Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (Tüpraş), 2026 yılının ocak-eylül döneminde 121 milyar 300 milyon TL net kâr elde ederek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 328'lik artış kaydetti.
Şirketin finansal sonuçları, kârlılığın yanı sıra satış gelirleri ve faaliyet performansında da güçlü bir yükselişe işaret etti.
Matriks tarafından 6 Kasım 2026 tarihinde paylaşılan özet bilanço ve gelir tablosuna göre Tüpraş, 2025 yılının ilk dokuz ayında 28 milyar 311 milyon TL net kâr açıklamıştı.
2026'nın aynı döneminde ise net kâr 121 milyar 300 milyon TL seviyesine ulaştı. Böylece şirketin dokuz aylık net kârında yaklaşık 93 milyar TL'lik artış gerçekleşti.
Tüpraş'ın 2026 Yılı 9 Aylık Bilançosu Açıklandı
Tüpraş'ın finansal sonuçlarında yalnızca net kâr değil, hasılat ve faaliyet kârındaki artış da öne çıktı.
Şirketin 2025 yılının ilk dokuz ayında yaklaşık 776,2 milyar TL olan hasılatı, 2026'nın aynı döneminde 1 trilyon 174,1 milyar TL'ye yükseldi.
Böylece satış gelirlerinde yıllık bazda yüzde 51 artış kaydedildi.
Tüpraş'ın brüt kârı ise 75 milyar TL'den 182,7 milyar TL'ye çıkarak yüzde 143 arttı.
Faaliyet kârında daha yüksek oranlı bir büyüme gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde 38,8 milyar TL olan faaliyet kârı, bu yıl 144,1 milyar TL'ye ulaştı.
Şirketin faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) da yüzde 176 artarak yaklaşık 163,9 milyar TL oldu.
Tüpraş'ın 2026 İlk 9 Aylık Finansal Sonuçları
Hasılat: 1 trilyon 174 milyar TL — Yıllık artış yüzde 51
Brüt kâr: 182,7 milyar TL — Yıllık artış yüzde 143
Faaliyet kârı: 144,1 milyar TL — Yıllık artış yüzde 272
FAVÖK: 163,9 milyar TL — Yıllık artış yüzde 176
Net kâr: 121,3 milyar TL — Yıllık artış yüzde 328
Finansal veriler, Tüpraş'ın 2026 yılının ilk dokuz ayında gelirlerini artırırken kârlılık göstergelerinde daha yüksek oranlı büyüme sağladığını ortaya koydu.
Üçüncü Çeyrekte Yaklaşık 71,5 Milyar TL Net Kâr
Tüpraş'ın 2026 yılı üçüncü çeyrek performansı da finansal sonuçların dikkat çeken bölümlerinden biri oldu.
Şirketin ilk altı aylık net kârı yaklaşık 49,8 milyar TL seviyesindeyken dokuz aylık toplam net kârı 121,3 milyar TL'ye yükseldi.
İki dönem arasındaki fark, Tüpraş'ın temmuz-eylül döneminde yaklaşık 71,5 milyar TL net kâr elde ettiğini gösteriyor.
Aynı hesaplamaya göre şirketin üçüncü çeyrek hasılatı yaklaşık 511,3 milyar TL, üçüncü çeyrek FAVÖK'ü ise yaklaşık 92,7 milyar TL olarak gerçekleşti.
Bu sonuçlar, yılın üçüncü çeyreğinin Tüpraş'ın dokuz aylık finansal performansında önemli bir paya sahip olduğunu gösteriyor.
Tüpraş'ın Nakit Varlıkları ve Öz Kaynakları da Arttı
Şirketin bilançosunda nakit ve nakit benzerleri kalemindeki yükseliş dikkat çekti.
2025 yılının eylül sonunda yaklaşık 117,1 milyar TL olan nakit ve nakit benzerleri, 2026'nın aynı döneminde 255,5 milyar TL'ye çıktı.
Böylece şirketin nakit varlıkları yıllık bazda yüzde 118 arttı.
Tüpraş'ın toplam dönen varlıkları 518 milyar TL'ye, duran varlıkları ise 454,1 milyar TL'ye ulaştı.
Ana ortaklığa ait öz kaynaklar da yüzde 52 artışla 522,9 milyar TL seviyesine yükseldi.
Bununla birlikte şirketin kısa vadeli yükümlülükleri yüzde 75 artarak 375,3 milyar TL'ye, uzun vadeli yükümlülükleri ise yüzde 39 yükselişle 65,9 milyar TL'ye çıktı.
Matriks verilerinde net borç göstergesi eksi 204,1 milyar TL olarak yer aldı. Negatif net borç değeri, kullanılan hesaplama kapsamında şirketin net nakit pozisyonunda olduğuna işaret ediyor.
TUPRS Hissesi Kaç TL? F/K ve PD/DD Oranları Ne Kadar?
6 Kasım 2026 saat 18.28 itibarıyla paylaşılan Matriks verilerinde TUPRS hissesi için 337,50 TL fiyat gösterildi.
Şirketin piyasa değeri ise yaklaşık 650,3 milyar TL olarak hesaplandı.
Aynı verilerde Tüpraş'ın fiyat/kazanç (F/K) oranı 5,01, piyasa değeri/defter değeri (PD/DD) oranı 1,24 olarak yer aldı.
FD/FAVÖK oranı 2,46, FD/Hasılat oranı 0,31 ve PD/EFK oranı 4,14 olarak gösterildi.
Bu göstergeler yatırımcılar tarafından şirket değerlemesini incelemek amacıyla kullanılsa da tek başına bir hissenin ucuz veya pahalı olduğunu ortaya koymak için yeterli değil.
Tüpraş'ın Kârı Neden Bu Kadar Arttı?
Paylaşılan finansal tablolar, Tüpraş'ın net kârında yüzde 328'lik artış yaşandığını ortaya koyuyor. Bununla birlikte özet veriler, söz konusu yükselişin hangi operasyonel veya finansal etkenlerden kaynaklandığını ayrıntılı biçimde açıklamıyor.
Rafineri marjları, petrol fiyatları, kur hareketleri, stok etkileri ve finansal gelir-gider kalemleri gibi unsurların kârlılığa katkısını değerlendirmek için şirketin ayrıntılı finansal dipnotları ve faaliyet raporunun incelenmesi gerekiyor.
Öte yandan paylaşılan tabloda finansal verilerin düzeltilmiş olduğu belirtiliyor. Bu nedenle yıllık karşılaştırmaların aynı muhasebe esasları dikkate alınarak değerlendirilmesi önem taşıyor.
Tüpraş'ın dokuz aylık sonuçları, şirketin 2026 yılında satış gelirlerini artırmasının yanı sıra faaliyet kârlılığı ve net kâr bakımından da geçen yılın aynı döneminin üzerine çıktığını gösteriyor.





