ACET İZLEYİCİLERİ KENDİNE KİLİTLEDİ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altıeylül Belediyesi’nin davetlisi olarak şehre gelen ünlü gazeteci yazar Mehmet Acet ‘Oyun Bozan Türkiye’ konferansıyla Balıkesirlilerle buluştu. Acet, sunumu ve bilgi birikimi ile hayranlık uyandırırken izleyicileri kendine kilitledi.

Konferans öncesinde bir konuşma yapan Altıeylül Belediye Başkan Hasan Avcı “Sevdiğimiz saydığımız, gazetecilik anlamında önemli başarılara imza atmış sevgili büyüğümüz Mehmet Acet’i Balıkesir’de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. İnsanoğlu yaratıldıktan sonra hak ile batıl, zalim ile mazlum her zaman bir mücadele içinde olmuştur. Zalimler her zaman mazlumlara zulmetmiş, mazlumların ahını almıştır. Ama Hazreti Allah her dönemde doğruyu anlatan, mazlumların yanında yer alan kullarını yollamış, insanları Allah korkusuyla terbiye etmenin yoluna gitmiştir. Bu olay öyle bir hal almış ki, çöl kumuna kız çocuklarını gömecek kadar insanların gözlerini karartmış. Hz. Ömer Efendimiz diyor ki ‘Ben gayrimüslimken iki olay yaşadım. Birini hatırlarım ağlarım, birini hatırlar gülerim. Hamurdan put yapardık acıkınca onu yerdik, bunu hatırlayınca gülerim. Bir de kız evladım vardı. Onu kuma gömmek için çöle gittim. Onu gömmek için kumu kazarken gözümden akan yaşları, alnımdan akan terleri sildi. Ve ben o evladımı kuma gömdüm. Bunu hatırladıkça da ağlarım diyor. Bu Hazreti Ömer’den, kenar-ı Dicle’de bir kuzuyu kurt kapsa hesabını benden sorarlar diyen bir Ömer’e dönüştüren Hazreti Allah İslam gömleğini bu milletin üzerine Resulullah Efendimiz ile giydirmiş oldu. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Resulü, mazlumların, öksüzlerin, garip-gurebanın efendisi olarak onlara sahip çıkan, emirleri, onlara yapılması yasak olan emirleri anlatarak insanları yetiştirmiş, insanları terbiye etmiş oldu. Maalesef o gittikten sonra dünya eskisinden daha kötü hale geldi. Ve Hazreti Allah Türk Milletine İslam’ın sancaktarlığını nasip etti. 1071’de Anadolu’ya Sultan Alparslan önderliğinde girdiğimizde İslam’ı, insanlığı, vicdanı getirmiş olduk. O günden sonra sadece Anadolu coğrafyasında değil, dünyanın neresinde bir mazlum inlese, dünyanın neresinde bir mazlum ah dese, yanında bu ülkenin insanlarını gördü. Bugün de Allah’a hamdolsun, Dünya Beşten Büyüktür diyen, Kudüs İsrail’in değil Filistin’in başkentidir diyen, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, yine aynı mücadeleye bu millet devam ediyor. Bugün de oyununuzu gördük, size meydan okuyoruz, diyoruz. Bugün de bizimle, mazlumlarla uğraşmaya çalışanlara biz sizin karşınızda olduğumuz sürece mazlumlar kimsesiz değildir, diyoruz. Ve siz ne yaparsanız yapın bizi parçalayamayacaksınız, bölemeyeceksiniz, ezanımızı dindiremeyecek, bayrağımızı indiremeyeceksiniz. Ve inşallah mazlumların umudu olmaya millet olarak ilelebet devam edeceğiz.  Bugün bu oyunu bozan, bu zalimlerin kendi içerisinde yaptıkları hesabı bozan Türk Milletinin anlatımını hep beraber Mehmet Beyden dileyeceğiz.” diye konuştu.

