Selçuklu deplasmanından 31 sayı farkla yenik ayrılan takımımız, Telekom deplasmanından da 25 sayı farkla yenik ayrılarak Gencer Baytimur yönetiminde çıktığı 6 maçın 6’sını da kaybederek playoff mücadelesinde 13.sıraya geriledi.  Artık önümüzde playoff için 4 ayrı rakibimiz var.  Bu rakiplerimizin 2 tanesi ile deplasmanda karşılaşacağız, ligdeki sıralama olarak üzerimizde bulunan bir diğer takım Bandırma Kırmızı ile sahamızda karşılaşacağız. Kalan 7 maçın 4 tanesi ise sıralama olarak kıran kırana düşmeme mücadelesi veren takımlarla olacak. Yani bana göre açık konuşmak gerekirse playoff artık takımımız için hayal oldu. Hiç mi şansımız yok derseniz var tabi ki ancak o şansı bu performansla elde edebilecek sporcu kadromuz yok…

Gencer Baytimur geldikten sonra takımımızda “görünürde” iyi anlamda değişen tek şey Hazer Avcı. Telekom deplasmanında da çıkışta olan performansını devam ettirerek 23 sayı 11 ribaund ile double double yaparken takımımızın attığı toplam sayının 1/3’ünü tek başına kaydetti. Hazer’in ardından çift haneli sayılara ulaşan tek isim ise şaşıracaksınız ama “Kalibresiz Ryan” oldu. Hemde çembere attığı her topta sayı üreterek, 6/6 2 sayılık ve 2/2 serbest atış ile oynadı. 8 top kaybına karşı 3’ü hücum ribaundu olmak üzere toplam 8 ribaund alarak, 1 asist 1 blokluk performansı ile takımın 2.en iyi oyuncusu oldu. Hemde bu ligin tartışmasız en güçlü kadrosuna ve neredeyse 7 hafta kalmasına rağmen süper lige çıkması garanti olmuş bir rakibe karşı… Heralde tesadüfi bir performanstır !!! Bu iki oyuncuya sezon başından beri bir standardı olan ve aldığı süre içerisinde elinden gelenin en iyisini vermeye çalışan ve bana göre taktir edilmesi gereken bir oyuncu olan Azizcan’ın 8 sayılık performansı eklenmiş. Bu oyuncuların dışında kalan Jerry Smith, Şahin Ekmen, Alican Güney, Sezgin Eriş ve Kerem Gülmez ise daha iyi(!) antrenman yapıyor olmalarına rağmen yokları oynamaya devam ettiler.

Hal böyle iken beni şaşırtan en büyük olay ise maç günü gazetemizde yazımın hemen yanında yayınlanan ve değerli dostum, takımın genel menajeri Anıl Uyanık’ın basketbol medyasına vermiş olduğu demeç oldu. Bu demecinde Ankara’daki yıllarından çok sevip değer verdiği antrenörün arkasında durmaya çalışmış, anlıyorum kendisini. Çok kibar ve beyefendi kişiliğe sahip Anıl dostum değer verdiği hocasına destek olmak adına verdiği bu demeci gerçekten içten duygularıyla hissederek verdiyse, kendisine kesinlikle katılmadığımı belirtmek ve zaman zaman olduğu gibi kendisini eleştirmek istiyorum. Çünkü alınan yenilgileri, yeni antrenörün sistemsel değişiklik süreci içerisinde normal(!) karşıladığını belirtmiş değerli dostum.

Bir antrenör getireceksin ve getirdiğin antrenör tecrübeli bir isim olacak ama bu tecrübesini sahaya yansıtamayacak şekilde sonuçlar alacak ve bu sonuçları alırken sistem değişikliğini öne sürecek!!!  Burada sorgulanacak tek bir şey var ; tecrübeli bir antrenör sistem değiştirmek istiyorsa bile bunu bir önceki sistemle yoğurarak yapabiliyor mu ve takım bu süreçte performans kaybetmeden maç kazanabiliyor mu???   Özellikle önceki sistemle kazanılmış maçları kendi sistemiyle birleştirerek daha iyiye götürmesi gerekirken, takımın aynı takımlarla bu süreç içerisindeki oynadığı maçlardaki performanslarını karşılaştırdığında, 6 hafta sonunda hala bir sonuç alamayıp başarı elde edememişse ve her maçı kaybetmişse o takımın genel menajeri böyle bir demeç verip bu mağlubiyetleri normal nasıl karşılayabilir aklım almıyor…

Son 6 maçta toplam 24 periyodun sadece 8 tanesinde rakiplerine üstünlük sağlayan takımımızın maç başına 3 periyodun sadece 1 tanesini kazanıyor olduğu bir ortalamada maç kazanmasının zaten ne kadar zor olduğu sayılarla bile ortada. Telekom deplasmanında 86 sayı ortalaması olan bir rakipten 96 sayı yiyorsak ve hiçbir periyot 20 sayının altına düşüremiyorsa rakibinin skorunu, savunma olarak zaten sıkıntı yaşadığımız ortada demektir. Bu 6 maçlık periyotta yediğimiz sayı ortalaması 87.5 attığımız ise 75… Önceki 21 maçlık periyotta ise yediğimiz sayı ortalaması 78.5 attığımız ise 78… Yani bu yeni sistem bize her maç 3 sayı az attırdığı gibi 9 sayı da fazla yedirtiyor bu da bize yeni sistemde her maça 12-0 mağlup başlıyoruz demek oluyor… Alkışlar yeni sisteme diyelim bari !!!

Haftaya yeni bir yazıda tekrar görüşmek üzere, sevgiyle ve basketbol ile kalın, hoşçakalın…