Geçen haftaki yazımda Bandırma deplasmanında takımımızın kayıp yaşamayacağını ve Tofaş maçı öncesinde moralli döneceğini yazmıştım. Bu maçı izlemeye gitmedim ama istatistiki veriler doğrultusunda kısa bir teknik analiz yapacağım.

Maç skorunu (84-72) görenler takımımızın kolay bir galibiyet aldığını düşüneceklerdir ama istatistiki veriler aslında hiç öyle demiyor. Takımımız ilk periyoda iyi başlayıp periyot sonunda 10 sayılık bir üstünlüğü yakalamasına rağmen 2. Devrede toparlanan ve daha etkin bir oyun ortaya koyan Bandırma Kırmızı takımı soyunma odasına giderken farkı 5 sayıya indirmişti ve bu kendilerine güven getirmiş 2. Yarıya da hızlı başlayıp 3. Periyodun sonunda farkı 2 sayıya kadar indirmeyi başarmışlardı. Bu süreçte Tufan,Buğrahan ve Ogün’ün dış şut isabet oranlarının da çok düşük olması rakibin direncini arttırmasına neden olmuş. Genelde olduğu gibi yine maçın başı gibi sonunu da iyi oynayan takımımız şut isabet yüzdelerinin de artmasıyla son periyottan 10 sayı maçtan da 12 sayı önde ayrılmayı başarmış olmasına rağmen istatistiki verilerde neden zor bir maç olduğunu yine kısaca anlatayım.

 

Maç geneline baktığımızda Bandırma Kırmızı takımının bizden daha çok sayıda hücum ettiğini gözlemliyoruz. Bunun iki temel nedeni olabilir ; 1.’si hücum ribandlarında takımımıza göre etkili olmuş olmaları, diğeri de takımımızın rakibine oranla daha çok top kaybı yapması. İstatistikler ilk seçeneği gösteriyor 11-3 gibi bir farkla. Peki burdan ne anlamalıyız ? Eğer Bandırma ekibi kendi evinde oynadığı maçta alışkın olduğu potalara daha yüzdeli şut isabeti ile oynayabilseydi bu maçtan mağlubiyet ile ayrılmamız mümkün olabilirmiş çünkü 2 sayılık atışlarda rakip 44 girişimde bulunurken takımımız 42 girişimde kalmış, yine serbest atışlara bakacak olursak rakibimiz 14 atış kullanmış biz ise 12 atış kullanmışız, 3 sayılık atışlarda iki takım da 21 atış kullanmış ancak isabet oranlarına baktığımızda her bölümde rakibin isabetli şutlarından daha fazlası ile karşılık vermiş olmamız bize bu maçı kazandıran en etkin silahımız olmuş. Tabi ki savunmada doğru işler yapmamız da rakibin şut yüzdesini düşüren bir diğer etken olmuştur bunu da göz ardı etmemek gerekir.

Sonuç olarak takımımız kayıpsız döndüğü bir deplasman maçından sonra yazdıklarım doğrultusunda özellikle savunma ribandlarında iyi ve doğru yer tutmaya daha çok özen gösterip Tofaş maçına öyle hazırlanmalılar. Davis, Dj ve Ogün üçlüsünün toplamda bulduğu 65 sayı maçı bize getirse de bu maçtan olumlu dersler çıkarmamız gerekiyor.

 

BALYA BELEDİYESİ’NE BİR TAVSİYE

Bölgemiz takımlarından Karesi Basketbol’un 100 sayı üzerinde skor ürettiği galibiyetler sürerken Balya Belediyenin de 100 sayı üzeri skor yediği utanç verici sonuçlar da sürüyor. Bu arada yazdıklarımdan rencide oldukları için mahkemeye vermeyi düşündükleri duyumunu aldığım Balya Belediyesine tavsiyem ; doğru hamle yapmak istiyorlarsa boşuna mahkemeye gitmesinler çünkü her yazımı önce avukatıma gönderirim ve onun onayıyla yayınlatırım o yüzden ordan birşey tutturamayacakları için onun yerine daha fazla rencide olmak istemiyorlarsa basketbol şubesini kapatsınlar ki ben de kendilerinin bu utanç verici sonuçları hakkında yazılar yazmayayım...!!!

Haftaya görüşmek üzere hoşçakalın...