SEVİYORUZ BU MEMLEKETİ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

10.10 Balıkesirliler Günü etkinlikleri il dışındaki Balıkesirliler derneklerinin oluşturduğu BALDEP’in organizasyonunda gerçekleşti. Balıkesir dışında yaşayanların yoğun ilgi gösterdiği etkinliklerin finalinde AHP Meydanı’ndan Kurtdereli Spor Salonu’na bir yürüyüş düzenlendi. Bando eşliğindeki yürüyüşün ardından Spor Salonu’nda Balıkesirli sanatçıların katıldığı bir konser düzenlendi, ayrıca halk oyunları gösterileri geceye renk kattı.

Balıkesirliler Dernekleri Platformu Başkanı Salih Sağıroğlu, “dışarıda yaşayan Balıkesirli sayısı 1 milyon 300 bin. Ama bizim köklerimiz burada. Analarımız, babalarımız, evlatlarımız, kardeşlerimiz, en yakın akrabalarımız burada yaşıyor. Kabirlerimiz burada. Bu sebeple bizim bayramlarımız burada güzel oluyor. Gurbetlik zordur. Ne kadar kalabalık ortamlarda bulunursanız bulunun hep yalnız, bir başınasınız, hep içimiz buruk” şeklinde konuştu.

Ülke genelinde faaliyet gösteren Balıkesirliler Dernekleri’nin düzenlediği 10.10 Dünya Balıkesirliler Günü kutlamaları önceki gece düzenlenen kortej yürüyüşü ve konser etkinliğiyle sona erdi. Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda toplanan Balıkesirliler Dernekleri Kurtdereli Spor Salonu’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından Balıkesirliler Dernekleri Platformu’nan hazırladığı ve Balıkesirli sanatçıların sahne aldığı konser yapıldı.

Kurtdereli Spor Salonu’nda yapılan etkinliğe CHP Milletvekili Ahmet Akın, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Hocaoğlu ile birlikte dernek yöneticileri ve üyeleri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte BALDEP Başkanı Salih Sağıroğlu selamlama konuşması yaparak dernek faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. Sağıroğlu’nun konuşmasının ardından protokol üyeleri de il dışında yaşayan Balıkesirlilere seslendi. Konuşmaların ardından Balıkesirli sanatçıların yer aldığı konser verildi. Etkinlikte ayrıca halk oyunları gösterileri de yapıldı.

DIŞARIDAYSANIZ YALNIZSINIZ

Balıkesirliler Dernekleri Platformu Başkanı Salih Sağıroğlu düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada il dışında yaşayan 1 milyon 300 binin üzerinde Balıkesirli bulunduğunu söyledi. Sağıroğlu şunları söyledi:

“Bizler Balıkesir’i dışarıda temsil eden Balıkesirliler Dernekleri bulunduğumuz il ve ilçelerde çoğu zaman programlar yapıyoruz. Bu defa köklerimize dönelim, kucaklaşalım ve böyle bir anlamlı günde hep birlikte olalım istedik. Seviyoruz biz toprağımızı, havasını, suyunu, denizini, ormanını. Ömrümüz uzuyor buralara geldiğimiz zaman. Çocukluk sevinçleri yeşeriyor içimizde. Balıkesir ilçeleriyle birlikte 1 milyon 200 binin üzerinde bir nüfusa sahibiz. Fakat dışarıda yaşayan Balıkesirli sayısı 1 milyon 300 bin. Ama bizim köklerimiz burada. Analarımız, babalarımız, evlatlarımız, kardeşlerimiz, en yakın akrabalarımız burada yaşıyor. Kabirlerimiz burada. Bu sebeple bizim bayramlarımız burada güzel oluyor. Gurbetlik zordur. Ne kadar kalabalık ortamlarda bulunursanız bulunun hep yalnız, bir başınasınız, hep içimiz buruk.

BALIKESİR’E CİDDİ ANLAMDA DEĞER KATIYORUZ

Bizler dışarıda yaşayan Balıkesirliler olarak farkında olunmayan, çok ciddi katma değer sağlayan insanlarız. Kimimiz yazlık alıyor, kimimiz arazi. Birçoğumuz emekli olduktan sonra dışarıdaki birikimlerimizi memleketimize getiriyoruz. Her yıl izine geldiğimizde, tatilimizde yaptığımız alışverişlerde bıraktığımız miktar inanın milyonlarca liradır. Balıkesir ili dışında tüzel bir kişi olan; yurt içinde ve yurt dışında tüzel kişiliğe sahip olan biz Balıkesirliler Dernekleri bir bütünün parçalarıyız. Bir ve birbirimizin kardeşiyiz. Bizler aynı değeri sahiplenmiş, aynı hedefi belirlemiş, aynı duyguları yaşayan hemşerileriz. Dayanışma toplumu oluşturanların duyduğu düşünce ve ortak çıkarlardan birbirlerine karşılıklı bağlanması demektir. Balıkesir ili dışında kurulan Balıkesirliler Dernekleri doydukları şehirlerden müstakil çalışmalarını yıllardır yapmaktaydılar. Artık bütün Balıkesirliler Dernekleri birbirleriyle fikir alışverişi ve proje üretmeleri konusunda acilen dayanışması gerekmekteydi. Evet, bizler Balıkesirliler Dernekleri birlikte düşünmek ve projeler yaratmak için bir araya geldik. Üç yıllık bir çalışma sonucunda BALDEP çatısı altında toplanarak birlikteliğimizi kurduk ve projeler ürettik. Bugün de burada doğduğumuz ilimizde bu etkinliğimizle sizlerin karşısına çıkmak nasip oldu. Bugünün gururunu bizler yaşıyoruz.