Kendisini Balıkesir’de askerlik yapmış olmasından dolayı fahri Balıkesirli olarak gördüğünü söyleyen Mehmet Acet ise,  kendisini Ankara’da ziyaret edip Balıkesir’e davet eden Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı’ya ve katılımcılara teşekkür etti. Dünyada, Türkiye’de ve gittikleri yerlerde farkındalık yaratmak ve bilgilendirmek amacıyla iki buçuk yıldan bu yana konferanslar verdiğini belirten usta gazeteci, Dünya ve Türkiye üzerinde gelişen siyasi ve diplomatik gelişmeleri analiz ederek izleyicileri bir saatliğine kendine kilitledi. Dünya düzeni ve Türkiye üzerine kurulmak istenen oyunlar üzerine değerlendirmelerde bulunan usta gazeteci “Son yüzyıl boyunca Türkiye’ye biçilen rol; sen kendi içinde kendi sorunlarınla uğraş, gönül coğrafyanda yaşanan sorunlarla dertlenme! Türkiye dediğimiz yer, 781 bin km2’lik alan. Bizim aslında yüzyıl önce yirmi parçadan elimize kalan bir parçaya tekabül ediyor.. İnsanlar kalmış, dört yüz yıl boyunca Ortadoğuda, Balkanlarda, Kuzey Afrika’da Osmanlı ile birlikte yaşanmış, sonra bize pat diye bir sınır çizilmiş. Ve mevcut sınırlar ötesine çıkma, dertlenme denmiş. Yüzyıl sonra kendi genetiğini, kendi köklerini hatırlamaya başlayan Türkiye, kimi zaman Sudan’dan, kimi zaman Filistin’den, kimi zaman Saraybosna’dan, ses veriyor. Bu da kurulu düzenin sahiplerini rahatsız ediyor. Oyun bu, tekrar Türkiye’yi kedi sınırlarına hapsetmek istiyorlar.  Kendi kurallarına uydurmak istedikleri bir Türkiye hayal ediyorlar” dedi.     Acet, dış güçlerin, fiziki bölünme için zihinsel bölünmeyi önemsediklerini ve oyunu bunun üzerine kurduklarını söylerken sözlerine şu şekilde devam etti: “Oyun bozan Türkiye’nin ne olduğuna bakmak gerek, bir yüzyıllık oyuna tekabül ediyor. Hem fiziki olarak hem zihinsel olarak bölüp parçalara ayırmak amacıyla yeni bir harita çizilmeye çalışılıyor. Zihinleri böldüğünüzde fiziki haritanın varlığını sürdürmesi mümkün değildir. Dolayısıyla bölünmeyi zihinlerde de inşa etmek, yerleşik hale getirmek istiyorlar. Türkiye’nin ’oyun bozan’ rolü tam da buraya tekâbül ediyor. Bir- iki yüzyıl boyunca hem zihinlerde, hem fiziki ortamda yeni haritalar çizilmesin çabasına biz Oyun Bozan Türkiye diyoruz.” dedi.

Konferans sonunda Başkan Hasan Avcı ve İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek Gazeteci Acet’e gecenin anısına bir tablo hediye etti. İzleyicilerle hatıra fotoğrafı çekimiyle program sona erdi.

 

Mehmet Acet Kimdir?

1976 yılında Taşkent’te doğan Acet, ilk ve orta tahsilini Taşkent’te tamamladı. İstanbul Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun olan Acet mesleki kariyerine 1995 yılında TRT’ de staj yaparak adım attı. 1996 yılında Kanal 7 Dış Haberler Servisinde Muhabir olarak çalışmaya başladı. Bir yıl sonra Meridyen isimli dış politika programının yapımcılığını üstlendi. 1999 yılında Kosova’ dan savaş görüntülerini dünyaya geçen ilk gazeteci olarak ismini duyurdu. Daha sonra keskin bir dönüş yaparak diplomasi ve AB haberleri üzerinde yoğunlaştı. 2000 yılında Kanal 7’nin Brüksel temsilciliğini üstlendi. 1999 Helsinki zirvesinden 17 Aralık Brüksel zirvesine kadar uzanan süreçte AB – Türkiye ilişkilerini de ilgilendiren birçok zirveyi yerinde takip etti. Son 7 yılda Orta Asya’ dan Amerika’nın batı yakasına kadar uzanan coğrafyayı gezerek bulunduğu ülkelerden haber ve dosya çalışmalarına imza attı. Kanal 7 Ankara temsilciliğine atanmadan önceki son çalışması Amerika’daki Ermeni Diasporası başlıklı dosya oldu. 2005 yılında Kanal 7’nin en genç yöneticisi olarak Ankara temsilciliğine atandı.11 yıldır Kanal 7’nin Ankara Temsilciliğini yapan Acet, Kanal 7 ve Ülke tv de haftalık siyasi programlar yapmaya devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilen Mehmet Acet evli ve iki çocuk babasıdır.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
ACET İZLEYİCİLERİ KENDİNE KİLİTLEDİ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!