KADINLAR KARAR MEKANİZMALARINDA DAHA ÇOK YER ALMALI

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) de çalışmalarını hızlandırdı. KA.DER Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Seval Bozkurt kadın her alanda karar mekanizmalarında yer almaları için çaba gösterdiklerini belirterek, seçimlerde aday olacak kadınlara yönelik eğitim desteği vereceklerini açıkladı.

Gazetemizi ziyaret eden KA.DER Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Seval Bozkurt geçmişi 21 yıllık olan derneğin yaptığı çalışmalarda karar mekanizmalarında kadın oranının arttığına dikkat çekti. Bozkurt, “21 yıl öncesindeki kadın temsiliyetine baktığımızda ve KA.DER bu mücadeleyi vermeye başladıktan sonra temsiliyetin gerçekten her yıl arttığını ve bugün yaklaşık iki katına çıktığını görüyoruz” diye konuştu.

KADIN TEMSİLİYETİNİN YÜZDE 50 OLMASINI İSTİYORUZ

KA.DER Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Seval Bozkurt gazetemize yaptığı açıklamada derneğin amaçları hakkında şu bilgileri verdi:

“Biz KA.DER olarak zaten en çok çalışma alanımız eğitim. Amacımız; kadınların siyasette, kamusal alanda, özel sektörde, yani yaşamın her alanında karar mekanizmalarında yer almasını istiyoruz. Kadın temsiliyetinin yüzde 50 olması gerektiğini iddia ediyoruz ve onun için de mücadele ediyoruz. Bu konuda KA-DER yol aldı mı? KA.DER 21 yıllık bir dernek, bizim genel merkezimiz İstanbul’da. Şu anda beş şubemiz ve yedi tane de temsilciliğimiz var Türkiye genelinde. Bunun yanı sıra Türkiye genelinde üyelerimiz var ve faaliyetteler. 21 yıldır bu kadınlar bu mücadeleyi inanarak veriyorlar. 21 yıl öncesindeki kadın temsiliyetine baktığımızda ve KA.DER bu mücadeleyi vermeye başladıktan sonra temsiliyetin gerçekten her yıl arttığını ve bugün yaklaşık iki katına çıktığını görüyoruz. Bunu sadece parlamento için konuşmuyorum. Örnek verecek olursak; kadın muhtarlar temsiliyetinden tutun da vali, kaymakam kaç tane kadın var bunların hepsiyle de ilgileniyoruz. Veya şirketlerde yönetici konumunda kaç tane kadın var, neden daha fazla olmuyor bunları araştırıyoruz.

 

EĞİTİM VE PROJELERİMİZ DEVAM EDİYOR

KA.DER’in yıllardır birçok eğitimleri ve kampanyaları olmuş. İşte Kadın Yurttaş Eğitimi, Toplumsal Cinsiyet Eğitimi, Kadınlar İçin Siyaset Akademileri yapıldı. Şu anda belediyelerle çalıştığımız Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme diye bir projemiz var. Belediyenin yaptığı harcamaların ne kadarını kadınlara hitaben yapabildiğini ve kadınların bundan ne kadar faydalanabildiğini istatistiki şekilde araştırıp onların önüne koyuyoruz. Diyoruz ki; şu projeleri yaparsanız veya bu projenizde şu tip değişiklikler yaparsanız şu kadar faydalanır diyoruz. Yani bütçenin ne kadarından kadın ne kadarından erkek faydalanıyor bunu ortaya koyuyoruz. Toplumda kadın ve erkek sayılarında eşitlik var ama karşılığında ne alabildiğine baktığınızda büyük bir eşitsizlik var. Çünkü toplumun yüzde 50’si kadın. Ama faydalanabilirlik açısından baktığınızda arada büyük bir fark olduğunu görüyoruz. Zaten bunun sonucu olarak herhalde üretilen projelerden yararlananlar daha çok erkekler oluyor. Bunlar tabi belediyenin önüne istatistiki bilgi olarak dökülünce iyi oluyor ve onlar da yolunu ona göre çizebiliyorlar. Biz böyle yaparak hiç akıllarında olmayan bir şeyi onlara sunuyoruz. Bu çok güzel bir çalışma. Bunu alanında uzman kişilerle yapıyoruz. Akademisyenlerle yapıyoruz ve kendi yaptığımız eğitimlerin tümünde de akademisyenlerle yapıyoruz.

