Büyükşehir’in “Engelsiz Şehir” imajı çizildi! Orhan Doruk’a bu yapılır mı?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Orhan Doruk… İsmini hemen herkes bilir Balıkesir’de.

İl merkezi ve Körfez’de uzun yıllar gazetecilik yaptı. Balıkesir basın tarihinde adından ve gazetecilik performansından övgüyle söz edilmesi gereken bir meslek büyüğümüz. Aynı zamarda fotoğraf ustası. 

Orhan Doruk bugün 83 yaşında ve geçirdiği rahatsızlıklar nedeniyle uzun süren tedaviler gördü. Yine rahatsızlıkları nedeniyle ‘engelli’ durumda. Devletin verdiği engelli kartında engel oranı yüzde 92 olarak belirtiliyor.

 

 

Orhan Doruk, yıllardır Edremit Cennetayağı Mahallesi’nde ikamet ediyor.

Bir süre önce Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne başvurmuş ve evinin bulunduğu sokakta engelliler için özel park yeri talep etmiş.

Söze geldiğinde “engelsiz şehir”, “engelleri aşıyoruz” şeklinde mesajlar veren Büyükşehir Belediyesi, yüzde 92 engelli raporu bulunan gazeteci Orhan Doruk’un talebini reddetmiş.

Orhan Doruk’un Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanlığı’na yazdığı ‘engelli park yeri’ talebini içeren dilekçesine, ilgili dairenin başkanından şu yanıt gelmiş:

“2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanunu’nun ilgili maddeleri ile bu kanuna göre hazırlanan yönetmelik hükümlerinde engelli vatandaşlarımızın ikamet ettikleri bina – yol önüne engelliler adına özel park yeri tahsis edilmesine dair bir hüküm bulunmamaktadır.”

 

 

Oysa engelli hakları içinde ‘park hakkı’ maddesi de bulunuyor. Bu madde şöyle:

“Havalimanlarındaki ve belediyelerin işlettiği otoparklardan ücretsiz yararlanabilir, ÖTV indirimli aracı olanlar evlerinin önüne Belediye’ye müracaat ederek ‘engelli araç park yeri’ yaptırabilir.”

Yüzde 92 engelli raporu bulunan Orhan Doruk’un ‘engelli park yeri’ talebine, Trafik Kanunu’nu öne sürerek “hayır” cevabı veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi’nin, ‘engellilerin yasal hakları’nı içeren yönetmelikleri bir kez daha okuyup buna göre değerlendirmesi gerekiyor. POLİTİKA

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Büyükşehir’in “Engelsiz Şehir” imajı çizildi! Orhan Doruk’a bu yapılır mı?
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!