NEREDE BİR İHTİYAÇ OLDUYSA ORADA OLDUK

Balıkesir Dernekleri Platformu bünyesinde bulunan bizler; yani derneklerimiz olarak neler yaptık? Derneklerimize müracaat eden ihtiyaç sahibi öğrencilerimize her derneğimiz imkanlarımız ölçüsünde burs sağlıyor. Balıkesir’in köylerinde, ilçelerinde bulunan ortaöğretim öğrencilerini İstanbul ve Bursa gezilerine götürüyoruz. Derneklerimiz Balıkesir’den İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Manisa ve diğer şehirlere sağlık sorunları için gelen tüm Balıkesirli hemşehrilerimize koordinasyon, konaklama anlamında destek sağlıyor, kan ihtiyacı durumunda destek veriyoruz. Her yıl Balıkesir ve ilçelerinde belediyelerimiz ve kaymakamlıklarımız ile koordineli olarak ihtiyaç sahibi ortalama 100 çocuğumuza bayramlık elbise ihtiyacını karşılayıp, onlarla birlikte bayram kutlamaya çalışıyoruz. Bulunduğumuz illerde Balıkesirli hemşehrilerimize istihdam konusunda destekler veriyoruz. Üç ayda bir ayrı bir ilçemizde düzenlediğimiz toplantıda ilçemizin ihtiyacını belirleyip, kişi ve kuruluşlara ihtiyaç noktasında destek vermeye çalışıyoruz. Havran ilçemize sağlık ocağı, öğrenci yurdu, huzurevi yapımında maddi destek, Mehmet Çalışır Lisesi’ne yapım aşamasında maddi destek, eski Havran Hastanesi’ne yapım aşamasında maddi destek verdik. Balıkesir’in neresinde olursa olsun; hasta yatağı, özürlü aracı konusunda desteklerimiz oldu ve bunlar devam etmektedir. İlçe ve köylerimizdeki okullara ve öğrencilere kırtasiye ve oyuncak anlamında desteklerimiz devam etmektedir. Çanakkale ve Balıkesir’den sonra Seyit Onbaşımızın heykelini Türkiye’de bir başka marka şehrimiz olan Bursa’ya dikmiş olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

BALIKESİR’DE DENİZİ GÖRMEYEN KALMAYACAK

Önümüzdeki günlerde ‘Güneş Bizim İçin de Doğuyor’ isimli bir projemizi başlatıyoruz. Balıkesir’in kırsal mahallelerinde; özellikle dağ köylerinde hiç deniz yüzü görmemiş çocuklarımızı, gençlerimizi kamp yaptırabileceğimiz bir çalışmamız olacak. Önümüzdeki dönem bu çalışmalarımızı daha profesyonel ve kurumsal hale getirerek Balıkesir’in kabuğunu kıracak projeler üreterek bakanlıklarımız, valiliğimiz, belediyelerimiz ve ajanslarımızla işbirliği yaparak, kalkınma ve tanıtım projelerini yürürlüğe koyacağız. Balıkesir’in daha fazla vizyona ihtiyacı var. Bir şeyler üretmek için zamanından, işinden hatta ailesinden fedakarlık yapan insanlara ve kurumlara gerekli ilgi gösterilmeli. Tamer Yiğitlerin, Caner Erkinlerin, İlker Ayrıkların, Yasemin Adarların, Ali Eren Demirezenlerin, Balıkesir’in adını ulusal ve uluslararası alanda duyururken yeteri kadar destek olunmadığı noktasında tatlı serzenişlerini çok duyduk ve hala duyuyoruz.

BİZLER BALIKESİR’İN DIŞARIDAKİ TEMSİLCİLERİYİZ

Türkiye ve Avrupa’da insanına sahip çıkmak, kültürünü yaşatmak ve tanıtmak için kurulan gönüllü konsolosluklar olan Balıkesirliler Derneklerimize daha fazla zaman ayrılmalı ve destek verilmeli. Her derneğimizi birer Kaymakamlık, birer belediye olarak görmenizi istiyoruz. Bizler bu kurumların şahsi karşılık beklemeyen, doğduğu topraklara aidiyet duygusuyla çalışanlarıyız. Fikir anlamında, tanıtım anlamında, kültürünü yaşatma anlamında, il dışında bulunan elçileriz. Bu anlamda köklerimizle işbirliklerimizi devam ettirmek istiyoruz. Balıkesir dışındaki biz derneklerin daha iyi hizmet verebilmesi ve doyduğumuz şehirlerde kültürümüzü yaşatmak ve diğer kültürlere tanıtabilmek için en önemlisi yalnız kalmadığımızı hissetmemek, Balıkesir ilindeki mevcut kurumların, belediyelerimizin ve yerel basının manevi desteğine ihtiyacımız vardır.

KÖKLERİMİZİ ASLA UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ

İl ve ilçelerimizde yaşayan hemşehrilerimizden bizlere yakın olan, bir yerde kaza yapan, hastanede ihtilacı olan, askere gelen, okulda okuyan, kısaca bizlere ulaşan kim olursa gücümüz doğrultusunda yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bu yaptığımızı bir görev olarak görüyoruz ve bundan da gurur duyuyoruz. Çünkü bu bizim için varoluş görevidir. İnsan ağaç gibidir, dalları ne kadar büyürse büyüsün bütün gücünü köklerinden alır. Evet, bizler köklerimizi asla unutmadık, unutamayız.

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
SEVİYORUZ BU MEMLEKETİ
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!