İlmek İlmek Kadının Emeği Sergisi ilgi gördü.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karesi Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün Dokuma Kursiyerlerince 28 Şubat, 2 Mart günleri arasında açtığı, “İlmek İlmek Kadının Emeği” Dokuma Sergisi büyük ilgi gördü. Aralarında, doktor ve öğretmenlerin de bulunduğu 16 memur emeklisi kursiyerin Balıkesir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’ndeki dokuma sergisini yüzlerce kişi ziyaret etti.

 

 

 

Karesi Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü İbrahim Kurt, Halı ve kilimlerin ilmek ilmek dokunduğunu belirterek, “Sergimize bu nedenle ilmek ilmek kadının emeği ismini verdik. Açtığımız dokuma kursuna 16 kursiyer katıldı. Eğitim verdiğimiz kursiyerlerin dokuduğu halı ve kilimlerle sergi açmayı kararlaştırdık. Amacımız hem kültürümüzü yaşatmak, hem gelecek nesillere aktarmaktır. Sergimizin açılışında emeği geçen kursiyerlerimize öğretmenlerimize, sergi salonunu bizden esirgemeyen Kültür Müdürlüğüne, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Kurs öğretmeni Sevda Dinçer,  Her yıl dokuma kursu açtıklarını, kurs bitiminde 1 gün süreyle sergi düzenlediklerini belirterek, “Bu yıl Kurs sonunu beklemeden sergimizi açtık. Sezon sonunda galerilerde sıkışıklık oluyor ve sergiler 1 gün ile sınırlı kalıyor. Bu yıl bir değişiklik yaptık. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne ithafen sergimizi erken açtık. 4 gün süren sergimiz yoğun bir ilgi gördü. Hem ziyaretçilerimiz, hem kursiyerlerimiz memnun kaldı. Sergide Yağcıbedir Halısı, Milas Halısı, kilim ve çift teknik ile dokunmuş eserler yer aldı. Kursiyerlerimiz sene başında kursa başladı, 15 Haziranda tamamlayıp sertifikalarını alacak.  Bu süre zarfında öncelikle, tezgahı, tezgahın parçalarını öğreterek temelden başlatıp, düğüm atma teknikleriyle devam ediyoruz. Örneğin Yağcı Bedir Halısında ana renk olarak Kırmızı, lacivert, beyaz, kullanılırken Simav Halısında daha soft, gülkurusu gibi açık renkler kullanıldığını öğretiyoruz. Sergimizde çift teknik ile dokunmuş yapıtlar var. bunlarda kilimin üzerine halı deseni işleniyor, yani halı ve kilim bir arada bulunuyor. Sergimizde emeği geçen kursiyerlerimize katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
İlmek İlmek Kadının Emeği Sergisi ilgi gördü.
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!