

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan,

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver,

Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu hakkında da yapılmadı?

Bu AKP’li belediye başkanları zorla istifa ettirilerek inceleme ve soruşturmalardan muaf tutularak adaletten neden kaçırıldı? Bunların işlediği suçlardan dolayı neden soruşturma açılmadı? Ne zaman vicdanlı ve adaletli olacaksınız?”