Anıt ağaçlar koruma altına alınacak

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; bin yılı aşkın anıt zeytin ağaçları tespit edilerek, koruma altına alınması için dev bir proje hayata geçiriliyor.
Ayvalık’ın tanınmış zeytin üreticilerinden Hüseyin Bozkurt’un girişimleriyle başlatılan projeyi Balıkesir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Abdullah Soykan geliştirirken, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan da tam destek veriyor. “Ayvalık’ın Anıt, Anıtsal ve Korunmaya Değer Zeytin Ağaçları” adlı projesi tamamlandı. Balıkesir Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Recep Efe başkanlığında 2018 yılı yaz döneminde yürütülen proje ekibinde Prof. Dr. Abdullah Soykan, Prof. Dr. İsa Cürebal ve Yrd. Doç. Dr. Süleyman Sönmez yer aldı. Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan’ın desteği ile yola çıkılan projede Ayvalık’taki 81 adet anıt, anıtsal ve korunmaya değer zeytin ağacı tespit edildi, haritalandırılarak yaşları belirlendi. Tespit edilen 81 adet emsallerine göre boy, taç genişliği ve gövde çapı daha fazla olan zeytin ağacının Balıkesir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından uygun olanlarının tescil edilebilmesi için gerekli girişimlerde bulunma aşamasına gelindi. Ayvalık sınırları içerisindeki tüm zeytinlik alanların taranması ile sürdürülen bu çalışmada yaşı 500 ün üzerinde olan zeytin ağaçları içerisinde en yaşlılarının 1100 yaşında olduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Abdullah Soykan, Ayvalık’ta tespit edilen 81 adet anıt, anıtsal ve korunmaya değer ağacın uygun olanlarının tescil işleminden sonra hazırlanacak, bilgilendirme ve yönlendirme levhaları ile turizme kazandırılmasının hedeflendiği proje kapsamında, ülkemizin en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Ayvalık ilçemiz sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel kaynak değerleri ile her geçen gün popüleritesini bu ve benzeri projelerin desteğiyle arttıracağını savunarak, “Ayvalık’ta turizmden çok daha eski olan zeytin ve zeytinyağı kültürüne ait bu anıt zeytin ağaçları yörenin adeta yaşayan tarihi tanıkları olarak değerlendirilebilir” ifadelerini kullandı.
İHA

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Anıt ağaçlar koruma altına alınacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!