Ayvalıklılar ve tatilciler, Ahmet Akın’dan ‘Halk Plajları’ talep ediyor

Ayvalıklılar ve tatilcilerin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın'dan beklentilerinden biri de 'Halk Plajları'

Ayvalıklılar ve tatilciler, Ahmet Akın'dan 'Halk Plajları' talep ediyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; 17 kilometrelik eşsiz kumsalıyla sadece Türkiye’nin değil, dünyanın çekim merkezi konumundaki Sarımsaklı Plajları, Ayvalık’a gelen tatilcilerin cazibe merkezi konumunda olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Ayvalık’ta; yaz aylarında 700 bin ile 1 milyon civarında nüfusu ağırlayan Sarımsaklı Plajları, bu konumuyla yörenin en çok rağbet gören köşelerinden biri olarak nitelendiriliyor.

Hazineye ait olan ancak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanan kumsalın temizliğinden ise Ayvalık Belediyesi sorumlu olduğu öğrenilirken, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kumsalda bulunan işletmelere kiralanan Sarımsaklı Plajları’nda; halkın denize girebileceği alanların her sene daraltılarak,  neredeyse “yok” edilmesine ise tepkiler yağıyor.

İşletmelerin müşterilerinin hizmetine sunduğu şemsiye sayısının her sene artarak yayıldığı plajlarda, şezlongların ise denize kadar çekilip, sahili işgal etmesinin sonucunda vatandaşlara yürüyebilecek alanın bırakılmaması sahilde yürümeyi bile imkânsız kıldığı savunuluyor.

Ayvalıklılar ve tatilcilerin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın’dan ise beklentisi büyük…

Balıkesir’in önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın yıllardır adeta sessiz kalıp,  şikayetlere kulaklarını kapattığını belirten vatandaşlar; artık Sarımsaklı Plajları’na duyarsız kalınmaması ve sahilde acil yapılacak düzenlenmelerle adeta ilkel çağlarda kalmış iki beton kalıp ile değil; halka ait olduğu tabelalar ile belirlenecek, denize girilebilecek alanları alanların oluşturulmasını ve yıllardır süren kıyı işgallerine son verilmesini talep ediyor.

Seçim dönemi Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in daha önce uygulanan sistemi defalarca dile getirdiğine işaret eden vatandaşlar, anayasal hakları olan kıyılarda denize girilebilmesi için Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Akın’dan turizm sezonu başlamadan önce somut adımlar atmasını talep ediyor.

ÇÖZÜM NEDİR?

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in bölgedeki rekreasyon alanlarının planlanması sırasında verdiği öneriyi hatırlatan yöre sakinleri ve tatilciler;   tüm sahilin 150 metre beach,  150 metre halk plajı olarak düzenlenmesi halinde sorunun ortadan kalkacağı konusunda Başkan Ergin ile hemfikir olduklarını belirtiyorlar.

Turizm sezonuna bir ay kala Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın’ın Sarımsaklı kumsalına bir an önce müdahale ederek, halkın bu büyük sorununa Halk plajları ile işletmeleri yan yana olarak düzenlenmesinin tek çözüm olduğuna inanan vatandaşlar, son 10-15 yılın en büyük sorunu olan Sarımsaklı Plajları’nın bu durumuna Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın’ın “dur” diyeceğine inandıklarını da vurguluyorlar.

Sarımsaklı kumsalının bu düzenlemeler ile halk plajları ve işletmeleri ile turizm alanında dünyanın en önemli turizm beldeleriyle rekabet edebilecek hale geleceğini savunan vatandaşlar, Balıkesir’de düzenlenen konserlerin, Sarımsaklı’da da organize edilmesinin Kültür ve Sanat’ın Başkenti Ayvalık’a yakışacağını da sözlerine eklediler.

 

Kaynak:Mahya

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
harika
Harika
0
_ok_do_ru
Çok Doğru
0
kat_l_yorum
Katılıyorum
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün
Ayvalıklılar ve tatilciler, Ahmet Akın’dan ‘Halk Plajları’ talep ediyor
Giriş Yap

Balıkesir Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!