BELEDİYELERE YARDIM TARTIŞMA KONUSU OLDU

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim Ayı üçüncü oturumu dün gerçekleştirildi. İlçelerde yapılan festival ve benzeri etkinlikler için Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı nakdi ve ayni yardımlar tartışmaya yol açtı. Daha önceki oturumlarda CHP’nin verdiği önerge ile 2014-2018 yılları arasında Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelerde düzenlenen festival ve benzeri organizasyonlara yaptığı yardımlar ilgili komisyonlar tarafından 5 milyon TL olarak açıklandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelerdeki festival ve benzeri etkinliklere 5 milyon TL katkıda bulunması tartışmalara neden oldu. CHP İl Başkanı Serkan Sarı CHP’li belediyelerin festival gibi etkinliklerde üvey evlat muamelesi gördüğünü ileri sürerken AK Parti de yapılan nakdi ve ayni yardımların belediyelere yapılmadığını savundu.

CHP’Lİ BELEDİYELER ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR

Komisyonlar tarafından açıklanan rakamlar sonrasında söz alan CHP İl Başkanı Serkan Sarı CHP’li belediyelerin festival ve benzeri organizasyonlarda üvey evlat muamelesi gördüğünü söyledi. Sarı şunları ifade etti: “Bizim Büyükşehir Belediye başkanlığımız 20 ilçe belediyemizin büyükşehiri. Bütün ilçelerimiz büyükşehir belediye başkanına bağlı ve halkımızın tüm kesimi de bizim için çok önemli. Bu listenin ayrıntılarındaki büyükşehirin yaptığı harcamalara baktığımızda ciddi bir ayrımcılık yapıldığı görülüyor. Birkaç örnek vermek isterim; Edremit Belediyesi’ne 2018 yılında kadar yapılan bir yardım yok, 2018 yılında Edremit ilçesinde 5 bin lira yardım yapılmış. Hesaplama yapmanız açısından örnek vereyim ki 2018 yılında Karesi Belediyesi’ne 1 milyon 400 bin lira yardımda bulunulmuş. Yani bir yere 5 bin lira, diğerine 1 milyon 400 bin lira gibi bir pay ayrılmış. Bu yapılan protokollerin hiç birisi de Cumhuriyet halk Partili belediyelerle yapılmamış. Bütün ilçelerde belediyeler muhatap alınarak protokol imzalanırken CHP’li belediyelerin olduğu ilçelerde belediyeler muhatap alınmamış. Ayvalık Belediyesi’nde yapılan protokol ise bir dernekle yapıldığı görülüyor. Belediye bu sürece dahil edilmemiş.

Bugün Büyükşehiri yönetiyorsak bu bir ciddiyet işidir ve bunu da ciddiyetle yapacağız. 20 ilçemizi birbirinden ayırmadan, ilçe belediye başkanlarımızı da bu sürecin içerisine dahil ederek ortaklaşa projeler üretmek zorundayız. Emin olun ki Cumhuriyet Halk Partili Belediyeleri sosyal ve kültürel etkinlikler anlamında da çok etkin ve faaldirler. Ama bu etkinliklerin hiç birisine destek olunmadığını görüyoruz. Bundan sonraki süreç içerisinde de bizler istiyoruz ki bütün belediyelerimize adil ve hakkaniyetli bir şekilde yardımların uygulanmasıdır. Bu 5 milyon liralık yardımın içerisinde belediyelerimize yapılmış 1 kuruş yardım yok. Bugün bu kadar sosyal ve kültürel etkinlik yapan belediyelerimize de destek olunmasını istiyoruz.”

***

KOMİSYON RAPORLARINI İYİ OKUYUN

AK Parti Grubu adına konuşan Meclis Üyesi Mehmet Birol Şahin de festival ve benzeri organizasyonlarla ilgili hiçbir belediyeye yardımda bulunulmadığını ifade etti. Şahin konuşmasında şunları söyledi:

“CHP il başkanının söylediği şey, cümlenin sadece bir bölümünü okuyarak geri kalanını okumadan olayı anlattı. Belediyelerimize katkı diye bir şey yok. Komisyon raporunun ön tarafını okusaydı kendisi nerelere verildiğini anlayacaktı. Rapordaki çizelgede ilçe adı yazıldığı için yola çıkılarak Serkan Sarı Başkanımız ilçe belediyelerine yapıldığını anlamış. Öyle bir şey yok. Çizelgedeki ilçe ismi yazılan yer belediyeyi değil ilçede yapılan faaliyeti anlatıyor. Mesela 2014 yılında Karesi belediyesine verilen para yok. Protokolün adı müftülük konferans binasının yapımına katkı sunmak üzere yapılmış. Burası da Karesi’de yer aldığı için ilçe belediyesi olarak algılandığı görülüyor. Yani burada müftülüğe yardım yapılıyor belediyeye yapılmıyor. Şimdi siz CHP belediyelerine bir şey yapılmıyor diyorsanız bu konular belediyelerle ilgili değil. Seçimler yaklaşıyor diye siyaset yapmaya gerek yok.  Komisyon raporlarının lütfen her sütununu okumanızı istirham ediyorum.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
BELEDİYELERE YARDIM TARTIŞMA KONUSU OLDU
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!