SHP’nin kurucu isimleri belli oldu

Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "faaliyette olan siyasi partiler" listesinde yer aldı.

SHP'nin kurucu isimleri belli oldu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuruluş işlemleri tamamlanan Sosyal Demokrat Halkçı Parti, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “faaliyette olan siyasi partiler” listesinde yer aldı.

Kuruluş dilekçesinin İçişleri Bakanlığı’na verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kuruluş işlemleri 28 Haziran’da tamamlanan partiyi “faaliyette olan siyasi partiler” arasına ekledi.

Listede kısaltması “SHP” olarak yer alan partinin adresi, Kızılay Karanfil Sokak’ta gösterildi.

Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin kurucuları şu isimlerden oluştu:

“Abdullah Çapar, Ahmet Arslan, Akın Gülay, Aziz Kızılarslan, Berat Umut Hoşgör, Burak Çelik, Diler Korkmaz, Doğukan Akdeniz, Emirkan Akdeniz, Emre Can Dursun, Enes Çelik, Engin Akyıldırım, Erdal Kayhan, Erdem Kaya, Erhan Kardeş, Gürkan Çelik, Hasan Korkmaz, İsmail Berk Güldoğan, Jale Ak, Kadriye Çelik, Mervenur Çelik, Mithat Çelik, Mücahit Çetinkaya, Okan Kanpara, Onur Karataş, Osman Ali Cavcı, Sabriye İçkilli, Selahattin Kardeş, Şaban Ergül, Tamer Demircan, Yunus Diler, Zülfü Hamit Altın.”

12 Eylül Darbesi’nden sonra kapatılan Cumhuriyet Halk Partisi’nin oylarını bünyesinde toplamak amacıyla 2 Kasım 1985’te Halkçı Parti ve Sosyal Demokrasi Partisi’nin aralarında yaptığı protokolle Sosyal Demokrat Halkçı Parti kuruldu.
Sosyal Demokrasi Parti’nin 3 Kasım 1985 tarihinde kendini feshedip SHP’ye katılmasıyla parti son halini aldı.
1995’te Murat Karayalçın’ın liderliğinde kurumsal kimliğini feshedip CHP’ye dahil olan SHP, 2002’de yeniden kuruldu. Karayalçın’ın yeniden CHP’ye katılması ile genel başkanlık görevi Hüseyin Ergün’e geçti. Ergün ise partiyi 2010’da Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) birleştirdi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
SHP’nin kurucu isimleri belli oldu
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!