Sirkenin mi Limon Tuzunun mu Daha Yararlı Olduğunu Araştıracaklar

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkesir’in Gömeç ilçesi’nde sağlıklı yaşam için düzenlenen “Sağlıklı Yaşıyorum, Turşumu Kendim Kuruyorum’ kampanyası düzenlendi.
Karaağaç Mahallesi’ndeki Akkızhan Tesisleri’nde düzenlenen ve Sağlıklı Yaşıyoruz Danışma Kurulu üyelerinin kampanya kapsamında düzenlediği toplantıda sirke ve limon tuzu ile ayrı ayrı hazırlanan turşuların hangisinin daha yararlı olduğu araştırılacak.
14 kişilik Sağlıklı Yaşıyoruz ekibi 7 ayrı guruba ayrılırken, sirke ve limon tuzu ile ayrı ayrı turşular kurdu. Turşuların bir ay sonra tahlil edilerek hangi yöntemin daha faydalı olduğu belirlenecek. Sağlıklı Yaşıyoruz kurucuları Nurçin ve Okan Çağlar, “Turşu çok yararlı bir besin. Bizim çocukluğumuzda sofralardan hiç eksik olmazdı. Okula giderken mahalle turşucularından turşu suyu içerdik. Kolay kolay da hasta olmazdık. Zaman içinde ev yapımı turşu üreten mahalle turşucuları da bir bir yok oldu, hastalıklar arttı ve bağırsak mikrobiyotalarımız bozuldu.Turşunun yararı konusunda sanıyoruz herkes hemfikir ama turşu yapımı konusunda hep tartışma var. Rahmetli Adile Naşit ile Münir Özkul’un “Turşu sirkeyle mi, yoksa limonla mı kurulur?” tartışması beyaz perdenin unutulmazları arasındadır. Günümüzde bu tartışma daha farklı boyutlara geldi. Bir grup turşuya sirke konmasının, sirkenin anti bakteriyel etkisiyle probiyotikleri öldürdüğü iddiasındalar. Ancak bu konuda bugüne kadar bilimsel bir çalışma hiç yapılmamış. Biz de Sağlıklı Yaşıyoruz ekibi olarak bu tartışmalara son vermek ve turşunun önemini vurgulamak amacıyla Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın tarafından yapılacak bilimsel çalışmaya veri elde edebilmek için bugün burada çeşitli turşu yapım tekniklerini uyguladık. Yapılacak bilimsel çalışmanın sonucunda kim haklı ortaya çıkacak hep birlikte göreceğiz”
Bu deney ile turşunun yapım yönteminin bakteriyel içeriğe, polifenol miktarına ve mineral bileşimine etkilerini araştıracaklarının altını çizen Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın ise, “Bu amaçla sadece tuz, tuz ve ev sirkesi, tuz ve limon kullanarak yapılan turşuları karşılaştıracağız. Ayrıca geleneksel olarak Türk tipi turşularda bolca kullanılan sarımsak ve nohutun etkilerini de görmüş olacağız”
IFM yani Fonksiyonel Tıp Enstitüsü sertifikasına sahip ilk ve tek Türk olan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Baybars Türel’de “Turşu; kadim kültürlerin toplumsal aklının oluşturduğu bir besin saklama metodu. Üstelik, özellikle usulüne uygun yapılmış örneğin bir lahana turşusunun bağırsak sağlığımız açısından sunduğu faydalar inanılmaz. Endüstriyel besinlere karşı inadına geleneksel mutfak” diye konuştu.
İşletme sahibi Mehmet Özgü Manisalı da, “Zeytin hasadımıza Sağlıklı Yaşıyoruz’la beraber başladık. Beraber hasat yaptık. Çok keyifliydi. Turşumu Kendim Kuruyorum etkinliğine ev sahipliği yaptık. Geldiklerini için kendilerine teşekkür ediyorum. Hem Gömeç’imizi hem de ürünlerini tanıttıkları için her birisine ayrı ayrı teşekkür ederim” dedi.

İHA

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Sirkenin mi Limon Tuzunun mu Daha Yararlı Olduğunu Araştıracaklar
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!