YEREL SEÇİMLERDE ADAY OLACAK KADINLARA EĞİTİMLER VERİYORUZ

Şimdi önümüzde yerel seçimler var. Yerel seçim öncesinde Yerel Yönetimler Akademisi planlıyoruz. Bu eğitim üç tam gün sürecek. İçinde; mevzuat, uygulama olacak. Bunun içinde muhtar adayı da olacak, meclis üyelikleri, belediye başkanlıkları, İl Genel Meclisi üyelikleri olacak. Nereye aday olmak istiyorsa bütün kadınları alacağız mevzuat ve uygulama kısmında ayrılacaklar ve diğer ortak eğitimler olacak. Mesela sosyal medya kampanyası nasıl yapılır? Bir seçim kampanyası nasıl yürütülür? İletişim gibi birçok önemli konu olacak. Mevzuat, uygulama ve deneyim paylaşım bölümü de var. Bu eğitimin Balıkesir’de olmasını çok arzu ettik ve bunun için çok mücadele veriyoruz. Ben ayrıca genel yönetim kurulu üyesiyim ve toplantının Balıkesir’de olması için çalışıyorum. Ulaşım açısından bunu uygun görmüyorlar. Çünkü eğitim Türkiye genelinde planlanıyor ve en az 100-150 kadın hedefleniyor. Bu eğitimi yeni açmamıza rağmen 2-3 günde şu anda 50 tane başvuru var. Sayı çok fazla olursa tabi ki eleme yapacağız. Doğru hedef kitlesini burada çok önemsiyoruz. Çünkü biz eğitim verirken veya bir kadın adayı destekleyeceksek onda da bazı kriterler arıyoruz. Yani kadın olmak yeterli değil. Kadın bakış açısına sahip olmak, toplumsal cinsiyet eşitliğinin farkındalığına ve yapacağı işte geldiği konumda çalışırken bunun farkındalığıyla yapması bizim için önemli. KA.DER’li olup da daha sonra milletvekili olabilen, alan kadınlar var. Onlar o bilinçle geldikleri için onlarla çok daha rahat çalışıyoruz. KA.DER milletvekili olmuş kadınlarla da çok iyi çalışıyor. Çünkü meclisteki yasaları ve özellikle kadınlarla ilgili çıkacak yasaları takip ediyoruz. Onlarla ilgili bir boykot falan gerekiyorsa yapıyoruz. Başvurular şu an başladı. Şu an belli bir kontenjan ar, seçim olacak ve Türkiye için de dengeli bir dağılım gözetilir. Eğitimin İzmir’de olması için şu anda görüşülüyor. Bu eğitimimiz ücretsiz olacak. Yani katılımcıların masrafını biz karşılayacağız. Kadınlarımıza üç günlük eğitim vererek onları ağırlamamız lazım.

CİNSİYET KOTASINI SAVUNUYORUZ AMA..

Partilerin tüzüklerinde cinsiyet kotası var. Biz esasında KA.DER cinsiyet kotasını savunuyoruz. Ama bireysel sorduğumuzda hepimiz bundan rahatsızız. Çünkü biz belli kalitelere ya da geldiğimiz görevi yapabilecek kabiliyete sahip değil miyiz ki bir kotaya ihtiyacımız olsun diye düşünüyoruz. Ama kadın temsiliyetinin yüksek olduğu ülkelere baktığımızda; Norveç’te, İsveç’te bugün parlamentoda kadın temsili yüzde 50’nin üzerinde. Bunun yanında hiç ummadığınız ülkelerde çok yüksek kadın temsiliyeti var. Nasıl başardıklarına baktığımızda vaktiyle kota koymuşlar. Çünkü toplumun değişip dönüşmesi biraz zor oluyor. Biz partilerde kadın kotasının kaldırılmasını, yönetim kurullarında yüzde 50, yüzde 50 temsiliyet olmasını istiyoruz. Hatta genel seçim öncesinde KA.DER’in fermuar sistemi kampanyası vardı. Bunun için mücadele ediyoruz. Dilerim adım adım ilerleriz. Bu yerel seçimler öncesi kadınları hem teşvik edebilmek için hem bir parça belki bilgiyle onları donatarak aday olmaların sağlamak istiyoruz.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
KADINLAR KARAR MEKANİZMALARINDA DAHA ÇOK YER ALMALI
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!