Muhtar Ali Haydar Temel: “Emekliler geçim sıkıntısından yakınıyor”

Karaoğlan Mahallesi Muhtarı Ali Haydar Temel, mahallesindeki sorunların büyük ölçüde, yönetime yeni gelen belediye başkanları ile çözüleceğine dikkat çekerken, kendisine gelen en büyük şikayetin emeklilerin geçim derdi olduğunu söyledi. Son aylarda sayının iyice arttığına vurgu yapan muhtar Ali Haydar Temel, elinden gelen yardımı yapmasına karşın sorunun her geçen gün büyüdüğünü kaydetti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karaoğlan Mahallesi Muhtarı Ali Haydar Temel, mahallesindeki sorunların büyük ölçüde, yönetime yeni gelen belediye başkanları ile çözüleceğine dikkat çekerken, kendisine gelen en büyük şikayetin emeklilerin geçim derdi olduğunu söyledi. Son aylarda sayının iyice arttığına vurgu yapan muhtar Ali Haydar Temel, elinden gelen yardımı yapmasına karşın sorunun her geçen gün büyüdüğünü kaydetti.

 

 

 Ali Haydar Temel kimdir?

1958 yılında Bayburt Yeşilköy’de doğdu. İlkokulu Bayburt’ta bitirdi. Ortaokul ve liseyi Balıkesir’de Açık öğretim sınavları ile bitirdi. 2004 yılından beri 5 dönem Karaoğlan Mahallesi Muhtarlığı görevini yürütüyor. 1445 üyesi bulunan Balıkesir Bayburtlular Dernek Başkanlığını yürütüyor.   31 Mart yerel seçimlerini kazanmasından sonra, muhtarlıkta 5’inci dönemini sürdürüyor.

 

 

 

Muhtarlık seçimlerinde kaç rakibiniz vardı? Seçimi kazanmak için nasıl çalıştınız?

31 Mart yerel seçimlerinde karşımda tek aday vardı. 2 kişi seçimlere girdik. Oyların % 95’ini alarak büyük bir oy farkı ile seçimleri kazandım. Herhangi bir seçim çalışması yapmadım, broşür dağıtmadım, soranlara tekrar muhtar adayı olduğumu söyledim. Rakibim çok çalıştı, çok dolaştı ama kazanamadı.

 

 

 

 Neden Muhtar oldunuz? 4 dönem çalıştınız yorulmadınız mı?

Bu soru çok güzel. Neden muhtar oldum?  2003 yılında trafik kazası geçirdim. Oğlum Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi’nde okuyordu. Mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesini kazandı. Burs başvurusu için ikametgah gerekiyormuş. Yerleşim yeri belgesi almak için benden para istedi. 50 lira verdim. Geri geldiğinde 50 liraya ikametgah ilmühaberi aldığını söyleyince şaşırdım.

O yıllarda 50 lira iyi paraydı. Fakir fukaranın bu parayı nasıl vereceğini düşünerek muhtar olmaya karar verdim. İyileştikten sonra ilk seçimde aday oldum ve kazandım.  İkametgah parası yüzünden muhtar oldum ve muhtarlığım süresince hiç kimseden ikametgah parası almadım. Vermek isteyenlere de, “Bizde ikametgaha para yok” dedim.  Muhtarlık bende insanlara hizmet aşkıdır. Oğlumun Katar’da şirketi var. Kızımın İngiltere’de, Londra’da şirketi var. Eşimle ben buradayız. Çocuklarım para yolluyor, ben ihtiyacı olana dağıtıyorum. Eşimle birlikte yiyip, içip, geziyoruz. Muhtarlığımın özü hizmet aşkıdır. Yoksa ben Altınoluk’ta müteahhitlik yapıyordum. Bayburt İnşaat’ın sahibiyim. Altınoluk’u kuran müteahhitlerden biriydim.

Muhtar olayım dedim, muhtar oldum. Baktım ki insanlara hizmet etmek dünya işlerinden daha iyi, 20 yıldır insanlara hizmet ediyorum. Ben bu ramazanda 1.5 milyonluk yardım yaptım. Her ay 150 aileye 2’şer kilo et dağıtırım. Benim muhtarlıktan aldığım para, sabahtan akşama cebimde kalmaz. Ben daha önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de aza arkadaşlarıma aday olun dedim. Kabul etmediler beni öne sürdüler. Vatandaş geldi, “Muhtarım bırakma” dedi. Ne olursa olsun insanların kalbini kazanmak çok zor, kalbini kırmak çok kolay, basit bir iştir. Bu dönemle birlikte 5 dönemdir muhtarım vatandaşa karşı ağzımdan, “Hayır” kelimesi, “Yok” çıkmadı. Gece arasalar bana ne demedim. Mahallenin fakir fukarasının hakkını, her şeyini korumak benim görevim.

 

 

 

 

Mahallenizde hangi sorunlar var?

Mahallemin sıkıntılarının başında, son zamanlarda emeklilerin geçim derdi var. Bana gelip geçinemediklerini söylüyorlar ama çözümü devlet bulacak. Şu anda mahallemde başka bir sıkıntı yok. Karesi’nin yeni belediye başkanı, muhtelif yerlere spor aletleri koyduracak. Pazar yerimiz vardı kaldırdılar. Tekrar geriye getirmek için çok çabaladım ve sonunda başardım. Pazarımız geri geldi.  Şimdi Pazar yerinin üstünü kapattırmaya çalışıyorum. Sanırım onun sözünü de başkandan aldım. Köy pazarı kurulacak. Projesi hazırlanıp köy pazarı haline getirilecek. Mahallemin 2 sıkıntısı vardı,  yeni gelen Karesi Belediye Başkanı sorunların çözümü için adım attı. Bu dönemden sonra muhtar olmayacağım. İl ve ilçe yöneticileri ile birlikte mahallemizi daha güzel hale getireceğiz.

Tepki Ver | kat_l_yorum1
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
1
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Muhtar Ali Haydar Temel: “Emekliler geçim sıkıntısından yakınıyor”
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!